Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը մասնակցել է կառույցի տարեկան նստաշրջանի երկրորդ մասի աշխատանքներին: Պատգամավորն իր ելույթում նշել է.
«Շնորհակալություն,
Պարո'ն նախագահ,
Այս տարի մենք նշում ենք Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի 75-ամյակը, որի գոյության փաստն իսկ էապես բարելավել է ժողովրդավարական միջավայրը մեր մայրցամաքում:
«Եվրոպա» եզրույթն ինքնին դիտարկվում է որպես որակի ցուցիչ բոլոր հարթություններում` ներառյալ կյանքի, շրջակա միջավայրի, անվտանգության եւ, իհարկե, ժողովրդավարության որակը:
Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիր լինելու արտոնությունը ժողովրդավարության բարձր որակի, մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության նկատմամբ լիարժեք հարգանքի վկայությունն է: Միեւնույն ժամանակ, այդ արտոնությունը երկնքից իջած բարիք չէ, եւ կազմակերպության յուրաքանչյուր անդամ երկիր պետք է ամենօրյա ջանք գործադրի` պահպանելու մեր հիմնարար արժեքներին համապատասխանող ժողովրդավարության մակարդակը:
Ժողովրդավարությունը մի երեւույթ է, որը մշտապես բախվել եւ բախվում է մարտահրավերների, հատկապես` այսօր, երբ մենք ականատես ենք լինում ագրեսիայի, պատերազմների խժդժությունների, ճգնաժամերի եւ անկայունության ամենաահասարսուռ դրսեւորումներին, ինչպես Եվրոպայի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս:
Այստեղ` Եվրոպայի խորհրդում, մենք պետք է գործենք այն գիտակցմամբ, որ ժողովրդավարական խաղաղությունը պարտադիր պայման է իրավունքի գերակայության վրա հիմնված ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու եւ պահպանելու համար:
Ժողովրդավարական խաղաղությունը նաեւ առանց որեւէ խտրականության մարդու իրավունքների լավագույն պաշտպանության նախապայմանն է:
Տիկնա'յք եւ պարոնա'յք, մենք ապրում ենք վիթխարի տեխնոլոգիական առաջխաղացման դարաշրջանում: Թվային դարաշրջանը կտրուկ փոփոխել է մեր կյանքը` բացելով նոր հեռանկարներ եւ հնարավորություններ` միեւնույն ժամանակ բերելով իր հետ նոր մարտահրավերներ, սպառնալիքներ եւ խոչընդոտներ:
Մենք չենք կարող եւ չպետք է հակադարձենք տեխնոլոգիական առաջընթացին, բայց մենք ունենք համընդհանուր պարտավորություն` տեխնոլոգիական զարգացումները ծառայեցնել ժողովրդավարության առաջընթացին, եւ, հետեւաբար, մեր առաքելությունն է ապահովել ժողովրդավարական միջազգային իրավական հիմք տեխնոլոգիական զարգացումների` ներառյալ արհեստական բանականությամբ տեխնոլոգիաների կարգավորման համար:
Հարգելի' գործընկերներ, վերջին 75 տարիների ընթացքում մենք մշակել ենք ժողովրդավարության տարբեր հաջողված մոդելներ` հիմնված մեր հիմնարար արժեքների վրա: Այնուամենայնիվ, մենք չենք կարող ժխտել տարբեր անդամ պետություններում ժողովրդավարությունից նահանջելու խնդիրը:
Ժողովրդավարությունից նահանջը մտահոգիչ հիմնախնդիր է մեր կազմակերպության համար, եւ մենք չպետք է թերագնահատենք մեր բոլորի վրա վերջինիս ունեցած ազդեցությունը:
Մենք պետք է ակտիվորեն դիմակայենք դրան եւ ժողովրդավարությունից նահանջի նկատմամբ կիրառենք արժեքների, այլ ոչ թե իրական քաղաքականության վրա հիմնված մոտեցում` հավասար վերաբերմունք դրսեւորելով ժողովրդավարությունից նահանջող բոլոր երկրների նկատմամբ:
Տիկնա'յք եւ պարոնա'յք, մեր կազմակերպության նպատակն է նպաստել իրական ժողովրդավարության կառուցմանը, այլ ոչ թե արհեստական, կեղծ, անվանական կամ այլ փոխարինորդների ձեւավորմանը, որտեղ ժողովրդավարությունն օգտագործվում է որպես շղարշ` ավտոկրատ ռեժիմները եւ նրանց իրավախախտումները քողարկելու համար:
Ուստի, մեր առաքելությունը ժողովրդավարությունից նահանջելու վաղ կանխարգելման իրական մեխանիզմների մշակումն է ու ամբողջ Եվրոպայում իրական ժողովրդավարության կայացմանը նպաստելը:

Член делегации НС РА в Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) В.Варданян принял участие в работе второй части ежегодной сессии структуры. Депутат отметил в своем выступлении:
В этом году мы отмечаем 75-летие Парламентской Ассамблеи Совета Европы, само существование которой значительно улучшило демократическую среду на нашем континенте.
Сам термин “Европа” рассматривается как индикатор качества во всех измерениях, включая качество жизни, окружающую среду, безопасность и, конечно же, демократию.
Привилегия быть страной-членом Совета Европы является доказательством высокого качества демократии, полного уважения прав человека и верховенства закона. В то же время эта привилегия не является благословением с неба, и каждая страна-член организации должна прилагать ежедневные усилия для поддержания уровня демократии, соответствующего нашим фундаментальным ценностям.
Демократия – явление, которое всегда сталкивалось и сталкивается с вызовами, особенно сегодня, когда мы являемся свидетелями самых ужасных проявлений агрессии, войн, споров, кризисов и нестабильности как внутри Европы, так и за ее пределами.
Здесь, в Совете Европы, мы должны действовать с пониманием того, что демократический мир является необходимым условием для построения и поддержания демократического общества, основанного на верховенстве закона.
Демократический мир также является предпосылкой наилучшей защиты прав человека без какой-либо дискриминации.
Дамы и господа, мы живем в век колоссального технического прогресса. Цифровой век кардинально изменил нашу жизнь, открыв новые перспективы и возможности, но в то же время принеся с собой новые вызовы, угрозы и препятствия.
Мы не можем и не должны противостоять технологическому прогрессу, но у нас есть универсальное обязательство сделать так, чтобы технологические разработки служили прогрессу демократии, и поэтому наша миссия – обеспечить демократическую международно-правовую основу для регулирования технологических разработок, включая технологии с искусственным интеллектом.
Уважаемые коллеги! За последние 75 лет мы разработали различные успешные модели демократии, основанные на наших фундаментальных ценностях. Однако мы не можем отрицать проблему отхода от демократии в различных государствах-членах.
Отход от демократии – тревожная проблема для нашей организации, и мы не должны недооценивать его влияние на всех нас.
Мы должны активно противостоять этому и занять основанный на ценностях, а не на реальной политике подход к регрессу демократии, одинаково относясь ко всем странам, отступающим от демократии.
Дамы и господа, цель нашей организации – содействовать созиданию настоящей демократии, а не формированию искусственных, фальшивых, номинальных или других заменителей, где демократия используется как завеса, скрывающая автократические режимы и их нарушения.
Поэтому наша миссия – разработать реальные механизмы для раннего предотвращения отступления от демократии и способствовать установлению реальной демократии во всей Европе”.