Պետությունը  վարչական, դատական ակտերի թղթային ծանուցման համար վճարում է  1 ծրարի դիմաց գրեթե 1 դոլար, սակայն բազմաթիվ են դեպքերը, երբ թղթային նամակը քաղաքացուն չի հասնում,  քաղաքացին պատշաճ չի ծանուցվում, եւ դրանից առաջանում են բացասական իրավական հետեւանքներ: Այս մասին հայտնել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն ապրիլի 4-ին` իր նախաձեռնած Էլեկտրոնային ծանուցման համակարգ ունենալու վերաբերյալ քննարկման ժամանակ, որին մասնակցել են ներկայացուցիչներ գործադիրից, դատական համակարգից ու ոստիկանությունից:
Պատգամավորը տեղեկացրել է նաեւ, որ Էլեկտրոնային ծանուցման համակարգի մասին քննարկումները սկսվել են դեռ 2018թ, սակայն երկրում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված` քննարկումները հետաձգվել են:
ՀՀ ոստիկանության անձնագրերի ու վիզաների վարչության պետ Արա Մկրտչյանը, կարեւորելով Էլեկտրոնային ծանուցման անհրաժեշտությունը, նշել է, որ վերջին համապետական ընտրություններին պետությունը թղթային ծանուցման համար տրամադրել է 700 մլն դրամ, ինչը, ըստ նրա, լրացուցիչ ծախս է:
Էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների գրասենյակի տնօրեն Լեոնիդ Ավետիսյանի տեղեկացմամբ` այս պահին գործում է ID լուծումը, որը դեռ աշխատանքների փուլում է: Կա նաեւ E-citizen.am հարթակը, որի նպատակը քաղաքացու համար իր անձնական տվյալների ամբողջական հասանելիությունն է մեկ վայրում: Գրանցվելով կայքում` քաղաքացին հնարավորություն է ստանում մշտապես հետեւել պետական տվյալների շտեմարաններում առկա իր անձնական տվյալներին եւ դրանց օգտագործմանը, ծանոթանալ պետական մարմինների կողմից հրապարակված ծանուցումներին, բաժանորդագրվել որոշակի իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց վերաբերվող պաշտոնական ծանուցումների մասին էլ-փոստով տեղեկացման ծառայությանը:
Լեոնիդ Ավետիսյանի խոսքով` հարթակն այս պահին որոշակի սահմանափակումների պատճառով չի կիրառվում:
Մասնակիցները միակարծիք են` Էլեկտրոնային ծանուցման համակարգ ունենալը 21-րդ դարում անհրաժեշտություն է: Կառավարությունում գործընթացը մեկնարկել է, քննարկվում են էլեկտրոնային ծանուցման տարբերակները:
Հայաստանը բարձր է գնահատում բարեկամ Ֆրանսիայի շարունակական աջակցությունը մեր երկրին ու ժողովրդին. նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մեր երկրում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյի հետ ապրիլի 4-ին կայացած հանդիպմանը: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր՝ Ֆ...
Բարենպաստ պայմաններ կստեղծվեն հափշտակված ավտոտրանսպորտային միջոցներն ահաբեկչական, քրեական կամ այլ հակաօրինական գործողությունների նպատակով օգտագործելու դեպքերը նվազեցնելու համար: Այս մասին տեղեկացրել է Կառավարության ներկայացուցիչն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապ...

The state pays almost $1 for a paper notification of administrative and judicial acts, however, there are many cases when the paper letter does not reach the citizen, the citizen is not properly notified, and it may be the cause of negative legal consequences. The deputy of the National Assembly Armen Khachatryan informed about it during the discussion on having an electronic notification system initiated by him on April 4. Representatives from the executive body, the judiciary and the police took part in the discussion.
The deputy also stated that discussions on an electronic notification system started in 2018, however, due to the situation in the country, the discussions were postponed.
The Head of the Passport and Visa Department of the RA Police Ara Mkrtchyan, highlighting the need for an electronic notification, noted that the state has provided 700 million AMD for a paper notification during the last national elections, which, according to him, is an additional expense.
As the Director of the e-Governance infrastructure implementation agency Leonid Avetisyan informed, the ID solution is currently in operation and is still in development. There is also the E-citizen.am platform, the purpose of which is for the citizen to have full access to his/her personal data in one place. Registering on the website, the citizen is given an opportunity to constantly follow his/her personal data in the state databases and their use, get acquainted with the notifications published by the state bodies, subscribe to the e-mail information service on official notifications of certain legal entities or individuals.
According to Leonid Avetisyan, the platform is not used at the moment because of certain restrictions.
Participants agree that having an electronic notification system is a necessity in the 21st century. The process has started in the Government, the options of electronic notification are discussed.
Issues on the EAEU cooperation discussed during the meeting held on April 4 of the Chair of the NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Armen Gevorgyan and the Ambassador of Kazakhstan to Armenia Bolat Imanbayev.According to Armen Gevorgyan, in terms of the EAEU cooperation now it...
Armenia highly appreciates the continuous support of friendly France to our country and people: the RA NA Vice President Hakob Arshakyan noted at the meeting held with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to our country Anne Louyot on April 4. As an OSCE Minsk G...