ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը մարտի 15-ի նիստում քննարկել է ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցն ու ընդունել ի գիտություն:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մանրամասնել է նախորդ տարում իրականացված ծրագրերն ու միջոցառումները, խոսել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումից հետո ստեղծված իրավիճակի մասին: Նրա խոսքով հայկական կողմի ջանքերն առաջին օրվանից ուղղվել են խնդրի մասին բարձրաձայնելուն, միջազգային ներգրավվածություն ապահովելուն: Նշվել է, որ այս ուղղությամբ զգալի աշխատանք է կատարվել տարբեր մակարդակներում: Նախարարը հիշատակել է հատուկ ընթացակարգերի, մանդատակիրների հրապարակած հաղորդագրությունները, նամակները, որոնցով Ադրբեջանին կոչ էր արվում վերացնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումն ու կանգնեցնել հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում: Արարատ Միրզոյանը մանրամասնել է այս ուղղությամբ ե՛ւ երկրի ներսում, ե՛ւ արտասահմանում իրականացված քայլերը, միջազգային կառույցների, պետությունների, հեղինակավոր կազմակերպությունների հայտարարությունները, բանաձեւերն ու կոչերը Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածի առնչությամբ: Ներկայացվել են միջազգային ասպարեզում Հայաստանի կառավարության քայլերը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների կարիքները հոգալու հարցում:
Անդրադառնալով դիվանագիտական աշխատանքին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորումը եղել է ամենաառանցքային ուղղություններից: Նախարարը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացում հայկական կողմի համար ընդունելի սկզբունքները, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում կարեւորել երկրների ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության եւ փոխադարձության ու հավասարության սկզբունքները:
Նախարարն անդրադարձել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, համոզմունք հայտնել, որ դրա իրագործումը ոչ միայն տնտեսապես շահավետ կլինի տարածաշրջանի եւ տարածաշրջանից դուրս գտնվող երկրների համար, այլ կդառնա խաղաղություն ապահովող եւ դրան նպաստող էական գործոն: Նա վստահեցրել է, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են:
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման մասով թեեւ շոշափելի արդյունքներ չեն գրանցվել, այդուհանդերձ եղել են ինտենսիվ քայլեր: Զեկուցողը մանրամասնել է իրականացված աշխատանքը ե՛ւ օրենսդիրի, ե՛ւ գործադիրի մակարդակում:
Նշվել է, որ հաշվետու տարում բարձր մակարդակով շարունակվել է Հայաստան-Ռուսաստան երկխոսությունը, ՀՀ վարչապետի եւ ՌԴ նախագահի միջեւ երկու հանդիպում է եղել եւ 9 հեռախոսազրույց: Անցկացվել են տարբեր համատեղ նիստեր:
Շարունակվել է ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության եւ գործընկերության ամրապնդումը, տեղի են ունեցել բազմաթիվ հեռախոսազրույցներ ու հանդիպումներ:
Զգալիորեն խորացել է ՀՀ-ԵՄ քաղաքական երկխոսությունը՝ ընդգրկելով նոր բաղադրիչներ, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում: Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայմանը, նշել, որ դրանից հետո սահմանին լարվածությունն էականորեն նվազել է:
2023 թվականին ՀՀ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ մեկնարկել է քաղաքական եւ անվտանգային հարցերով երկխոսություն, շարունակվել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախատեսված կանոնադրական մարմինների աշխատանքը: Ըստ նախարարի՝ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համար առանցքային է եղել հոկտեմբերի 16-ին վարչապետի այցը Եվրոպական խորհրդարան եւ նրա ելույթը ԵԽ լիագումար նիստի ընթացքում: Տարբեր մակարդակներում շարունակվել են երկկողմ շփումները, հանդիպումներն ու հեռախոսազրույցները:
Նախարարը խոսել է Հայաստան-Ֆրանսիա առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների մասին, մանրամասնել երկկողմ շփումների արդյունավետ դինամիկան, տնտեսական համագործակցության տեսլականը:
Ներկայացվել է նաեւ Վրաստանի, Իրանի, Գերմանիայի, Հնդկաստանի, Էստոնիայի, Միացյալ Թագավորության, Չինաստանի, Ճապոնիայի, Կորեայի, ԱՄԷ-ի, Սիրիայի ու գործընկեր մի շարք այլ երկրների հետ մեր երկրի դիվանագիտական հարաբերությունների օրակարգը:
Միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում իրականացված աշխատանքին անդրադառնալով՝ նախարարը ներկայացրել է ԵԱՏՄ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի, ՄԱԿ-ի, ԵԽ-ի եւ այլ կառույցների շրջանակում կատարվածը: Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ մեր մասնակցությունը որոշակիորեն սառեցվել է ՀԱՊԿ-ում: «Մեզ համար մինչ այս պահն անհասկանալի է, թե ինչպես են պատկերացնում ՀԱՊԿ-ի մեր գործընկերները Հարավային Կովկասում իրենց պատասխանատվության գոտին»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում անդրադարձ է եղել այն հարցին, թե Կառավարության գործունությունը որքանով է համապատասխանում Ազգային ժողովի հաստատած ծրագրին, մասնավորապես՝ ՀԱՊԿ-ի մասով: Ըստ Արարատ Միրզոյանի՝ տեղի են ունեցել իրադարձություններ, որոնք առանձին մասով կատարելն անհնար է դարձել եւ ՀԱՊԿ-ի մասով մեր մասնակցությունը չի համապատասխանել 2021 թվականին ներկայացրածին: «Հայաստանի վրա հարձակում է տեղի ունեցել, մեր սահմանները խախտվել են, եւ այս կազմակերպության կողմից պարտավորություններին համարժեք արձագանք չենք ստացել»,- ընդգծել է նախարարը:
Անդրադարձ է եղել նաեւ ԼՂ հայերի վերադարձի հնարավորությանը, այդ հարցում իրականացվող քայլերին, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների գործընթացին, որոշ տարածքներ հանձնելու վերաբերյալ շրջանառվող լուրերին:
«Մենք Տավուշի մարզից գյուղեր հանձնելու վերաբերյալ չենք բանակցում: ՀՀ որեւէ պաշտոնյա իրավունք չունի վարել որեւէ բանակցություն ոչ միայն Տավուշի մարզի, այլեւ ՀՀ տարածքի որեւէ գյուղ որեւէ մեկին հանձնելու վերաբերյալ: Սա աքսիոմատիկ ճշմարտություն է»,- վերահաստատել է Արարատ Միրզոյանը:
Նախարարի խոսքով երկու երկրների միջեւ փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչումը եւ սահմանազատման գործընթացը պետք է տեղի ունենան Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, ինչը նշանակում է, որ այն սահմանները, որոնք երկու երկրների միջեւ տեղի են ունեցել ԽՍՀՄ փլուզման պահին, պետք է վերարտադրվեն գետնի վրա: «Սա մեր տեսլականն է: Չունենք վստահություն, որ ադրբեջանական կողմը լիովին ընդունում է սա»,- փաստել է նախարարն ու հիշեցրել, որ ադրբեջանական կողմն ընդունում է ու ստորագրել է այդ հռչակագիրը: Ադրբեջանի նախագահը հրապարակային նույնն ընդունել է գրավոր կերպով նախ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, այնուհետեւ՝ Սոչիում ու Բրյուսելում: «Ցավոք, Ադրբեջանում երբեմն առանձին դիրքորոշումներով հետընթացներ են լինում այն պայմանավորվածություններից, որոնք արդեն ինչ-որ փուլում համարում ենք, որ ձեռք ենք բերել, եւ սա այդ բացառություններից մեկը չէ»,- արձանագրել է Արարատ Միրզոյանն ու կարծիք հայտնել, որ այս հարցով այս պահի դրությամբ ավելին է, քան մեկ ամիս առաջ էր:
Նախարարը ներկայացրել է անվտանգության աստիճանի բարձրացմանն ուղղված մեխանիզմներն ու քայլերը, պատգամավորներն անդրադարձել են հայ-ռուսական հարաբերություններին, Ադրբեջանի հետ բանակցությունների գործընթացի փուլերին, Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածից հետո ստեղծված իրադրությանը, իշխանության վարած քաղաքականությանը, անվտանգային միջավայրին, ՀԱՊԿ-ի հետ հետագա հարաբերություններին եւ արտաքին դիվանագիտական ճակատի առաջնահերթություններին:
Արարատ Միրզոյանը պաշտոնապես հայտարարել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը որեւէ մեկի դեմ որեւէ ծրագրում ներգրավված չէ եւ հարաբերություններ չի կառուցում: Նա հավաստիացրել է, որ Արեւմուտքի հետ, օրինակ, ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունների խորացումն ուղղված չէ ՌԴ-ի դեմ: Նպատակը միայն ՀՀ անվտանգության բարձրացումն է: Նույնը նաեւ հարեւան երկրների հետ հարաբերությունների հարցում է:

15 марта Постоянная комиссия НС по внешним связям обсудила и приняла к сведению доклад о ходе и исполнении в 2023 г. программы Правительства РА (2021-2026 гг.).
Министр иностранных дел РА А.Мирзоян подробно представил реализованные в истекшем году программы и мероприятия, ситуацию, сложившейся после незаконного блокирования Лачинского коридора. По его словам, усилия армянской стороны с первого дня были направлены на повышение информированности о проблеме и обеспечение международного участия. Отмечено, что в этом направлении на разных уровнях проделана ощутимая работа. Министр упомянул специальные процедуры, опубликованные мандатариями послания и письма, призывающие Азербайджан снять деблокировать Лачинский коридор и остановить гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе. А.Мирзоян подробно коснулся шагов, предпринятых в этом направлении как внутри страны, так и за рубежом, заявлениях, резолюциях и обращениях международных структур, государств и авторитетных организаций в связи с произошедшим в НК. На международной арене были представлены шаги правительства Армении для удовлетворения нужд насильственно перемещенных из НК наших соотечественников.
Касаясь дипломатической работы, А.Мирзоян отметил, что урегулирование отношений Армения - Азербайджан является одним из важнейших векторов. Министр подтвердил приемлемые для армянской стороны принципы мирного процесса, подчеркнул принципы суверенитета, национальной юрисдикции, взаимности и равенства стран в контексте разблокирования региональных инфраструктур.
Министр коснулся проекта “Перекресток мира”, выразил уверенность, что его реализация будет не только экономически выгодна для региона и стран за его пределами, но станет значимым фактором обеспечения мира и содействия ему. Он заверил, что работа в этом направлении продолжается.
Несмотря на отсутствие весомых результатов в урегулировании отношений Армения -Турция, тем не менее предпринимаются интенсивные шаги. Докладчик подробно коснулся работы как на законодательном, так и исполнительном уровнях.
Отмечено, что в отчетном году диалог Армения-Россия продолжился на высоком уровне, состоялись две встречи и 9 телефонных разговоров между Премьер-министром Армении и Президентом Российской Федерации. Проведены различные совместные заседания.
Продолжалось укрепление стратегического диалога и партнерства РА-США, состоялись многочисленные телефонные разговоры и встречи.
Политический диалог РА-ЕС существенно углубился, включив новые компоненты, в том числе в сфере безопасности. А.Мирзоян коснулся размещения в Армении гражданской наблюдательной миссии ЕС и отметил, что после этого напряженность на границе значительно снизилась.
В 2023 г. между РА и ЕС начат диалог по вопросам политики и безопасности, продолжилась работа уставных органов в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС. По словам министра, визит премьер-министра в Европарламент 16 октября и его выступление на пленарном заседании Совета Европы имели ключевое значение для отношений РА-ЕС. Двусторонние контакты, встречи и телефонные переговоры продолжались на разных уровнях.
Министр отметил особые отношения между Арменией и Францией, подробно остановился на эффективной динамике двусторонних контактов, видении экономического сотрудничества.
Представлена ​​повестка дипломатических отношений нашей страны с Грузией, Ираном, Германией, Индией, Эстонией, Великобританией, Китаем, Японией, Кореей, ОАЭ, Сирией и рядом других стран-партнеров.
Обратившись к работе в международных организациях, министр представил реализованное в рамках ЕАЭС, ОБСЕ, ОДКБ, СНГ, ООН, СЕ и других структур. А.Мирзоян сообщил, что наше участие в ОДКБ несколько заморожено. "До сих пор нам непонятно, как наши партнеры по ОДКБ представляют себе свою зону ответственности на Южном Кавказе", - подчеркнул докладчик.
В формате вопросов-ответов поднят вопрос, насколько деятельность правительства соответствует утвержденной НС программе, в частности, в отношении ОДКБ. По Мирзояну, произошли события, которые сделали невозможным выполнение ее части, и наше участие в ОДКБ не соответствовало представленной в 2021 г. программе. “Произошло нападение на Армению, были нарушены наши границы, и мы не получили адекватной реакции по обязательствам этой организации", - подчеркнул министр.
Обсуждены также возможность возвращения армян НК, шаги, предпринятые в этом вопросе, ход переговоров Армения - Азербайджан, слухи о передаче определенных территорий.
“Мы не ведем переговоров о передаче сел Тавушской области. Ни одно должностное лицо РА не имеет права вести какие-либо переговоры о передаче кому-либо не только Тавушской области, но и любого села на территории РА. Это аксиоматическая истина", - подтвердил А.Мирзоян.
По мнению министра, признание взаимной территориальной целостности между двумя странами и процесс демаркации должны происходить на основе Алма-Атинской декларации, а это означает, что границы между двумя странами, возникшие между двумя странами в период развала СССР, должны быть воспроизведены на земле. "Это наше видение. У нас нет уверенности, что азербайджанская сторона полностью это принимает", - констатировал министр и напомнил, что азербайджанская сторона приняла и подписала декларацию. Президент Азербайджана публично принял это в письменной форме сначала 6 октября 2022 г. в Праге, затем в Сочи и Брюсселе. "К сожалению, в Азербайджане иногда встречаются отступающие от договоренностей отдельные позиции, которые мы считаем достигнутыми на каком-то этапе, и это не одно из тех исключений", - отметил А.Мирзоян.
Министр представил механизмы и шаги по повышению степени безопасности, депутаты коснулись армяно-российских отношений, этапов переговорного процесса с Азербайджаном, сложившейся в НК ситуации, проводимой правительством политики, обстановки безопасности, будущих отношений с ОДКБ и приоритетов внешнедипломатического фронта.
А.Мирзоян официально заявил, что Республика Армения не вовлечена ни в какие программы против кого-либо и не строит отношений. Он заверил, что углубление наших отношений с Западом, например с ЕС, не направлено против России. Цель – лишь повысить безопасность РА. То же самое в вопросе отношений с соседними странами.