Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը մասնակցել է կառույցի տարեկան նստաշրջանի երկրորդ մասի աշխատանքներին: Պատգամավորն իր ելույթում նշել է.
«Շնորհակալություն,
Պարո'ն նախագահ,
Այս տարի մենք նշում ենք Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի 75-ամյակը, որի գոյության փաստն իսկ էապես բարելավել է ժողովրդավարական միջավայրը մեր մայրցամաքում:
«Եվրոպա» եզրույթն ինքնին դիտարկվում է որպես որակի ցուցիչ բոլոր հարթություններում` ներառյալ կյանքի, շրջակա միջավայրի, անվտանգության եւ, իհարկե, ժողովրդավարության որակը:
Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիր լինելու արտոնությունը ժողովրդավարության բարձր որակի, մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության նկատմամբ լիարժեք հարգանքի վկայությունն է: Միեւնույն ժամանակ, այդ արտոնությունը երկնքից իջած բարիք չէ, եւ կազմակերպության յուրաքանչյուր անդամ երկիր պետք է ամենօրյա ջանք գործադրի` պահպանելու մեր հիմնարար արժեքներին համապատասխանող ժողովրդավարության մակարդակը:
Ժողովրդավարությունը մի երեւույթ է, որը մշտապես բախվել եւ բախվում է մարտահրավերների, հատկապես` այսօր, երբ մենք ականատես ենք լինում ագրեսիայի, պատերազմների խժդժությունների, ճգնաժամերի եւ անկայունության ամենաահասարսուռ դրսեւորումներին, ինչպես Եվրոպայի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս:
Այստեղ` Եվրոպայի խորհրդում, մենք պետք է գործենք այն գիտակցմամբ, որ ժողովրդավարական խաղաղությունը պարտադիր պայման է իրավունքի գերակայության վրա հիմնված ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու եւ պահպանելու համար:
Ժողովրդավարական խաղաղությունը նաեւ առանց որեւէ խտրականության մարդու իրավունքների լավագույն պաշտպանության նախապայմանն է:
Տիկնա'յք եւ պարոնա'յք, մենք ապրում ենք վիթխարի տեխնոլոգիական առաջխաղացման դարաշրջանում: Թվային դարաշրջանը կտրուկ փոփոխել է մեր կյանքը` բացելով նոր հեռանկարներ եւ հնարավորություններ` միեւնույն ժամանակ բերելով իր հետ նոր մարտահրավերներ, սպառնալիքներ եւ խոչընդոտներ:
Մենք չենք կարող եւ չպետք է հակադարձենք տեխնոլոգիական առաջընթացին, բայց մենք ունենք համընդհանուր պարտավորություն` տեխնոլոգիական զարգացումները ծառայեցնել ժողովրդավարության առաջընթացին, եւ, հետեւաբար, մեր առաքելությունն է ապահովել ժողովրդավարական միջազգային իրավական հիմք տեխնոլոգիական զարգացումների` ներառյալ արհեստական բանականությամբ տեխնոլոգիաների կարգավորման համար:
Հարգելի' գործընկերներ, վերջին 75 տարիների ընթացքում մենք մշակել ենք ժողովրդավարության տարբեր հաջողված մոդելներ` հիմնված մեր հիմնարար արժեքների վրա: Այնուամենայնիվ, մենք չենք կարող ժխտել տարբեր անդամ պետություններում ժողովրդավարությունից նահանջելու խնդիրը:
Ժողովրդավարությունից նահանջը մտահոգիչ հիմնախնդիր է մեր կազմակերպության համար, եւ մենք չպետք է թերագնահատենք մեր բոլորի վրա վերջինիս ունեցած ազդեցությունը:
Մենք պետք է ակտիվորեն դիմակայենք դրան եւ ժողովրդավարությունից նահանջի նկատմամբ կիրառենք արժեքների, այլ ոչ թե իրական քաղաքականության վրա հիմնված մոտեցում` հավասար վերաբերմունք դրսեւորելով ժողովրդավարությունից նահանջող բոլոր երկրների նկատմամբ:
Տիկնա'յք եւ պարոնա'յք, մեր կազմակերպության նպատակն է նպաստել իրական ժողովրդավարության կառուցմանը, այլ ոչ թե արհեստական, կեղծ, անվանական կամ այլ փոխարինորդների ձեւավորմանը, որտեղ ժողովրդավարությունն օգտագործվում է որպես շղարշ` ավտոկրատ ռեժիմները եւ նրանց իրավախախտումները քողարկելու համար:
Ուստի, մեր առաքելությունը ժողովրդավարությունից նահանջելու վաղ կանխարգելման իրական մեխանիզմների մշակումն է ու ամբողջ Եվրոպայում իրական ժողովրդավարության կայացմանը նպաստելը:

The member of the RA NA delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Vladimir Vardanyan took part in the work of the Second part of the Annual (Spring) Session. The MP noted in his speech:
“Thank you, Mister Chair,
Honorable colleagues,
This year we are celebrating the 75th anniversary of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), the very existence of which crucially ameliorated the democratic environment of our continent.
The very notion of “Europe” is considered as a pattern of quality in all dimensions, including quality of life, quality of environment, quality of security, and for sure quality of democracy.
The privilege of being a member of the Council of Europe is an indication of high-quality democracy, full respect towards human rights and the rule of law. Meanwhile this privilege shouldn’t be considered as something given for granted, and each member should work hard on a daily basis to keep the level of democracy corresponding to our core values.
Democracy is a phenomenon which always pays challenges, especially today when we are witnessing wars, aggressions, disturbances, crises and instabilities all in and around Europe.
Here, in the Council of Europe, we should act with the understanding that democratic peace is the condition sine qua non for the building and maintaining of a democratic society based on the rule of law.
The democratic peace is also imperative for the better protection of human rights without any discrimination.
Ladies and gentlemen, we’re living in the era of significant technological progress. The digital era drastically changed our life, opening new prospects and opportunities, but simultaneously bringing new challenges, threats and shortcomings.
We cannot and we should not reverse technological progress, but we have a common obligation to force technological developments to serve the promotion of democracy and therefore our mission is to provide democratic international legal background for regulation of technological developments, including development of artificial intelligence technologies.
Dear colleagues, during the last 75 years we have developed various successful models, models of democracy based on our core values. Nevertheless, we cannot deny the issue of backsliding of democracy in different member states.
Democratic backsliding is an alarming issue for our organization that we shouldn’t underestimate its impact towards all of us.
We should confront it actively and adopt a value-based rather than real-politic approach towards the democratic backsliding, treating equally all the countries backsliding from democracy.
Ladies and gentlemen, the aim of our organization is to promote building the real democracy, but not artificial, fake, nominal, or the other substitutes which used democracy labelled to hide autocratic regimes and their wrongdoings.
Hence, our role is to develop real mechanisms for the early prevention of the democratic backsliding and promotion of the real democracies all around Europe.