Ամուսնության տարիքային շեմն աշխարհի տարբեր երկրներում ու ժողովուրդների շրջանում տարբեր է` պայմանավորված ազգային, կրոնական, ավանդույթների չափորոշիչներով:
Հայաստանում Ընտանեկան օրենսգրքով ամուսնության տարիք սահմանվել է 18 տարեկանը: Բացառությամբ` անձը կարող է ամուսնանալ նաեւ 17 տարեկանում, եթե առկա է ծնողների, որդեգրողների եւ հոգաբարձուի համաձայնությունը: 16 տարեկանում անձը կարող է ամուսնանալ, եթե առկա է ծնողների, որդեգրողների եւ հոգաբարձուի համաձայնությունը, եւ երբ ամուսնացող մյուս կողմը չափահաս է:
Մայիսի 2-ին խորհրդարանում ամուսնության տարիքային շեմի փոփոխության հարցի վերաբերյալ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկում էր կազմակերպել պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը:
ՀՀ ԱՆ ՔԿԱԳ գործակալության պետի պաշտոնակատար Արման Ավետիսյանի ներկայացմամբ` 2017թ. Հայաստանում գրանցվել է 15285 ամուսնություն, որից 76-ի դեպքում եղել են մինչեւ 18 տարեկան անձինք: 76-ից 73-ը եղել են իգական սեռի ներկայացուցիչներ: 2021թ. գրանցվել է 17 հազար ամուսնություն, որից 54-ի դեպքում` մինչեւ 18 տարեկան անձինք: 54-ից 53-ը դարձյալ եղել են իգական սեռի ներկայացուցիչներ:
ՀՀ առողջապահության նախարարության մոր եւ մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Նունե Փաշայանը նշել է, որ մինչեւ 18 տարեկան աղջիկների հղիությունն առաջացնում է բազմաթիվ խնդիրներ: Կինը մինչեւ 18 տարեկանը դեռեւս պատրաստ չէ հղիության: Հնարավոր վտանգներ սպառնում են ինչպես կնոջը, այնպես էլ պտղին եւ նորածնին:
Վաղ հասակում ազգային, կրոնական սովորություններով պայմանավորված` աղջիկները թողնում են դպրոցը. ոտնահարվում է երեխայի պարտադիր կրթության իրավունքը: Մասնակիցներն արձանագրել են, որ դպրոցներում գրանցված տղաները եւս չեն հաճախում դպրոց` հողագործության աշխատանքների, ինչպես նաեւ տարբեր այլ պատճառներով:
«Վաղ ամուսնությունների խնդիրն արդիական է` հիմք ընդունելով ՄԻՊ հաստատության ուսումնասիրությունները: Այն շարունակում է ստեղծել այնպիսի հիմնարար իրավունքների խախտումների ռիսկեր, ինչպիսիք են կրթության, առողջապահության պահպանման իրավունքները, վերարտադրողական առողջության հետ կապված խնդիրները»,- ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը: ՄԻՊ-ը մշտական ուշադրության կենտրոնում է պահում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների իրացման խնդիրները:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների եւ կրոնի հարցերի բաժնի պետ Վարդան Ասցատրյանի խոսքով` ազգային փոքրամասնություններին պետական բյուջեից տրամադրվում է տարեկան 20 մլն դրամ` էթնիկ համայնքների ինքնության պահպանման, մշակույթի, լեզվի զարգացման խնդիրների լուծմանն ուղղված գործունեություն իրականացնող հասարակական կազմակերպություններին: Գումարը բաշխում է ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհուրդը: Առավելությունը տրվում է պետականություն չունեցող ազգություններին:
Վարդան Ասցատրյանի ներկայացմամբ` տարին երկու անգամ այցելություններ են կատարվում ազգային փոքրամասնությունների բնակավայրեր, քննարկվում են համայնքներում առկա խնդիրները: Նրա խոսքով` ժամանակի ընթացքում ավանդույթի բուն նշանակությունն ու էությունը կորչում է, եւ պահպանվում է ժառանգաբար փոխանցված ձեւական մասը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության զարգացման ծրագրերի եւ մոնիտորինգի վարչության պետ Ռոբերտ Ստեփանյանն էլ  քննարկման ընթացքում անդրադարձել է աղջիկների` կրթության համակարգից դուրս մնալու հարցին, պարտադիր հանրակրթության եւ հետագա մասնագիտական կրթություն ստանալու հնարավորություններին:
«Կրթական համակարգում այսօր անգամ չունենք ամուսնացած երեխաների կրթության կազմակերպման կարգեր: Իհարկե, նոր կրթական ծրագրերն ու չափորոշիչները հնարավորություն են տալիս բավականաչափ բազմազանություն ապահովել: Սակայն խնդիրը դուրս է մնացել կարգավորումից»,- ասել է Ռոբերտ Ստեփանյանը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կառուցվածքային առանձին ստորաբաժանման համակարգող խորհրդական Աստղիկ Մինասյանի կարծիքով` վաղ ամուսնությունը ոչ թե ավանդույթ է, այլ` կարծրատիպ: Նա կարեւորել է հասարակական կազմակերպությունների աշխատանքը համայնքների, դպրոցների, ընտանիքների հետ:
Ռուստամ Բաքոյանը, ամփոփելով քննարկումը, նշել է, որ ուսումնասիրությունների արդյունքներով ակտիվ համագործակցելով շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ` ամուսնության տարիքային շեմի հարցի փոփոխության անհրաժեշտության վերաբերյալ կկայացվի համապատասխան որոշում:
Ազգային ժողովի խորհուրդն Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ մայիսի 2-ին գումարել է նիստ: Խորհրդի անդամները քննարկել եւ հաստատել են ԱԺ ութերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ մայիսի 3-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է նաեւ հերթական նիստերի ...
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին տրվել էր լիազորություն` պայմանավորված, մասնավորապես, կուսակցությունների ընթացիկ ֆինանսական գործունեության նկատմամբ վերահսկողության իրականացման ոլորտում առկա գործառույթներին առնչվող իրավակարգավորումների հստակեցման եւ գործնականում առաջացած խնդիրների հաղթահարման ա...

Рабочее обсуждение по инициативе депутата НС Р.Бакояна
Возрастной порог для вступления в брак варьируется в различных странах в зависимости от национальных, религиозных и традиционных критериев.
Семейный кодекс РА устанавливает брачный возраст в 18 лет. В исключительных случаях лицо может вступить в брак также в возрасте 17 лет с согласия родителей, усыновителей и опекуна. Лицо может вступить в брак в возрасте 16 лет при наличии согласия родителей, усыновителей и опекуна и когда другая сторона брака является совершеннолетней.
2 мая депутат НС Р.Бакоян организовал обсуждение в парламенте вопроса изменения возрастного порога вступления в брак с участием представителей заинтересованных ведомств.
По повестке аргументированно выступили начальник Управления охраны материнства и детства Министерства здравоохранения РА Н.Пашаян, Защитник прав человека РА К.Григорян, заведующий отделом по делам национальных меньшинств и религий Аппарата Премьер-министра РА В.Асцатрян, начальник Управления программ развития и мониторинга Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Р.Степанян.
Докладчики отметили, что вопрос ранних браков является актуальным, продолжает создавать риски нарушения прав на образование, охрану здоровья, лишает возможностей получения представителями национальных меньшинств, в частности женского пола, обязательного общего и профессионального образования.
Подводя итоги обсуждения, Р.Бакоян отметил, что по результатам исследования при активном сотрудничестве с представителями заинтересованных ведомств будет принято соответствующее решение о необходимости изменения возрастного порога вступления в брак.
А.Аршакян принял делегацию во главе с заместителем парламентского министра иностранных дел Японии
2 мая вице-спикер НС А.Аршакян принял делегацию во главе с заместителем министра иностранных дел парламента Японии Таро Хондой.На встрече присутствовали руководитель группы дружбы Армения – Япония Б.Тунян, члены группы Ц.Варданян и А.Асланян.А.Аршакян, отметив исполняющееся в текущем году 30-летие у...
2 мая состоялось заседание Совета НС под председательством А.Симоняна.Члены Совета обсудили и одобрили проекты о внесении дополнений в повестку дня третьей сессии НС восьмого созыва и повестки дня созываемых 3 мая очередных заседаний. Определена также последовательность обсуждения повесточных вопрос...
Принятие проекта обеспечит гармонизацию закона с правовыми нормами ЕАЭС
Проектом о внесении дополнений в закон “О гидрометеорологической деятельности” предлагается оставить за компетентным органом полномочия по ведению реестра физических и юридических лиц, оказывающих услуги в области метеорологии и прогнозирования погоды. Предлагаемые изменения в закон обусловлены R...
Упрощается процедура предоставления сведений
Комиссии по предупреждению коррупции (КПК) было поручено выяснить, в частности, необходимость уточнения существующих регулирующих функций в сфере контроля за текущей финансовой деятельностью субъектов и преодоления практических проблем. По словам заместителя министра юстиции РА Е.Туманянц, именно с ...
2 мая Комиссия по регулированию общественных услуг РА (КРОУ) отметила 25-летие основания.В юбилейном мероприятии приняли участие вице-спикер НС А.Аршакян, вице-премьер-министр РА М.Григорян, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян, заместите...
Семинар по бюджетному процессу РА для сотрудников НС
НС играет особую роль в сфере управления государственными финансами. В частности, функция бюджетного контроля, эффективная реализация которой является одним из приоритетов парламента.В ближайшее время парламент обсудит Годовой отчет об исполнении Государственного бюджета РА 2021 года, затем – бюджет...