44-օրյա  պատերազմի ընթացքում ավելի քան 20.000 արցախցի ընտանիք տեղափոխվել է Սյունիքի մարզ: Տեղահանվածներից գրեթե 4.000-ն այս պահին էլ բնակվում է Սյունիքում: Շուշիից, Ասկերանից եւ Հադրութից տեղահանված շուրջ 248 ընտանիք է ապրում Տեղ համայնքում: Հենց նրանց հետ շփվելու նպատակով Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակության անդամներն ապրիլի 2-ին այցելել են Սյունիք:
Պատվիրակությանն ուղեկցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, հանձնաժողովի անդամներ Մարիա Կարապետյանը, Սարգիս Խանդանյանը, Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը:
ՏԻՄ ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում Գորիսի համայնքապետարանում Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմից հետո Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակը եւ ընդգծել, որ միջազգային հանրությունը պետք է արտահայտի իր հստակ դիրքորոշումը կոնկրետ դեպքերի վերաբերյալ:
«Լսեցինք պատերազմի բովով անցած այդ մարդկանց պատմությունները: Նրանց ուղերձները, նրանց ձայնը ցանկանում ենք տանել մեզ հետ խորհրդարան եւ ներկայացնել այն ամենն, ինչ տեղի է ունենում աշխարհի այս հատվածում»,-ասել է ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-ՀՀ բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընը:
Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսն էլ նշել է.
«1991թ. առաջին պատերազմից սկսած՝ ես ձեր կողքին եմ եղել: Տեսել եմ ձեզ հետ այն ողբերգություններն ու սարսափելի իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել այս տարիների ընթացքում: Տեսել եմ, թե պատերազմում ինչպիսի հանցագործություններ են կատարվել Ադրբեջանի կողմից: Մենք գիտենք, որ դուք շատ եք տառապել: Միշտ հիացել եմ հայ ժողովրդով, դուք ամեն անգամ վերածնվում եք մոխիրների միջից: Դուք միշտ կլինեք իմ սրտում ու աղոթքներում: Ես ձեր կողքին եմ»:
Կողմերը համոզված են, որ բարեկամական խմբի այցը Հայաստան նոր խթան կհանդիսանա բազմակողմ հարթակներում համապարփակ համագործակցության ընդլայնման համար:

During the 44-day war, more than 20.000 families from Artsakh moved to the Syunik Marz. About 4.000 from the displaced reside in Syunik at this moment. About 248 families displaced from Shushi, Askeran and Hadrut live in Tegh community. On April 2, the members of the delegation led by the Head of Great Britain-Armenia Friendship Group Tim Loughton visited Syunik.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan, the members of the Committee Maria Karapetyan, Sargis Khandanyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Varuzhan Nersesyan accompanied the delegation.
During the meeting with the representatives of the local self-government, in Goris municipality the Head of Syunik Marz Robert Ghukasyan presented the situation created in Syunik Marz after the 44-day war and underlined that the international community should express its distinct position on concrete cases.
“We heard these people’s stories who had gone through the war. That information is interesting and valuable. We would like to take with us their messages, their voice to our parliament and present everything happening in this part of the world,” the Head of Great Britain-Armenia Friendship Group Tim Loughton said.
The Member of the House of Lords of Parliament of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Baroness Caroline Cox noted:
“Beginning from 1991 first war, I have been next to you. I have seen with you the tragedies and horrible events that have happened during these years. I have seen what crimes have been committed by Azerbaijan in the war. We know that you have suffered a lot. I have always admired the Armenian people, every time you reborn from the ashes. You will always be in my heart and prayers. I am next to you.”
The sides are convinced that the visit of the Friendship Group to Armenia will be a new impetus for the expansion of comprehensive cooperation on multilateral platforms.