Ազգային ժողովը պատգամավորների նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 20-ին արտահերթ նստաշրջան է հրավիրել:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգել են դեկտեմբերի 18-ին կյանքից անժամանակ հեռացած ԱԺ նախկին նախագահ Գալուստ Սահակյանի հիշատակը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր ընտրված եւ լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած պատգամավորների մանդատները հաջորդ թեկնածուներին տրամադրելու մասին թիվ 12, 13, 14 եւ 15 արձանագրությունները, ըստ որոնց՝ մանդատները տրվում են «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակի առաջին մասի հերթական հաջորդ թեկնածուներ Մհեր Սահակյանին, Արփինե Վարդանյանին, Արման Ղազարյանին եւ Իրինա Գասպարյանին:
ԱԺ կազմը համալրած պատգամավորները համաձայն «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի երդվել են՝ ասելով. «Հանուն համազգային նպատակների իրականացման եւ հայրենիքի հզորացման ու բարգավաճման՝ երդվում եմ բարեխղճորեն կատարել ժողովրդի առաջ ունեցած պարտավորություններս, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը եւ օրենքները, նպաստել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ շահերի պահպանմանը, անել ամեն ինչ քաղաքացիական համերաշխության, ազգային ու համամարդկային արժեքների պահպանման համար»:

On December 20, the National Assembly convened an extraordinary session at the deputies’ initiative.
By the proposal of the NA President Alen Simonyan the deputies with a minute’s silence stood to honour the memory of the NA former President Galust Sahakyan, who untimely passed away on December 18.
The NA President Alen Simonyan informed that the Central Electoral Commission (CEC) presented the protocols N 12, 13, 14 and 15 on providing the next candidates the mandates of the deputies, who were elected NA deputy and prematurely terminated the powers, according to which, the mandates are given to the next candidates of the first part of the electoral list of Armenia parties’ alliance Mher Sahakyan, Arpine Vardanyan, Arman Ghazaryan and Irina Gasparyan. Pursuant to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, the deputies joined the National Assembly, were sworn in, saying: “For the sake of realizing national goals, and strengthening the homeland, I swear to fulfill my obligations before the people in good faith, to observe the Constitution of the Republic of Armenia and the laws, to promote the protection of the sovereignty and interests of the Republic of Armenia, to do everything for civil solidarity, preservation of national and universal values.”