Կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը քննարկվել եւ ի գիտություն է ընդունվել ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը եւ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ռաֆայել Գեւորգյանն անդրադարձել են ոլորտային ռազմավարական ծրագրերին, ներկայացրել մակրոտնտեսական միջավայրն ու 2023 թվականին գրանցված արդյունքները:
Ընդերքօգտագործման ոլորտում հատկանշական է եղել հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարության ընդունումը: Կարեւորվել է նաեւ ընդերքօգտագործողների կողմից վճարվող ռոյալթիների հաշվարկման բանաձեւը, որն արդարացի բաշխում է եկամուտներն ընդերքօգտագործողների եւ պետության միջեւ:
1136 ճանապարհաշինարարական տեխնիկա եւ մեխանիզմներ են ներմուծվել հանրապետություն, որոնցից 524-ը՝ լիզինգի մեխանիզմով:
Ավիացիայի ոլորտում ուղեւորափոխադրումների ռեկորդային աճ է գրանցվել՝ 5 մլն 425 հազար: Ցուցանիշը նախորդ տարվանից 47 տոկոսով ավելի է: Գնել Սանոսյանը հատկանշական է համարել այն փաստը, որ ամեն երրորդ ուղեւոր տեղափոխվել է հայկական ավիաուղիներով:
Երկաթուղային տրանսպորտի ոլորտում 1,7  մլրդ դրամի ներդրումներ են արվել: Ուղեւորափոխադրումների 7,6 տոկոսի աճ է եղել:Մոտ 800 կմ ճանապարհ է ասֆալտապատվել կամ սալարկվել: Նախարարն այս համատեքստում առանձնացրել է Աշոցքից դեպի Բավրա տանող ճանապարհը, Թթուջուր-Նավուր հատվածը, Տաթեւ-Լծեն ճանապարհի գործարկումը:
էներգետիկ ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասով նշվել է, որ 8,8 մլրդ կիլովատ/ժամ էլեկտրաէներգիա է արտադրվել, սպառվել է 6,4 մլրդը: Նախարարի խոսքով արեւային կայանների ընդհանուր հզորությունը հասնում է 473 մեգավատի: Նա կարեւորել բազմաբնակարան շենքերի եւ բնակելի տների էներգաարդյունավետ վերանորոգման պետական աջակցության ծրագիրը: Այստեղ 2022 թվականի համեմատ աճը կազմել է 504 տոկոս:
Պետական գույքի կառավարման ոլորտում նույնպես ակտիվ տարի է եղել. ընդհանուր մուտքերը կազմել են 15,3 մլրդ` 6,4 մլրդով ավելի նախորդ տարվա ցուցանիշից:
Տրանսպորտային միջոցների օպտիմալացման ծրագրով պետական տարբեր կառույցներից օտարվել է 488 միավոր տրանսպորտային միջոց:
Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշը բարելավվել է 0,8 տոկոսային կետով՝ կազմելով 23,9 տոկոս՝ ներառյալ հիպոտեկի տոկոսադրույքի դիմաց եկամտային հարկի վերադարձը:
Հարկային վարչարարության ոլորտում գրանցվել է ստվերի կրճատում: 2023 թվականին արձանագրվել է 2 տրիլիոն 222 մլրդ հարկային եկամուտ, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից ավելի է 296 մլրդ դրամով: Բոլոր հարկատեսակների մասով արձանագրվել է աճ. ԱԱՀ-ի աճը կազմել է 12,9 տոկոս, շահութահարկը կազմել է 98,7 մլրդ դրամ, շրջանառության հարկի գծով աճը եղել է 28,1 տոկոս, եկամտահարկինը՝ 16,8 տոկոս: Պետական տուրքի եւ ռոյալթիի մասով կա հետընթաց: Պետական տուրքի մասով դա պայմանավորված է 2022 թվականին գործող մետաղի տուրքի չեղարկմամբ, իսկ ռոյալթիի դեպքում` հիմնականում միջազգային գների հետ:
Վիճակագրական տվյալներ ներկայացնելով՝ ՊԵԿ նախագահը նշել է, որ 2013-2017 թվականներին հարկային եկամուտների հնգամյա աճի տեմպը 279,5 մլրդ դրամ է եղել, իսկ 2019-2023 թվականներին հնգամյա աճի հանրագումարը կազմել է 963,8 մլրդ դրամ: Աճերի տարբերությունը 245 տոկոս է կազմում:
Հաշվետու տարում հարկ վճարողներին վերադարձվել է շուրջ 363 մլրդ դրամ:
8,7 տոկոս տնտեսական աճի ցուցանիշ է արձանագրվել: «Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով մենք Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գնահատականով դարձել ենք տարածաշրջանային առաջատար»,- ասել է Ռաֆայել Գեւորգյանը: Նախորդ երեք տարիների ընթացքում տնտեսությունը հանրագումարային աճել է մոտ 30 տոկոսով: Արձանագրվել է բյուջետային մուտքերի էական աճ: Մեկ միլիարդ դոլարից ավելի կապիտալ ծախս է կատարվել 2023 թվականի ընթացքում: Համեմատական անցկացնելով՝ նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատարը հիշեցրել է, որ 2012-2017 թվականների ընթացքում բյուջետային մուտքերն էական փոփոխություն չեն կրել: 2017-2020 թվականներին տնտեսությունն աճել է 20 տոկոսից ավելի, ինչը, ըստ վերլուծությունների, պայմանավորված է կառուցվածքային բարեփոխումներով:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում պատգամավորները հետաքրքրվել են ազդակիր համայնքներին տրվող թիրախային աջակցության ծրագրերով, ուղեւորափոխադրումների հարցում կատարվող բարեփոխումներով, ավիացիայի ոլորտի խնդիրներով, հարկային քաղաքականությամբ, հարկային եկամուտների աճով, ՀԴՄ-ների ցուցանիշներով, վարչարարության իրականացմամբ ու բնագավառին առնչվող այլ խնդիրներով:
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն կանոնակարգման եւ վերահսկողության գործառույթների հետ մեկտեղ ներկայումս մատուցում է մի շարք ծառայություններ, որոնց համար չեն գանձվում պետական տուրք կամ վճար: Ուսումնասիրելով միջազգային փորձը` կոմիտեն պարզել է, որ աշխարհի մի շարք երկրներում համանման ծառայությունները մա...

The report on the implementation process and results of the Government programme (2021-2026) for 2023 was debated and taken as a note at the sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs.
The RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan, the Chairman of the RA State Revenue Committee (SRC) Rustam Badasyan and the Acting Deputy Minister of Economy Rafayel Gevorgyan touched upon the sectoral strategic plans, presented the macroeconomic environment and the results recorded in 2023.
In the field of lithosphere use, the adoption of the strategy for the development of the mining industry has been characteristic.
1136 road construction equipment and mechanisms were imported to the republic, 524 of which were leased.
In the field of aviation, a record increase of passenger transportation was recorded: 5 million 425 thousand. The indicator is 47% more than last year. Gnel Sanosyan considered the fact that every third passenger was transported by Armenian Airlines to be characteristic.
1.7 billion AMD was invested in the railway transport sector. There was a 7.6% increase in passenger transportation.
Regarding the work carried out in the energy sector, it was noted that 8.8 billion kilowatt hours of electricity were produced, 6.4 billion were consumed.
It was also an active year in the field of state property management: The total entry made 15.3 billion, 6.4 billion more than last year’s figure.
488 vehicles were alienated from various state structures under the vehicle optimization programme.
Rustam Badasyan mentioned that the tax/GDP ratio improved by 0.8 percentage points to 23.9%, including the income tax refund for mortgage interest.
In the field of tax administration, shadow reduction was registered. In 2023, 2 trillion 222 billion tax revenues were recorded, which is 296 billion AMD more than last year’s figure. An increase was recorded in all the types of taxes.
Presenting the statistical data, the SRC Chairman noted that the five-year growth rate of tax revenues in 2013-2017 was 279.5 billion AMD, and the sum of the five-year growth in 2019-2023 was 963.8 billion AMD.
About 363 billion AMD was returned to the taxpayers in the financial year.
8.7% economic growth rate was recorded. “We have become leading in the region according to the International Monetary Fund’s GDP per capita index,” Rafayel Gevorgyan said. Over the past three years, the economy has grown by a total of about 30%. A significant increase in budget entries was recorded.
In the Q&A session, the MPs inquired about the targeted support programmes for the affected communities, passenger transportation reforms, aviation sector issues, tax policy, tax revenue growth, cash register indicators, implementation of administration and other issues regarding the field.
Along with regulatory and control functions, the RA Civil Aviation Committee is currently providing a number of services for which no state duty or fee is charged. Studying the international experience, the Committee found out that similar services are provided on a paid basis in several countries o...