Իռլանդիայի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը հակամարտությունների լուծման հարցում իր ջանքերը ներդնելու պատրաստակամություն է հայտնել
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Դուբլինում հանդիպել է Իռլանդիայի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Շոն Օ'Ֆերգհեյլին: Ալեն Սիմոնյանը, անչափ կարեւորելով Հայաստանի եւ Իռլանդիայի խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը, հատուկ ընդգծել է ակտիվ համագործակցության հրամայականը:
«Ինչպես տեղյակ եք, սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը սանձազերծել է հերթական լայնածավալ ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ՝ նպատակ ունենալով ավարտին հասցնել էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը` հավելելով, որ Ադրբեջանն առաջնորդվում է անպատժելիության մոտեցմամբ:
Իռլանդացի գործընկերը խիստ դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիան եւ զանգվածային ոճրագործությունը:
Ծավալուն քննարկումներ են ընթացել Հայաստան տեղափոխվող ԼՂ տեղահանված բնակչության կարիքների, իրավունքների եւ հետագա ճակատագրի շուրջ: Իռլանդացի գործընկերը նշել է, որ Հայաստանն այն երկրներից է, որի հետ սերտ կապեր հաստատելն անհրաժեշտություն է, եւ այն պետք է սկսել հենց միջխորհրդարանական հարաբերություններից: Նա խաղաղության հասնելու միակ ճանապարհ է համարել սեղանի շուրջ բանակցություններ վարելը՝ պատրաստակամություն հայտնելով անհրաժեշտության դեպքում հակամարտությունների լուծման հարցում ներդնել իր ջանքերը:
«Հայաստանի դիրքորոշումը մնում է նույնը. մենք պետք է հաստատենք խաղաղ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է պատշաճ կերպով հասցեագրվեն եւ միջազգայնորեն երաշխավորվեն»,- շեշտել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Ֆրանսիան հայ ժողովրդի եւ Հայաստանի իրական դաշնակիցն է. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 28-ին Դուբլինում հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեին: Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման նախաձեռնության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականության եւ ագրեսիայի հարցում փաստացի իրականացել են ամե...
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 28-ի նիստում քննարկել է «1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված` Միջազգային քրեական դատարանի` Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելու եւ կանոնադրության 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը հետադարձորեն ճա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 28-ին Դուբլինում հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Պիա Կաումային: ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԱՀԿ ԽՎ նորընտիր նախագահը կխրախուսի անդամ բոլոր պետությունների միջեւ երկխոսությունն ու համագործակցությանն ուղղված քայլերը: Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնա...
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծով կարգավորվում են ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու հետ կապված որոշակի հարցեր: Նախագծի հեղինակի հավաստմամբ գործող...
Հոկտեմբերի 1-ին ԵԽԽՎ-ում կքննարկվեն ԼՂ-ին եւ Հայաստանին առնչվող հարցեր. ԵԽԽՎ նախագահը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 28-ին Դուբլինում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Թինի Քոքսին:...
Փոփոխություններ ու լրացումներ «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքում
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության ընթացքում առաջացել են մի շարք խնդիրներ, որոնք իրավական կարգավորման անհրաժեշտություն ունեն: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը` ներկայացնելով ««Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները: Հարց...
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 28-ի նիստում պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են Կառավարության հեղինակած մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: Նիստը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ ե...
Դատավորների աշխատավարձի բարձրացումը դրական ազդեցություն կունենա դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների վրա
Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է առաջին ատյանի դատարանների դատավորներին տրվող վարձատրության համակարգի վերանայման անհրաժեշտությամբ եւ բխում է դատավորի անկախությունը երաշխավորելու, ինչպես նաեւ առաջին ատյանի դատարանների դատավորների առկա թափուր պաշտոնները համալրելու նպատակով համապատասխան բարձր ...
Գործող օրենքի համաձայն վարչապետին սպասարկման նպատակով տրամադրվում են հատուկ սարքավորված ինքնաթիռ եւ ուղղաթիռ: Օրենքում բացակայում է այդ ինքնաթիռով եւ ուղղաթիռով չվերթների կազմակերպման, իրականացման եւ անվտանգության ապահովման հետ կապված հարաբերությունների կարգավորման իրավական հիմքը: Այս մասին ասել է Հ...

Speaker of House of Representatives of Ireland expresses his willingness to make efforts in resolving conflicts
The RA NA President Alen Simonyan met with the Speaker of the House of Representatives of Ireland Seán Ó Fearghaíl. Alen Simonyan, extremely highlighting the dynamic development of relations between Armenia and Ireland, especially underscored the imperative of active cooperation.
“As you know, on September 19, Azerbaijan unleashed another large-scale aggression against Nagorno Karabakh people, having an aim to bring to an end its policy of ethnic cleansing,” the RA NA President noted, adding that Azerbaijan is led by the approach of impunity.
The Irish colleague strongly condemned the aggression and the mass crime against Nagorno Karabakh by Azerbaijan.
Extensive discussions were held on the needs, rights and further destiny of the displaced population of Nagorno Karabakh who are moving to Armenia. The Irish colleague mentioned that Armenia is one of the countries with which establishing close ties is a necessity, and it should be started just from the inter-parliamentary relations. He considered the only way of reaching peace around negotiating table, expressing his willingness, if necessary, to make efforts in resolving conflicts.
“The position of Armenia remains the same: we should establish peaceful relations, which are based on mutual recognition of sovereignty and territorial integrity. And the rights and security of the Armenian people of Nagorno Karabakh should be properly addressed and internationally guaranteed,” the RA NA President stressed.
Alen Simonyan to NA President of France: France is true ally of Armenian people and Armenia
On September 28, the RA NA President Alen Simonyan met the President of the National Assembly of the Republic of France Yaël Braun-Pivet in Dublin. Expressing gratitude for the initiative of the meeting, the RA NA President noted that the most pessimistic predictions regarding the policy and aggress...
At the sitting of September 28, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs debated the draft on Ratifying the Rome Statute of the International Criminal Court signed on 17 July 1998 and on Adopting the Statement on Retroactively Recognizing the Jurisdiction of the International Criminal Co...
OSCE PA President to Alen Simonyan: Prospects of establishing peace in region will be discussed at planned extraordinary meeting of OSCE PA
The RA NA President Alen Simonyan met the President of the Organization for Security and Co-operation in Europe Parliamentary Assembly (OSCE PA) Pia Kauma in Dublin on September 28.The RA NA President expressed conviction that the newly elected OSCE PA President will encourage the dialogue and steps...
Certain issues related to obtaining the RA citizenship are regulated by the draft law on Making Amendment and Addendum to the Law on Citizenship of the Republic of Armenia authored by the deputy of the NA Civil Contract Faction Rustam Bakoyan. According to the author of the draft, with the current l...
PACE President to Alen Simonyan: Issues on NK and Armenia to be discussed in PACE on October 1
On September 28, the RA NA President Alen Simonyan met with the President of the Council of Europe Parliamentary Assembly (PACE) Tiny Kox.At the PACE President’s request, the RA NA President presented the destiny of the Armenians forcibly displaced from Nagorno Karabakh, data regarding the violation...
Amendments and addenda to law on Anti-Corruption Committee
During the activity of the Anti-Corruption Committee, a number of problems emerged, which need legal regulation, The RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan said, presenting the amendments and addenda being proposed to the law on Anti-Corruption Committee.The issue was debated in the first readi...
At the sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs on September 28, the deputies debated a number of legislative initiatives authored by the Government in the second reading. The meeting was moderated by the Committee Chair Vladimir Vardanyan.The RA Deputy Minister of Justice Levon ...
Increasing salaries of judges to have a positive effect on reform of judicial system
The adoption of the draft law is conditioned by the necessity to revise the remuneration system for the judges of the first instance courts and derives from guaranteeing the independence of the judge, as well as ensuring the attraction for highly qualified professionals in order to fill the existing...
According to the law in force, specially equipped plane and helicopter are provided for the Prime Minister. The legal basis of regulating the relations connected with ensuring the organization, implementation and security of flights by that plane and helicopter. The RA Deputy Minister of Territorial...