Ազգային ժողովը մարտի 4-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները: Նախաձեռնությունը հեղինակել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
Օրենքը սահմանում է, որ ծառայության վայրում ծառայողական բնակարանով չապահովվելու դեպքում այլ բնակարան վարձակալելու դիմաց Կառավարության սահմանած կարգով եւ չափերով պայմանագրային զինծառայողներին տրվում է դրամական փոխհատուցում:
Թագուհի Թովմասյանին հայտնի են բազմաթիվ դեպքեր, երբ զինծառայողները մի շարք պատճառներով չեն կարողանում պայմանագիր կնքել այն սեփականատերերի հետ, որոնց տունը վարձակալում են: Փոխարենը զինծառայողները վարձավճարի փոխհատուցում ստանալու նպատակով համապատասխան հանձնաժողով են ներկայացնում այն սեփականատիրոջ հետ կնքված պայմանագիրը, որի տանը չեն ապրում:
Պատգամավորի գրությանն ի պատասխան` Դատախազությունից հայտնել են, որ 81 քաղաքացու նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ` խարդախության հոդվածով: «Ստացվում է, որ զինծառայողը վարձով ապրելու համար դատվում է խարդախության հոդվածով»,- մտահոգություն է հայտնել Թագուհի Թովմասյանը:
Իրավիճակը կանխելու նպատակով հեղինակն առաջարկում է զինծառայողից այլեւս չպահանջել նոտարական վավերացմամբ վարձավճարի պայմանագիր: Միայն սեփականություն չունենալու մասին Կադաստրի կոմիտեի տեղեկանքը պետք է բավարար լինի այդ փոխհատուցումից օգտվելու համար: Հեղինակը կարծում է, որ պետությունը պետք է ընդգծված վերաբերմունք ցուցաբերի զինծառայողների նկատմամբ` հաշվի առնելով նրանց տրվող աշխատավարձի չափը:
Թագուհի Թովմասյանը նշել է, որ խնդիրը քննարկվել է շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ:
Գլխադասային` ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Գուրգեն Մելքոնյանը: «Մեր երկրի պաշտպանության հետ կապված բոլոր հարցերը մեզ համար չափազանց կարեւոր են, եւ դրանց բազմակողմանի ուսումնասիրությունն անհրաժեշտ ենք համարում»,- ընդգծել է պատգամավորը:
Կառավարության տեսակետը բարձրաձայնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը: Նա նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները չեն բխում օրենքի 65-րդ հոդվածի կարգավորման էությունից: Հոդվածի կարգավորման նպատակը ոչ թե պարզապես դրամական փոխհատուցում տրամադրելն է, այլ` բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող զինծառայողներին աջակցելը: Կառավարությունը ծրագրում է համալիր լուծումներ տալ զինծառայողների`  բնակարանով ապահովման գործընթացին եւ այս պահին առաջարկում է ձեռնպահ մնալ կարգավորումների ընդունումից:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Թագուհի Թովմասյանը: Նա անդրադարձել է առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ պատգամավորների ելույթներում հնչած մտահոգություններին: Պատգամավորը փաստել է, որ նախաձեռնության վերաբերյալ պատգամավորներն որեւէ առաջարկ չեն ներկայացրել:
Սեյրան Օհանյանը, ներկայացնելով ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը, նշել է, որ հեռանկարային լուծումը` զինծառայողներին հավելավճարների տրամադրումն է:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության դիրքորոշումը բարձրաձայնել է Արթուր Հովհաննիսյանը: Նա նշել է, որ խմբակցությունը կարեւորում է զինվորականներին վերաբերող ցանկացած նախագիծ, սակայն ներկայացված նախաձեռնությամբ չի լուծվում ոլորտում առկա խնդիրը:

4 марта Национальное Собрание обсудило на заседании в первом чтении поправки в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего”, предложенные депутатом фракции “Честь имею” Т.Товмасян.
Законом устанавливается, что при непредоставлении служебной квартиры по месту службы военнослужащим по контракту компенсируется аренда другой квартиры в порядке и размерах, установленных Правительством.
По повестке заседания аргументированно выступила автор инициативы Т.Товмасян.
Депутат отметила, что вопрос обсуждался со всеми заинтересованными сторонами.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности представил член комиссии Г.Мелконян. "Все вопросы, связанные с обороной нашей страны, чрезвычайно важны для нас, и мы считаем необходимым их комплексное изучение", - заметил он.
Представляя точку зрения Правительства, заместитель министра обороны РА А.Саргсян отметил, что предлагаемые изменения не соответствуют сути регулирования ст.65 закона. Цель указанной статьи – не   просто обеспечить денежную компенсацию, а поддержать военнослужащих, нуждающихся в улучшении жилищных условий. Правительство планирует комплексно решать процесс обеспечения жильем военнослужащих и на данный момент предлагает воздержаться от принятия поправок.
От имени фракции НС “Честь имею” Т.Товмасян коснулась опасений, высказанных в выступлениях депутатов по поводу предлагаемых изменений. Она заявила, что никаких предложений по инициативе депутаты не вносили.
С.Оганян, представляя точку зрения фракции НС "Армения", отметил, что перспективным решением является доплата военнослужащим.
Позицию фракции "Гражданский договор" озвучил А.Ованнисян. Он отметил, что фракция придает важность любому проекту, связанному с военными, но представленная инициатива не решает проблемы в сфере.
4 марта руководитель парламентской группы дружбы Армения-Иран Г.Папоян, члены группы М.Погосян, Н.Бабаян, Г.Мелконян, А.Григорян, К.Варданян, Г.Назарян встретились с депутатами Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) Сейедом Ахмадом Расулинежадом, Масумехом Пашой и членом группы дружбы Иран-Армения...
4 марта НС на заседании обсудило в первом чтении проект о внесении изменений и дополнения в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего”, предложенный депутатом А.Саркисяном.Предлагается освободить от обязательной воинской службы родных братьев или сыновей военнослужащих, павших в годы войны ...