ՀՀ Ազգային ժողովը պաշտոնապես դարձել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի գործընկեր օրենսդիր: Գործընկերության մասին պաշտոնական փաստաթղթերի փոխանակումը տեղի կունենա օրենսդիր մարմինների մոտակա հանդիպմանը:
Կառույցը գործընկերություն է հաստատել ՀՀ Ազգային ժողովի հետ 2020 թվականից: Խորհրդարանի հետ համագործակցությունը հիմնված է օրենսդրական վերահսկողության մեխանիզմների, հիմնարար հաղորդակցության ուժեղացման եւ օրենսդիր մարմնում գենդերային ներկայացվածության ընդլայնման վրա: Թեեւ պաշտոնական գործակցություն ձեւավորվել է 2020-ին, կառույցը խորհրդարանականների եւ Ազգային ժողովի աշխատակազմի հետ համագործակցում է դեռեւս 2019-ից՝ իրականացնելով ներգնա եւ տարածաշրջանային փոխանակման ծրագրեր:

The RA National Assembly officially become as a legislator partner of the USA House Democracy Partnership (HDP) of the House of Representatives. The exchange of the official documents on partnership will take place at the nearest meeting of the legislatures.
HDP established a partnership with the RA National Assembly in 2020. The partnership with parliament is based on strengthening legislative oversight mechanisms, constituent communications and enhancing gender representation in the legislature. Though a formal partnership was established in 2020, HDP has engaged with MPs and staff of the National Assembly since 2019, including through two inbound and regional exchanges.
The RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the USA Lilit Makunts informed about it in her twitter.