Առաջարկվում է նոր խմբագրմամբ շարադրել «Պետական տուրքի մասին» օրենքով սահմանված մաքսային գործառնությունների համար վճարվող պետական տուրքի դրույքաչափերին վերաբերող հոդվածը: Առաջարկվում է այդ նորմերը համապատասխանեցնել ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքով սահմանված դրույքաչափերին: Վերջին տարիների ընթացքում դրանք, ըստ էության, փոփոխությունների չեն ենթարկվել:
Նախատեսվում է մաքսային մարմինների կողմից մաքսային գործառնությունների համար գանձվող պետական տուրքի տարանջատում՝ ըստ մաքսային հայտարարագրերի տեսակների: Կսահմանվի պետական տուրք տեղորոշող սարքերով տրանսպորտային միջոցների երթուղու դիտարկման համար, մաքսային փորձաքննությունների իրականացման համար կսահմանվեն պետական տուրքի դրույքաչափեր: Պետական տուրքի յուրաքանչյուր դեպքի համար նախատեսվում է պետական տուրքի վճարման ժամկետների սահմանում: Կհստակեցվի պետական տուրքից ազատման արտոնությունների շրջանակը:
«Պետական տուրքի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները եւ լրացումներն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը: Հարցը քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ:
Ըստ զեկուցողի` առաջարկվող կարգավորումները կնպաստեն մաքսային ձեւակերպումների գործընթացի պարզեցմանը, միատեսակ վարչարարության իրականացմանը:
Կփոփոխվեն ժամանակավոր պահպանության համար գործող դրույքաչափերը. դրանք կսահմանվեն ըստ քաշի: Գործող 4 տիպի հայտարարագրերից յուրաքանչյուրի համար կնախատեսվեն առանձին դրույքաչափեր` կախված ապրանքի քաշից: Վերանայվում է մաքսային ուղեկցման համար սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափը: Լրացուցիչ արտոնությամբ մինչեւ ապրանքի ժամանումը նախնական տեղեկատվություն ներկայացնող արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնողները կազատվեն երկրի ներսում տարանցման հայտարարագիր լրացնելու համար սահմանված պետական տուրքից:
Երկրորդ ընթերցմամբ են քննարկվել եւ դրական եզրակացություն ստացել «Պետական տուրքի մասին» եւ «Ավիացիայի մասին» օրենքներում առաջարկվող կարգավորումները: Առաջինից երկրորդ ընթերցում տեխնիկական փոփոխություններ են կատարվել:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են նաեւ «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները:
Զեկուցողի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում նախագծում կատարվել են տեխնիկական փոփոխություններ: Լրամշակված նախաձեռնությունը եւս արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը:

Предлагается отредкатировать статью о ставках государственной пошлины, уплачиваемой за таможенные операции, определенные законом “О государственной пошлине”. Эти нормы приводятся в соответствие со ставками, установленными Таможенным кодексом ЕАЭС. За последние годы они, по сути, не претерпели изменений.
Намечается разделение госпошлины, взимаемой таможенными органами за таможенные операции, по видам таможенных деклараций. За наблюдение за маршрутом движения транспортных средств с помощью устройств слежения будет установлена ​​госпошлина, а также установлены ставки госпошлины за проведение таможенных досмотров. Для каждого случая госпошлины планируется определить условия уплаты госпошлины. Будет уточнен объем льгот по освобождению от госпошлины.
Заместитель председателя Комитета государственных доходов РА А.Манукян представил в Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам предлагаемые изменения и дополнения в закон "О государственной пошлине". Вопрос обсуждался в первом чтении.
По словам докладчика, предлагаемые регулирования посодействуют упрощению процесса таможенного оформления и внедрению единого администрирования.
Действующие тарифы на временное хранение будут изменены – они будут установлены по весу. Для каждого из существующих 4 видов деклараций будут предусмотрены отдельные ставки в зависимости от веса товара. Ставка госпошлины за таможенное сопровождение пересматривается. Дополнительной льготой от уплаты госпошлины за заполнение транзитной декларации внутри страны будут освобождены поставщики внешнеэкономической деятельности, предоставившие предварительную информацию до прибытия товаров.
Во втором чтении также обсуждены и получили положительное заключение нормы, предложенные в законы "О государственной пошлине" и "Об авиации". От первого ко второму чтению внесены технические изменения.
Заместитель министра экономики РА Р.Геворкян представил во втором чтении предложенные поправки в закон "Об акционерных обществах".
По словам докладчика, в проект от первого ко второму чтению внесены технические изменения. Доработанна я инициатива также одобрена комиссией .