Երիտասարդական խորհրդարանի նիստ Ազգային ժողովում
Փետրվարի 10-ին տեղի  ունեցավ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական նիստը: Համաձայն Երիտասարդական խորհրդարանի կանոնակարգի` նախագահ Նաիրա Թամամյանը նախագահությունը փոխանցեց Տիգրան Գրիգորյանին: Նա տեղեկացրեց, որ նիստի աշխատանքներին մասնակցում են 71 պատգամավորներ: Մինչ նիստի սկսվելը` ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը պատվոգիր հանձնեց Նիկոլ Աղբալյանի անվան երիտասարդական կազմակերպությանը:
Նաիրա Թամամյանը ներկայացրեց Երիտասարդական խորհրդարանի գործունեության հաշվետվությունը:
Օրակարգային հաջորդ հարցը` «Լոբբիստական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումն էր: ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Աշոտ Աբովյանը երիտասարդ խորհրդարանականներին ներկայացրեց լոբբիստական գործունեության սկզբունքները, լոբբիստի պարտականությունները, լոբբիստի հավատարմագրմանխնդիրները: Պարոն Աբովյանը նշեց, որ ՀՀ արդարադատության նախարարությունում ստեղծվել է օրենքի նախագիծը մշակող աշխատանքային խումբ, ուր ընդգրկված են ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարարությունից, ՀՀ ԱԺ խմբակցություններից, կուսակցություններից, հ/կ-ներից ներկայացուցիչներ: ՀՀ արդարադատության փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ օրինագիծը լրամշակման նպատակը հ/կ-ների գործունեությունը խոչընդոտող դրույթների նվազեցումն է:
ԱԺ պատգամավոր Արարատ Մալխասյանին հետաքրքրեց, թե օրինագծում հակակոռուպցիոն ռիսկերի բացառման ի՞նչ մեխանիզմներ են մշակված: ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Աշոտ Աբովյանի կարծիքով` օրինագիծը հակակոռուպցիոն ուղղվածություն ունի:
«Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը խորհրդարանականներին ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանը: Ըստ տիկին Հակոբյանի` նախաձեռնության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ հետբուհական կրթության համակարգում պետական պատվերի շրջանակներում ուսանած շրջանավարտները հիմնականում չեն համալրում բուհական մանկավարժական կադրերի կազմը։ Նրանց միայն 30%-ն է աշխատում այդ կազմակերպություններում։ Մինչդեռ բուհերում եւ գիտական կազմակերպություններում պրոֆեսորադասախոսական եւ գիտական կազմն ունի «ծերացման» միտում։ Հրանուշ Հակոբյանը գտնում է, որ օրենսդրական նախաձեռնության նպատակն է օրենքի մակարդակով կարգավորել պետական միջոցների հաշվին մասնագիտացած անձանց բուհերի եւ գիտական կազմակերպությունների մանկավարժական, պրոֆեսորադասախոսական կազմում համալրելու եւ նրանց զբաղվածությունն ապահովելու հարցը։
ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը, աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Արծվիկ Մինասյանը եւ առողջապահության փոխնախարար Թաթուլ Հակոբյանը պատասխանեցին երիտասարդ խորհրդարանականներին հետաքրքրող հարցերին: Երիտասարդներ բարձրացրած հարցերն ու առաջարկություններ վերաբերում էին երիտասարդության գործազրկության, երիտասարդ ընտանիքների բնակարանային ապահովման,  գրական հայերենի անաղարտության պահպանման, գյուղական բնակավայրերում բժիշկ-մասնագետների պատրաստման, ծխախոտամոլության հետեւանքների, հայ մշակույթի օտարացման եւ այլ հիմնահարցերի:
Նիստի վերջում Արարատյան թեմի ներկայացուցիչ Հակոբ քահանա Խաչատրյանը երիտասարդներին բացատրեց Սուրբ Սարգսի եւ Տյառնընդառաջ տոների խորհուրդը:

Заседание молодежного парламента в Национальном Собрании
10 февраля состоялось очередное заседание Молодежного парламента при Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи. Согласно Регламенту Молодежного парламента, Председатель Молодежного парламента Наира Тамамян передала председательство Тиграну Григоряну. Он сообщил, что в работе парламента участвует 71 депутат. Перед началом заседания председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС Грануш Акопян вручила почетную грамоту молодежной организации имени Никола Агбаляна.
Наира Таманян представила отчет о деятельности Молодежного парламента.
Следующим вопросом повестки дня было обсуждение проекта закона ,,О лоббистской деятельности”. Замминистра Юстиции РА Ашот Абовян ознакомил молодых парламентариев с принципами лоббистской деятельности, обязанностями лоббиста и проблемами аккредитации лоббиста. Г-н Абовян отметил, что в Министерстве юстиции РА создана рабочая группа по разработке проекта закона, в которую включены представители из Министерства торговли и экономического развития РА, фракций и партий НС РА и общественных организаций. Заместитель Министра Юстиции РА сообщил, что целью доработки законопроекта является сокращение положений, препятствующих деятельноссти общественных организаций.
Депутата НС Арарата Малхасяна интересовал вопрос, какие механизмы исключения антикоррупционных рисков разработаны в законопроекте? По мнению Замминистра Юстиции РА Ашота Абовяна, законопроект имеет антикоррупционную направленность.
Проект закона ,,О внесении изменений и дополнений в Закон РА ,,О высшем и послевузовском специальном образовании” представила парламентариям депутат НС Грануш Акопян.
Замминистра культуры и по делам молодежи РА Артур Погосян, замминистра труда и социальных вопросов Арцвик Минасян и замминистра здравоохранения Татул Акопян ответили на вопросы, интересующие молодых парламентариев. Поднятые молодежью вопросы и предложения касались безработицы среди молодежи, обеспечения жилплощадью молодых семей, сохранения чистоты литературного армянского языка, подготовки врачей-специалистов для сельских населенных пунктов, последствий курения, отчужденности армянской культуры и других проблем.
В завершение заседания представитель Араратской епархии священник Акоб Хачатрян объяснил молодежи смысл церковных праздников Святого Саргиса и Тиарндеза.