Օրենքի նախագծով նախատեսվում է մարտական գործողությունների ժամանակ կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասի հատուցում ստանալու իրավունք ունեցող անձանց շարքում լրացնել նաեւ զինվորական պաշտոնի նշանակված զինվորական ծառայության մեջ չգտնվող անձանց:
Այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը` ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 29-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ փոխնախարարի` հստակեցվում են հատուցման դեպքի փոփոխությամբ պայմանավորված հատուցման դեպքի փոփոխության դեպքում վճարվող գումարների տարբերության հաշվարկման եւ վճարման կանոնները, ինչպես նաեւ վերացվում է օրենքում տեղ գտած տեխնիկական բնույթի անճշտությունը:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ փաստացի ներկա դրությամբ նման խնդիր է ծագել 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ն Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված մարտական գործողությունների ժամանակ մեկ անձի մասով, ինչի կապակցությամբ անհրաժեշտություն է առաջացել խնդիրը լուծել համակարգային` նման կարգավիճակ ունեցող անձանց ներառելով օրենքի գործողության ոլորտում:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանը, կարեւորելով նախագծի ընդունումը, գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:

It is designed by the draft law also to replenish the persons not being in military service appointed in military post among the persons having the right of receiving compensation of the damages caused to the life or health during military operations.
The RA Deputy Minister of Defence Arman Sargsyan said this, presenting for debate in the first reading the draft law on Compensation of Damages Caused to the Life or Health of the Servicemen during the RA Defence at the regular sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security on September 29.
According to the Deputy Minister, the rules of calculating and paying the difference of sums being paid in case of change of the compensation case conditioned by the change of the compensation case, as well as the inaccuracy of technical character in the law is removed.
The key rapporteur noted that in fact by now this problem arose on one person during the military operations unleashed on September 13-14, 2022, and regarding this necessity emerged to solve the problem in the sphere of law in force including the persons with systemized such situation.
The co-rapporteur, the member of the Committee Vahagn Aleksanyan, highlighting the adoption of the draft, called on his colleagues to vote for it.