Պատգամավորները հոկտեմբերի 5-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել են ««Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Արման Պետրոսյանն անդրադարձել է գնահատման գործունեության ոլորտի առկա վիճակին՝ նշելով, որ ՀՀ-ում օրենսդրորեն կարգավորվում է միայն անշարժ գույքի գնահատման գործունեությունը: Գործող օրենսդրությամբ մի շարք գնահատման ոլորտներ դուրս են մնում իրավական կարգավորումից, իսկ պետական եւ համայնքային բյուջեների եկամուտների եւ ծախսերի տեսանկյունից էական նշանակություն ունեցող գործարքների համար պարտադիր գնահատման պահանջ առկա չէ: Ըստ Արման Պետրոսյանի՝ այս խնդիրների լուծմանն են ուղղված առաջարկվող կարգավորումները:  Նախատեսվում է ընդլայնել օրենքի գործողության ոլորտը: Հանրապետությունում կկարգավորվի գնահատման այլ օբյեկտների գնահատման գործընթացը, այն հնարավորություն կտա ՀՀ որակավորված գնահատողներին 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո գնահատման աշխատանքներ իրականացնել նաեւ ԵԱՏՄ պետությունների տարածքում:
Հաջորդ փոփոխությամբ առաջարկվում է ընդլայնել գործող օրենքով սահմանված գնահատման պարտադիր դեպքերը, գնահատման գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների համար սահմանել որոշակի նվազագույն պահանջներ: Առաջարկվում է ներդնել հաշվառման ծրագիր, որը նախատեսված է հաշվետվությունների հաշվառման համար: Այն կապահովի ոլորտի հաշվետվողականությունը եւ թափանցիկությունը: Կներդրվի գնահատողների ինքնակարգավորման ինստիտուտը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանը կարծիք է հայտնել, որ նախագծի ընդունումը կնպաստի գնահատման ծառայությունների որակի բարձրացմանը եւ ոլորտի կայացմանը:

5 октября на заседании НС депутаты обсудили в первом чтении пакет проектов о внесении изменений в закон «О деятельности по оценке недвижимого имущества»   и смежные законы.
Заместитель руководителя Комитета кадастра РА А.Петросян коснулся текущей ситуации в сфере оценочной деятельности, отметив, что в республике законодательно регулируется только деятельность по оценке недвижимого имущества. Согласно действующему законодательству, ряд областей оценки исключен из правовой базы, и нет обязательного требования к оценке для транзакций, которые являются значительными с точки зрения доходов и расходов для государственного бюджета и бюджетов местных общин. По словам А.Петросяна, предлагаемый регламент направлен на решение этих проблем. Планируется расширить сферу действия закона. В республике будет регулироваться процесс оценки других объектов, что даст возможность квалифицированным оценщикам РА после 1 января 2025 г. проводить оценочные работы также на территории стран ЕАЭС.
Следующей поправкой предлагается расширить обязательные случаи оценки, определенные действующим законодательством, установить определенные минимальные требования для организаций, осуществляющих оценочную деятельность. Рекомендуется ввести бухгалтерскую программу, предназначенную для ведения бухучета. Это обеспечит подотчетность и прозрачность сектора. Будет введен институт саморегулирования оценщиков.
Член Постоянной комиссии по экономическим вопросам К.Амбарцумян выразил мнение, что принятие проекта будет способствовать повышению качества оценочных услуг и становлению сферы.