Ազգային ժողովն ապրիլի 30-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը:
ԱԺ ութերորդ գումարման յոթերորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում ընդգրկելու համար պատգամավորները քննարկել են ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանական Հանրապետության միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը, որը ներկայացրել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 23-ին նախագիծը քննարկել էր եւ տվել բացասական եզրակացություն:
Ելույթ ունենալով՝ հիմնական զեկուցողը քննադատել է իրականացվող սահմանազատման գործընթացը եւ նշել, որ խմբակցությունը փորձ է արել ներկայացնել հայտարարություն, որով կկանոնակարգվի այդ գործընթացը: Ընդդիմադիր խմբակցությունը կողմ է, որ լինի սահմանազատում, սակայն, ըստ նրանց, դրա հիմքը պետք է լինեն 1993 թվականից փաստացի գործող սահմանները:
Հարակից ելույթում ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Մարիա Կարապետյանը նշել է՝ սահմանազատման գործընթացով Հայաստանի տարածքից ոչ մի միլիմետր չի զիջվում ոչ մեկի: «Այս պահին ընթացող սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացները ոչ այլ ինչ են, քան Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանի վերարտադրման գործընթացներ: Գործող, գոյություն ունեցող Հայաստանի պետական սահմանի վերարտադրման գործընթաց: Այդ սահմանի վրա կարելի է սյուն տեղադրել»,- ընդգծել է նա:
Նշվել է, որ 1993 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ սահմանը հիմք ընդունելով՝ Հայաստանը կհրաժարվի իր պետական սահմանից եւ կվերադառնա ռազմական գործողությունների տրամաբանության:
«Սա բացարձակապես անընդունելի է եւ պարունակում է Հայաստանի Հանրապետության համար իրավական, քաղաքական, դիվանագիտական եւ ռազմական ռիսկեր: Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը ստորագրել են Ալմա-Աթայի հռչակագիրը 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին՝ այդպիսով միանալով նորաստեղծ Անկախ պետությունների համագործակցության կազմակերպությանը»,- ասել է Մարիա Կարապետյանը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու նախագծին, քանի որ այն վտանգներ եւ ռիսկեր է պարունակում Հայաստանի Հանրապետության պետականության համար:
Քվեարկության արդյունքում նախագիծը նստաշրջանի օրակարգում չի ընդգրկվել: Կողմ էր քվեարկել 27, դեմ՝ 51 պատգամավոր:

30 апреля НС начало работу очередных заседаний.
Для включения в проект повестки дня седьмой сессии НС восьмого созыва депутаты обсудили проект Заявления НС "О демаркации и делимитации между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой" в авторстве депутата фракции “Армения” А.Хачатряна.
23 апреля Постоянная комиссия НС по внешним связям обсудила проект и вынесла отрицательное заключение.
Основной докладчик подверг критике процесс демаркации и отметил, что фракция попыталась представить заявление, которое урегулировало бы этот процесс. Оппозиционная фракция выступает за демаркацию, но, по их мнению, она должна основываться на реальных границах 1993 года.
Член Постоянной комиссии НС по внешним связям М.Карапетян в своем выступлении отметила, что в процессе демаркации ни один миллиметр территории РА никому не уступается. “В настоящее время процессы демаркации и делимитации представляют собой не что иное, как процессы воспроизводства границы между Арменией и Азербайджаном. Процесс воспроизведения нынешней, существующей государственной границы РА. На этой границе можно поставить столб", - подчеркнула она.
Отмечено, что, взяв за основу границу по положению на сентябрь 1993 г., Армения откажется от своей государственной границы и вернется к логике военных действий.
“Это абсолютно неприемлемо и содержит правовые, политические, дипломатические и военные риски для РА. И Армения, и Азербайджан подписали Алма-Атинскую декларацию 21 декабря 1991 г., присоединившись таким образом к новосозданной организации СНГ", - подчеркнула М.Карапетян.
Секретарь фракции НС “Гражданский договор” А.Ованнисян сообщил, что фракция проголосует против проекта, так как он содержит опасности и риски для государственности РА.
В итоге голосования проект не был включен в повестку заседания. За законопроект проголосовали 27 депутатов, против – 51 депутат.
Парламент утвердил повестку дня очередных заседаний, после чего приступил к дебатам по   законопроектам.