Առաջարկվում է նոր խմբագրմամբ շարադրել «Պետական տուրքի մասին» օրենքով սահմանված մաքսային գործառնությունների համար վճարվող պետական տուրքի դրույքաչափերին վերաբերող հոդվածը: Առաջարկվում է այդ նորմերը համապատասխանեցնել ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքով սահմանված դրույքաչափերին: Վերջին տարիների ընթացքում դրանք, ըստ էության, փոփոխությունների չեն ենթարկվել:
Նախատեսվում է մաքսային մարմինների կողմից մաքսային գործառնությունների համար գանձվող պետական տուրքի տարանջատում՝ ըստ մաքսային հայտարարագրերի տեսակների: Կսահմանվի պետական տուրք տեղորոշող սարքերով տրանսպորտային միջոցների երթուղու դիտարկման համար, մաքսային փորձաքննությունների իրականացման համար կսահմանվեն պետական տուրքի դրույքաչափեր: Պետական տուրքի յուրաքանչյուր դեպքի համար նախատեսվում է պետական տուրքի վճարման ժամկետների սահմանում: Կհստակեցվի պետական տուրքից ազատման արտոնությունների շրջանակը:
«Պետական տուրքի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները եւ լրացումներն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը: Հարցը քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ:
Ըստ զեկուցողի` առաջարկվող կարգավորումները կնպաստեն մաքսային ձեւակերպումների գործընթացի պարզեցմանը, միատեսակ վարչարարության իրականացմանը:
Կփոփոխվեն ժամանակավոր պահպանության համար գործող դրույքաչափերը. դրանք կսահմանվեն ըստ քաշի: Գործող 4 տիպի հայտարարագրերից յուրաքանչյուրի համար կնախատեսվեն առանձին դրույքաչափեր` կախված ապրանքի քաշից: Վերանայվում է մաքսային ուղեկցման համար սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափը: Լրացուցիչ արտոնությամբ մինչեւ ապրանքի ժամանումը նախնական տեղեկատվություն ներկայացնող արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնողները կազատվեն երկրի ներսում տարանցման հայտարարագիր լրացնելու համար սահմանված պետական տուրքից:
Երկրորդ ընթերցմամբ են քննարկվել եւ դրական եզրակացություն ստացել «Պետական տուրքի մասին» եւ «Ավիացիայի մասին» օրենքներում առաջարկվող կարգավորումները: Առաջինից երկրորդ ընթերցում տեխնիկական փոփոխություններ են կատարվել:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են նաեւ «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները:
Զեկուցողի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում նախագծում կատարվել են տեխնիկական փոփոխություններ: Լրամշակված նախաձեռնությունը եւս արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը:

It is proposed to rewrite the article on the rates of state duty paid for customs operations defined by the law on State Duty. It is proposed to bring these norms into line with the rates established by the EEU Customs Code. In recent years, they have not undergone any amendments.
Separation of the state duty charged by the customs bodies for customs operations according to the types of customs declarations is planned. For each case of state duty, it is planned to define the terms of payment of state duty. The scope of state duty exemption privileges will be clarified.
The Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan presented the proposed amendments and addenda to the Law on State Tax in the NA Standing Committee on Economic Affairs. The issue was debated in the first reading.
According to the rapporteur, the proposed regulations will contribute to the simplification of the customs formulation process and the implementation of uniform administration.
The current rates for temporary protection will be changed: They will be set by weight. Separate rates will be provided for each of the existing 4 types of declarations depending on the weight of the product.
The bill was approved by the Committee.
The regulations proposed in the laws on State Duty and on Aviation were debated and endorsed in the second reading. Technical amendments were made from the first to the second reading.
The proposed amendments to the law on Joint Stock Companies were also debated in the second reading, presented by the RA Deputy Minister of Economy Rafayel Gevorgyan.
According to the rapporteur, technical amendments were made in the draft from the first to the second reading. The revised initiative was also approved by the Committee.