Ազգային ժողովի հոկտեմբերի 5-ի նիստում  ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի ներկայացմամբ քննարկվել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծի հիմնական նպատակը հարկային օրենսգրքով «էլեկտրոնային ծառայություն» հասկացության սահմանման հստակեցումն է, էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցման վայրի որոշման կանոնների սահմանումը, ինչպես նաեւ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կողմից անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհամարվող ֆիզիկական անձին մատուցվող էլեկտրոնային ծառայություններին առնչվող ԱԱՀ հաշվարկելու եւ վճարելու կարգավորումների նախատեսումն է:
Առաջարկվում է ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կողմից անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհամարվող ֆիզիկական անձին մատուցվող էլեկտրոնային ծառայությունների հաշվետու ժամանակաշրջան սահմանել հաշվետու եռամսյակը: Ծառայության մատուցման պահը որոշվում է այդ ծառայության դիմաց վճարում, այդ թվում՝ մասնակի վճարում կատարելու օրը ներառող հաշվետու եռամսյակի վերջին օրը ներառյալ: Նախատեսվում է ԱԱՀ-ի հաշվարկը ներկայացնել մինչեւ յուրաքանչյուր եռամսյակին հաջորդող ամսվա 20-ը ներառյալ: Կառավարության կողմից կսահմանվի հարկային մարմնում հաշվառման եւ ԱԱՀ-ի վճարման պարզեցված ընթացակարգ, որը կվերաբերի ՀՀ տարածքում էլեկտրոնային ծառայություններ մատուցող ոչ ռեզիդենտ հարկ վճարողներին:
Հարակից զեկույցում պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը ներկայացրել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

5 октября на заседании НС обсуждался законопроект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА, представленный председателем Комитета государственных доходов РА Р.Бадасяном.
Основная цель проекта – уточнить   в Налоговом кодексе определение понятия «электронная услуга», правил установления места оказания электронных услуг, а также упорядочить исчисление и уплату НДС по предоставляемым электронным услугам организацией-нерезидентом или индивидуальным предпринимателем.
Предлагается установить отчетный период для электронных услуг, оказываемых организацией-нерезидентом индивидуальному предпринимателю или физическому лицу, не являющемуся нотариусом. Время оказания услуги определяется оплатой данной услуги, включая последний день отчетного квартала, включая день частичной оплаты. Расчет НДС планируется сдавать до 20 числа каждого месяца, следующего за кварталом. Правительство установит упрощенный порядок регистрации в налоговом органе и уплаты НДС, который будет применяться к налогоплательщикам-нерезидентам, предоставляющим электронные услуги на территории РА.
В содокладе депутат О.Агазарян представил положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.