«Վազգեն Սարգսյանը Հայաստանի պատմության հպարտ էջեր է կերտել». ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյան
Հայաստանի ազգային հերոս, Արցախի հերոս, պետական եւ ռազմական գործիչ Վազգեն Սարգսյանն այսօր կդառնար 63 տարեկան:
Մարտի 5-ին «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն են այցելել ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը, ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, պատգամավորներ, Կառավարության ներկայացուցիչներ, ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանը, ԵԿՄ անդամներ, բարձրաստիճան զինվորականներ, հոգեւորականներ, սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հարազատներն ու մարտական ընկերները:
Ավանդույթի համաձայն՝ պատանի երկրապահների երդման հանդիսավոր արարողությամբ է սկսվել Հայոց սպարապետի տարեդարձին նվիրված միջոցառումը: ՀՀ Զինված ուժերի հոգեւոր առաջնորդ Տեր-Մովսես վարդապետ Սարգսյանի աղոթքի եւ օրհնության խոսքից հետո ելույթներում ներկաներն արժեւորել են Սպարապետի անցած հաղթական ուղին, պատմել իրենց հուշերից:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի խոսքով՝ սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի խիզախությունների, հերոսությունների մասին շատ երկար կարելի է խոսել. «Բայց ամենակարեւոր եւ հիմնական գիծը, որ նկատել եմ նրա գործերում, իհարկե, նրա մեծ առաջնորդությունն է: Առաջնորդություն, որ պարփակում էր իր անսահման սերը հայրենիքի յուրաքանչյուր կտորի, ծառ ու քարի, ամենակարեւորը՝ մարդկանց նկատմամբ: Նա սիրում ու հոգ էր տանում յուրաքանչյուր զինվորի, հարազատի, մերձավորի մասին: Եւ առանց այդ սիրո անհնար է ունենալ բարձր առաջնորդություն ու օրինակ ծառայել իր զինվորի համար: Առաջնորդն առաջին հերթին կանգնում է իր զինվորների ոչ թե թիկունքում, այլ՝ առաջին շարքերում: Նա իր փորձով, ռազմական ու քաղաքական ուղիով ցուցադրել է իսկական առաջնորդի այն ամբողջ պատկերը, որի մասին կարող ենք կարդալ համաշխարհային գրականությունում: Վազգեն Սարգսյանը Հայաստանի պատմության հպարտ էջեր է կերտել»,- ասել է նա:
Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով երիտասարդ երկրապահներին, ուժ, եռանդ, կարողություն եւ իմաստնություն է մաղթել:
Պատանի երկրապահների հանդիսավոր երթից հետո ներկաները  հարգանքի տուրք են մատուցել եւ ծաղիկներ խոնարհել սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, ինչպես նաեւ հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիների շիրիմներին:

Вице-спикер НС А.Аршакян: “Вазген Саргсян вписал гордые страницы в историю Армении”
Национальному Герою Армении, Герою Арцаха, государственному и военному деятелю В.Саргсяну сегодня исполнилось бы 63 года.
5 марта вице-спикер НС, и.о. Председателя НС А.Аршакян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян, депутаты, представители правительства, председатель добровольческого союза “Еркрапа” С.Микаелян, члены “Еркрапа”, высокопоставленные военные, священнослужители, родственники и боевые друзья Спарапета В.Саргсяна посетили военный пантеон "Ераблур".
По традиции мероприятие, посвященное годовщине  армянского полководца, началось с торжественной церемонии приведения к присяге молодых членов “Еркрапа”. После молитвы и благословления духовного предводителя Вооруженных Сил РА, вардапета М.Саркисяна участники высоко оценили победоносный путь Спарапета, поделились своими воспоминаниями.
В своей речи вице-спикер НС А.Аршакян, отметив мужество и героизм В.Саргсяна, подчеркнул: “Важнейшая и главная линия, которую заметил в его свершениях, - это, конечно, его несомненное лидерство. Лидерство, проявлявшееся в его безграничной любви к каждому уголку родины, к деревьям и камням, а главное – к людям. Он любил и заботился о каждом солдате, родном и близком. Без этой любви невозможно быть истинным лидером и подавать пример своему солдату. Лидер – в первом ряду со своими бойцами, а не за ними. Своим ратным и политическим опытом он представлял образ подлинного лидера, о которой можем прочитать в мировой литературе. Вазген Саргсян вписал гордые страницы в историю Армении”.
Приветствуя юных членов “Еркрапа”, А.Аршакян пожелал им сил, энергии, потенциала и мудрости.
После торжественного марша молодых членов “Еркрапа”   присутствующие почтили память и возложили цветы к могилам Спарапета В.Саргсяна и сынов армянского народа, отдавших жизнь в защиту Родины.