Մարտի 16-ին ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ գումարել է իր հերթական նիստը:
Քննարկվել է ՀՀ կառավարության 2022թ. փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ 2021թ. գյուղատնտեսության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունն ուղղվել է մասնավորապես արտադրողականության բարձրացմանը, հողային ռեսուրսների նպատակային եւ ջրային ռեսուրսների խնայողաբար ու արդյունավետ օգտագործմանը, ինչպես նաեւ պարենային անվտանգության ապահովման մակարդակի բարձրացմանը, անասնաբուծության, բուսաբուծության զարգացմանը, արդիական տեխնոլոգիաների ներդրմանը, արտադրված արտադրանքի իրացմանն ու արտահանման խթանմանը:
Զեկուցողը մանրամասն ներկայացրել է հաշվետու ժամանակահատվածում ոլորտում իրականացված մեծածավալ աշխատանքները:
Նշվել է, որ 2021 թ. ընթացքում իրականացվել է գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագիրը, որի շրջանակում հաշվետու ժամանակահատվածում տրամադրվել է 29487 միավոր վարկ, շուրջ 72,9 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալի: Սուբսիդավորման ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 9,8 մլրդ դրամ:
Նախարարի խոսքով` ՀՀ-ում աշնանացան ցորենի արտադրության խթանման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում կնքվել է շուրջ 4000 պայմանագիր, ձեռք է բերվել 4050,4 տոննա բարձրորակ սերմ, եւ կատարվել է ցանք 13000 հա հողատարածքի վրա: Գարնանացան հացահատիկային, հատիկաընդեղեն եւ կերային մշակաբույսերի արտադրության խթանման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում կնքվել է 3736 պայմանագիր:

On March 16, the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection moderated by Vahe Ghalumyan convened its regular sitting.
The Report on Implementation Process and Results of the RA Government Programme for 2021 (2021-2026) approved by the N 234-A Decision of the RA Government on February 28, 2022 was debated.
The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan noted that the policy of the Government was directed particularly to the productivity rise, the effective use of the expedient and water resources of the land resources, as well as the rise of the level of the food security, the development of the veterinary, plant growing, the investment of the modern technologies, the realization of the produced goods and the export boosting of.
The rapporteur presented in detail the large scale of works done in the sphere during the financial period.
It was noted that during the year 2021, the subsidy programme of the loan interest being provided in the sphere of agriculture, within the framework of which during the financial period 29487-point loan was allocated, about 72,9bln AMD in total. The total sum of subsidizing was about 9.8bln AMD.
According to the Minister, within the framework of the state support programme of autumn wheat production boosting in the RA about 4000 contracts was signed, 4050,4 tons of high quality seeds were obtained, sowing was carried out 13000 ha of plots of land. 3736 contracts were signed within the framework of the state support programme for boosting the production of the spring grain, legumes and the fodder crops.