Պատգամավորները հոկտեմբերի 5-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել են ««Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Արման Պետրոսյանն անդրադարձել է գնահատման գործունեության ոլորտի առկա վիճակին՝ նշելով, որ ՀՀ-ում օրենսդրորեն կարգավորվում է միայն անշարժ գույքի գնահատման գործունեությունը: Գործող օրենսդրությամբ մի շարք գնահատման ոլորտներ դուրս են մնում իրավական կարգավորումից, իսկ պետական եւ համայնքային բյուջեների եկամուտների եւ ծախսերի տեսանկյունից էական նշանակություն ունեցող գործարքների համար պարտադիր գնահատման պահանջ առկա չէ: Ըստ Արման Պետրոսյանի՝ այս խնդիրների լուծմանն են ուղղված առաջարկվող կարգավորումները:  Նախատեսվում է ընդլայնել օրենքի գործողության ոլորտը: Հանրապետությունում կկարգավորվի գնահատման այլ օբյեկտների գնահատման գործընթացը, այն հնարավորություն կտա ՀՀ որակավորված գնահատողներին 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո գնահատման աշխատանքներ իրականացնել նաեւ ԵԱՏՄ պետությունների տարածքում:
Հաջորդ փոփոխությամբ առաջարկվում է ընդլայնել գործող օրենքով սահմանված գնահատման պարտադիր դեպքերը, գնահատման գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների համար սահմանել որոշակի նվազագույն պահանջներ: Առաջարկվում է ներդնել հաշվառման ծրագիր, որը նախատեսված է հաշվետվությունների հաշվառման համար: Այն կապահովի ոլորտի հաշվետվողականությունը եւ թափանցիկությունը: Կներդրվի գնահատողների ինքնակարգավորման ինստիտուտը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանը կարծիք է հայտնել, որ նախագծի ընդունումը կնպաստի գնահատման ծառայությունների որակի բարձրացմանը եւ ոլորտի կայացմանը:

At October 5 sitting, the deputies in the first reading debated the legislative package designing amendments to the law on Amending the RA law on Real Estate Assessment Activity and to the enclosed laws.
The RA Deputy Head of Cadastre Committee Arman Petrosyan has touched upon the situation in the sphere of the assessment activity, noting that in the RA only the activity of the real estate assessment is regulated by law. A number of assessment spheres by the law in force are driven out from the legal regulation, and in terms of the revenues and expenditures of the state and community budgets there is no demand of the compulsory assessment for the deals of essential importance. According to Arman Petrosyan, the regulations being proposed are directed to the solution of these problems. The sphere of the law in force is designed to expand. The process of the assessment of other entities’ assessment will be regulated in the republic, it will give an opportunity to the RA qualified estimators to do assessment works also on the EAEU territory after January 1, 2025.
The next amendment proposes to expand the compulsory cases of the assessment stipulated by law in force, to set certain minimum requirements for the organizations implementing assessment activity. It is proposed to introduce counting programme, which is envisaged for counting the reports. It will provide the accountability and transparency of the sphere. The estimators’ self-regulation institute will be introduced.
The member of the Standing Committee on Economic Affairs Karen Hambardzumyan opined that the adoption of the draft law would promote the rise of the assessment service quality and the functioning of the sphere.