Ամուսնության տարիքային շեմն աշխարհի տարբեր երկրներում ու ժողովուրդների շրջանում տարբեր է` պայմանավորված ազգային, կրոնական, ավանդույթների չափորոշիչներով:
Հայաստանում Ընտանեկան օրենսգրքով ամուսնության տարիք սահմանվել է 18 տարեկանը: Բացառությամբ` անձը կարող է ամուսնանալ նաեւ 17 տարեկանում, եթե առկա է ծնողների, որդեգրողների եւ հոգաբարձուի համաձայնությունը: 16 տարեկանում անձը կարող է ամուսնանալ, եթե առկա է ծնողների, որդեգրողների եւ հոգաբարձուի համաձայնությունը, եւ երբ ամուսնացող մյուս կողմը չափահաս է:
Մայիսի 2-ին խորհրդարանում ամուսնության տարիքային շեմի փոփոխության հարցի վերաբերյալ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկում էր կազմակերպել պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը:
ՀՀ ԱՆ ՔԿԱԳ գործակալության պետի պաշտոնակատար Արման Ավետիսյանի ներկայացմամբ` 2017թ. Հայաստանում գրանցվել է 15285 ամուսնություն, որից 76-ի դեպքում եղել են մինչեւ 18 տարեկան անձինք: 76-ից 73-ը եղել են իգական սեռի ներկայացուցիչներ: 2021թ. գրանցվել է 17 հազար ամուսնություն, որից 54-ի դեպքում` մինչեւ 18 տարեկան անձինք: 54-ից 53-ը դարձյալ եղել են իգական սեռի ներկայացուցիչներ:
ՀՀ առողջապահության նախարարության մոր եւ մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Նունե Փաշայանը նշել է, որ մինչեւ 18 տարեկան աղջիկների հղիությունն առաջացնում է բազմաթիվ խնդիրներ: Կինը մինչեւ 18 տարեկանը դեռեւս պատրաստ չէ հղիության: Հնարավոր վտանգներ սպառնում են ինչպես կնոջը, այնպես էլ պտղին եւ նորածնին:
Վաղ հասակում ազգային, կրոնական սովորություններով պայմանավորված` աղջիկները թողնում են դպրոցը. ոտնահարվում է երեխայի պարտադիր կրթության իրավունքը: Մասնակիցներն արձանագրել են, որ դպրոցներում գրանցված տղաները եւս չեն հաճախում դպրոց` հողագործության աշխատանքների, ինչպես նաեւ տարբեր այլ պատճառներով:
«Վաղ ամուսնությունների խնդիրն արդիական է` հիմք ընդունելով ՄԻՊ հաստատության ուսումնասիրությունները: Այն շարունակում է ստեղծել այնպիսի հիմնարար իրավունքների խախտումների ռիսկեր, ինչպիսիք են կրթության, առողջապահության պահպանման իրավունքները, վերարտադրողական առողջության հետ կապված խնդիրները»,- ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը: ՄԻՊ-ը մշտական ուշադրության կենտրոնում է պահում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների իրացման խնդիրները:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների եւ կրոնի հարցերի բաժնի պետ Վարդան Ասցատրյանի խոսքով` ազգային փոքրամասնություններին պետական բյուջեից տրամադրվում է տարեկան 20 մլն դրամ` էթնիկ համայնքների ինքնության պահպանման, մշակույթի, լեզվի զարգացման խնդիրների լուծմանն ուղղված գործունեություն իրականացնող հասարակական կազմակերպություններին: Գումարը բաշխում է ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհուրդը: Առավելությունը տրվում է պետականություն չունեցող ազգություններին:
Վարդան Ասցատրյանի ներկայացմամբ` տարին երկու անգամ այցելություններ են կատարվում ազգային փոքրամասնությունների բնակավայրեր, քննարկվում են համայնքներում առկա խնդիրները: Նրա խոսքով` ժամանակի ընթացքում ավանդույթի բուն նշանակությունն ու էությունը կորչում է, եւ պահպանվում է ժառանգաբար փոխանցված ձեւական մասը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության զարգացման ծրագրերի եւ մոնիտորինգի վարչության պետ Ռոբերտ Ստեփանյանն էլ  քննարկման ընթացքում անդրադարձել է աղջիկների` կրթության համակարգից դուրս մնալու հարցին, պարտադիր հանրակրթության եւ հետագա մասնագիտական կրթություն ստանալու հնարավորություններին:
«Կրթական համակարգում այսօր անգամ չունենք ամուսնացած երեխաների կրթության կազմակերպման կարգեր: Իհարկե, նոր կրթական ծրագրերն ու չափորոշիչները հնարավորություն են տալիս բավականաչափ բազմազանություն ապահովել: Սակայն խնդիրը դուրս է մնացել կարգավորումից»,- ասել է Ռոբերտ Ստեփանյանը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կառուցվածքային առանձին ստորաբաժանման համակարգող խորհրդական Աստղիկ Մինասյանի կարծիքով` վաղ ամուսնությունը ոչ թե ավանդույթ է, այլ` կարծրատիպ: Նա կարեւորել է հասարակական կազմակերպությունների աշխատանքը համայնքների, դպրոցների, ընտանիքների հետ:
Ռուստամ Բաքոյանը, ամփոփելով քննարկումը, նշել է, որ ուսումնասիրությունների արդյունքներով ակտիվ համագործակցելով շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ` ամուսնության տարիքային շեմի հարցի փոփոխության անհրաժեշտության վերաբերյալ կկայացվի համապատասխան որոշում:
Ազգային ժողովի խորհուրդն Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ մայիսի 2-ին գումարել է նիստ: Խորհրդի անդամները քննարկել եւ հաստատել են ԱԺ ութերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ մայիսի 3-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է նաեւ հերթական նիստերի ...
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին տրվել էր լիազորություն` պայմանավորված, մասնավորապես, կուսակցությունների ընթացիկ ֆինանսական գործունեության նկատմամբ վերահսկողության իրականացման ոլորտում առկա գործառույթներին առնչվող իրավակարգավորումների հստակեցման եւ գործնականում առաջացած խնդիրների հաղթահարման ա...

The marriage age varies between countries and people depending on national, religious and tradition standards.
In Armenia, the Family Code sets the age of marriage at 18 years. Except, the person can also get married at the age of 17 with the consent of the parents, adoptive parents and guardian. A person can get married at the age of 16 with the consent of the parents, adoptive parents and guardian, and when the other side getting married is an adult.
On May 2, the deputy Rustam Bakoyan organized a discussion in parliament on the issue of changing the marriage age with the participation of the representatives of the concerned departments.
According to the Head of the Civil Status Acts Registration Agency of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Arman Avetisyan, in 2017, 15285 marriages were registered in Armenia, in 76 of which there were persons under the age of 18. Out of 76, 73 were female. In 2021, 17000 marriages were registered, in 54 of which - persons under the age of 18. Out of 54, 53 were female.
The Head of the Mother and Child Healthcare Department at the RA Ministry of Health Nune Pashayan noted that the pregnancy of girls under the age of 18 causes many problems. The woman is not ready for pregnancy until she is 18 years old. Possible dangers threaten both the woman and the fetus and the baby.
Due to national and religious habits, girls leave the school at an early age: the child’s right to compulsory education is violated. The participants recorded that boys enrolled in schools also do not attend a school because of agricultural work, as well as various other reasons.
“The issue of early marriages is topical, based on the studies by the Human Rights Defender’s Institution. It continues to create risks of violations of fundamental rights, such as rights to education and healthcare, and issues related to the reproductive health,” the RA Human Rights Defender Kristinne Grigoryan said. The Human Rights Defender always pays attention to the issues of the realization of the rights of national minorities.
According to the Head of the Ethnic Minorities and Religious Affairs Division of the RA Prime Minister’s Staff Vardan Ascatryan, 20 million AMD is annually allocated from the state budget for national minorities to non-governmental organizations carrying out activities to preserve the identity of ethnic communities, to resolve the issues related to the development of their culture and language. The money is distributed by the Council of National Minorities.
As Vardan Ascatryan presented, visits to the settlements of national minorities are made twice a year, the problems existing in the communities are discussed.
During the discussion, the Head of the Department for Project Development and Monitoring of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Robert Stepanyan referred to the issue of girls being left out of the education system, the opportunities for compulsory education and further professional education.
“We do not even have rules for organizing the education of married children in the educational system. Of course, new educational programs and standards give an opportunity to ensure sufficient diversity. However, the issue has been left out of the settlement,” Robert Stepanyan said.
In Astghik Minasyan’s opinion, the Advisor/Coordinator of the Separate Structural Subdivision at the RA Ministry of Labor and Social Affairs, early marriage is not a tradition, but a stereotype. She highlighted the work of non-governmental organizations with the communities, schools and families.
Summarizing the discussion, Rustam Bakoyan noted that as a result of the research, actively cooperating with the representatives of the concerned departments, a relevant decision on the need to change the marriage age will be made.
On May 2, the Council of the National Assembly, presided over Alen Simonyan, convened a sitting. The members of the Council debated and approved the draft agenda on making addenda to the agenda of the third session of the NA eighth convocation and the draft agenda of the regular sittings to be conve...
The Corruption Prevention Commission was given authority conditioned, particularly, by the necessity of specifying the legal regulations regarding the functions existing in the sphere of control implementation towards the current financial activity of the parties and overcoming the problems caused i...