Հակոբ Արշակյանը Լոս Անջելեսում մասնակցել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլային ասոցիացիայի տարեկան միջոցառմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մարտի 24-26-ն ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքում մասնակցել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլային ասոցիացիայի (Pan Armenian Youth Futbol Association-PAYFA) կազմակերպած պատանեկան ընտրական մրցույթին եւ ամփոփման միջոցառմանը:
Ասոցիացիայի նախորդ տարվա աշխատանքի արդյունքում գրանցվել են շոշափելի արդյունքներ՝ Հայաստան եկած 8 պատանիներից 3-ը ընդգրկվել են մինչեւ 14 տարեկանների Հայաստանի հավաքականի կազմում: Ընդհանուր առմամբ 12 պատանի ընդգրկվել է Հայաստանի հավաքականներում՝ տարբեր տարիքային խմբերում:
Արտերկրում ապրող մեր տասնյակ հայրենակից պատանիներ երազում են իրենց ավանդն ունենալ հայկական ֆուտբոլի զարգացման գործում:
Միջոցառման ընթացքում պրոֆեսիոնալ մարզչական կազմն ընտրում է լավագույններին եւ ուղարկում Հայաստան՝ տարբեր տարիքային հավաքականների ընտրական գործընթացին եւ միջազգային մրցաշարերին մասնակցելու համար: Մինչեւ ապրիլի ավարտն ասոցիացիայի ջանքերով եւս 6 պատանի ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից եւ Գերմանիայից կմեկնեն Հայաստան` մասնակցելու հավաքների եւ միջազգային մրցաշարերի:
Միջոցառումներն անցկացվում են Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ:
Երեկոյի ընթացքում տեսաուղերձներ են հղել աշխարհի չեմպիոն Յուրի Ջորկաեֆը, Հենրիխ Մխիթարյանը, ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը: Միջոցառմանը մասնակցել են Ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստ Յուրա Մովսիսյանը, «ՍԱԴԱ սիստեմս» ընկերության նախագահ Հովիգ Սաֆոյանը, «Arpinet LLC» ընկերության գործադիր տնօրեն Արմեն Մուրադյանը, ձեռներեցներ, հայկական ֆուտբոլի զարգացման մեջ ավանդ ունեցող մարզիչներ, ֆուտբոլիստներ, ֆուտբոլասերներ:
ԱՄՆ կարճատեւ այցի ընթացքում Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է նաեւ The Armenian Society of fellows խորհրդի անդամների, գիտնականների եւ ձեռներեցների հետ, քննարկել Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական զարգացման հեռանկարները:
Տեղի են ունեցել հանդիպումներ նաեւ Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի ղեկավար Փոլ Կրեկորյանի, համայնքի ներկայացուցիչների հետ, քննարկվել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ:

24-26 марта вице-спикер НС РА А.Аршакян принял участие в молодежном отборочном соревновании и итоговом мероприятии, организованном Всеармянской молодежной футбольной ассоциацией (Pan Armenian Youth Futbol Association - PAYFA) в Лос-Анджелесе, США.
В итоге работы ассоциации в прошлом году зафиксированы ощутимые результаты: 3 из 8 юношей, приехавших в Армению, были включены в состав национальной сборной Армении в возрасте до 14 лет. Всего в сборные РА в разных возрастных группах вошли 12 юношей.
Десятки наших соотечественников, проживающих за рубежом, мечтают внести свой вклад в развитие армянского футбола.
В ходе мероприятия профессиональный тренерский состав определяет лучших и отправляет их в Армению для участия в сборных разных возрастных групп и международных турниров. До конца апреля усилиями ассоциации для участия в сборах и международных турнирах в РА отправятся еще 6 молодых людей из США, России и Германии.
Мероприятия проводятся в сотрудничестве с Федерацией футбола Армении (ФФА).
В течение вечера видеообращения отправили чемпион мира Ю.Джоркаефф, Г.Мхитарян, президент ФФА А.Меликбекян. В мероприятии приняли участие футболист национальной сборной Ю.Мовсисян, президент SADA Systems О.Сафоян, исполнительный директор Arpinet LLC А.Мурадян, предприниматели, тренеры, внесшие свой вклад в развитие армянского футбола, футболисты, любители футбола.
В ходе краткосрочного визита в США А.Аршакян также встретился с членами Совета The Armenian Society of fellows, учеными, бизнесменами, обсудил перспективы научно-технического развития в Армении.
Также состоялись встречи с главой городского совета Лос-Анджелеса Полом Крекоряном, представителями общины, обсужден широкий круг вопросов, представляющих обоюдный интерес.