ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի ներկայացմամբ պատգամավորները քննարկել են ««Վտանգավոր բեռների միջազգային ճանապարհային փոխադրումների մասին» եվրոպական համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագրի նպատակն է բարձրացնել վտանգավոր բեռների միջազգային ճանապարհային փոխադրումների անվտանգության մակարդակը` սահմանելով վտանգավոր նյութերի դասակարգման եւ պիտակավորման միասնական համակարգեր, ներդաշնակեցնելու այդ նյութերի փաթեթավորման, պիտակավորման ու դրանց փոխադրման պահանջները, կանխելու վտանգավոր բեռների փոխադրումների ընթացքում մարդկանց կյանքին եւ առողջությանը, ինչպես նաեւ շրջակա միջավայրին վնաս հասցնելը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացության մասին հայտնել է Հովիկ Աղազարյանը:
Արմեն Սիմոնյանի ներկայացմամբ քննարկվել է նաեւ ««Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի միջեւ 2021թ. նոյեմբերի 24-ին ստորագրված «Երեւանի ավտոբուսների ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագրի շրջանակում ֆինանսավորման չափը կազմում է 20 մլն եվրո, իսկ վարկի ժամկետը սահմանվում է 15 տարի:
Նշվել է, որ քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «Դաբլյու Վայ Ջի Ինթերնեյշնլ Լիմիթիդ» խորհրդատվական ընկերության կողմից մշակվել եւ Երեւանի քաղաքապետարանին է տրամադրվել Երեւան քաղաքի հանրային տրանսպորտի նոր երթուղային ցանցը, որի համաձայն` երթուղային ցանցի սպասարկման համար անհրաժեշտ է ձեռք բերել 845 հատ տարբեր չափսի ավտոբուսներ: Նոր տրանսպորտային ցանցի շարժակազմերի ներդրման ֆինանսական աջակցության հնարավորության հարցը Երեւանի քաղաքապետարանը դեռեւս 2019թ. գարնանը քննարկել է ՎԶԵԲ-ի հետ, որն ավտոբուսների ձեռքբերմանն աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել: Նախնական գնահատմամբ` ավտոբուսների ընդհանուր քանակի ձեռքբերման համար անհրաժեշտ կլինի 120-150 մլն եվրո:
Մրցութային հայտերի հանձնման վերջնաժամկետ սահմանված է եղել 2021թ. մարտի 31-ը:
««Հայաստանի Հանրապետության, «Երեւանի ավտոբուս» փակ բաժնետիրական ընկերության ու Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի միջեւ 2021 թվականի նոյեմբերի 24-ին ստորագրված «Երեւանի ավտոբուսների ծրագիր» դրամաշնորհային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» հարցը:
Վերոնշյալ երկու համաձայնագրերի վավերացմանն առնչվող հարցերը քննարկվել են ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում եւ ստացել դրական եզրակացություն: Այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի անդամ Միքայել Թումասյանը:
Այնուհետեւ տեղի են ունեցել քվեարկություններ: Պատգամավորներն ընդունել են օրվա ընթացքում քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները:

В представлении заместителя министра территориального управления и инфраструктур РА А.Симоняна депутаты обсудили законопроект о ратификации Европейского соглашения "О международных дорожных перевозках опасных грузов".
Целью соглашения является повышение уровня безопасности международных дорожных перевозок опасных грузов путем создания интегрированных систем классификации и маркировки опасных грузов, гармонизации требований к упаковке, маркировке и перевозке опасных грузов, предотвращения причинения вреда жизни и здоровью человека и окружающей среде.
Обсуждался также проект о ратификации кредитного Соглашения между Республикой Армения и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) по “Автобусной программе Еревана”, подписанный 24 ноября 2021 г.
Сумма финансирования по соглашению составляет 20 млн евро, а срок кредита установлен в 15 лет.
Отмечено, что в рамках Инвестиционной программы устойчивого развития городов консалтинговая компания WWG International Limited разработала и предоставила мэрии Еревана новый маршрут общественного транспорта, согласно которому для обслуживания маршрутной сети необходимо 845 автобусов разной вместимости. Вопрос возможности финансовой поддержки введения подвижного состава новой транспортной сети мэрии Еревана обсуждался еще весной 2019 г. с ЕБРР, который выразил готовность поддержать приобретение автобусов. По предварительным оценкам, для закупки всего количества автобусов потребуется 120-150 млн евро.
Срок подачи тендерных заявок был установлен до 31 марта 2021 г.
Рассмотрен также проект о ратификации грантового Соглашения “Автобусная программа Еревана”, подписанного 24 ноября 2021 года между Республикой Армения, ЗАО “Yerevan Bus ” и ЕБРР.
Член комиссии М.Тумасян сообщил, что вопросы, связанные с ратификацией вышеупомянутых соглашений, были обсуждены в Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и получили положительное заключение.