Մաքսային ձեւակերպումների գործընթացի պարզեցմանն ու միատեսակ վարչարարության իրականացմանն են ուղղված «Պետական տուրքի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները եւ լրացումները, որոնք ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Զեկուցողը նշել է, որ փոփոխություններն ու լրացումները վերաբերում են մաքսային մարմնի կողմից իրականացվող գործողությունների եւ մատուցվող ծառայությունների համար գանձվող պետական տուրքի դրույքաչափերին, որոնք 2020 թվականից ի վեր չեն փոփոխվել: Առաջարկվում է այդ նորմերը համապատասխանեցնել ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքով սահմանված դրույքաչափերին:
Նախատեսվում է մաքսային մարմինների կողմից մաքսային գործառնությունների համար գանձվող պետական տուրքը տարանջատել ըստ մաքսային հայտարարագրերի տեսակների՝ ապրանքային տարածման, ուղեւորային եւ տրանսպորտային:  Յուրաքանչյուր դեպքի համար առաջարկվում է սահմանել պետական տուրքի վճարման ժամկետներ, կամրագրվեն նաեւ ժամանակավոր պահպանության համար գործող տուրքի դրույքաչափերը:
Նախատեսվում է նաեւ սահմանել երկու նոր պետական տուրք՝ մաքսային փորձաքննությունների անցկացման եւ տեղորոշող սարքերով տրանսպորտային միջոցների երթուղու դիտարկման համար: Դրանք կկիրառվեն հետագայում՝ այն ժամանակ, երբ ծառայությունները կմատուցվեն:
Արթուր Մանուկյանը տեղեկացրել է, որ նախատեսվում  է տեղորոշող սարքերով մեկ տրանսպորտային միջոցի երթուղու դիտարկման համար՝ անկախ քաշից, սահմանել 5000 դրամի չափով տուրք: Մաքսային մարմնի կողմից ապրանքների՝ ըստ նշանակության պիտանելիության վերաբերյալ ապրանքի գիտական, ինչպես նաեւ օգտագործված ապրանքների արժեքների փորձաքննության իրականացման եզրակացություն տրամադրման համար կսահմանվեն հետեւյալ դրույքաչափերը՝ մեկ օբյեկտի համար իրավաբանական անձանց դիմումով՝ 20.000, ֆիզիկական անձանց դիմումով՝ 15.000 դրամ:
Նախագծով հստակեցվում է նաեւ պետական տուրքից ազատման արտոնությունների շրջանակը: Մինչեւ ապրանքի ժամանումը նախնական տեղեկատվություն ներկայացնող արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնողը կազատվի երկրի ներսում տարանցման հայտարարագիր լրացնելու համար սահմանված պետական տուրքից:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունն ու կոչ արել կողմ քվեարկել նախագծին:
Խորհրդարանը Կառավարության հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ապրիլի 30-ի նիստում:

The amendments and addenda being proposed to the law on State Duty, which presented for debate the Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan, are aimed at simplification of the customs formalities process and the implementation of the same administration.
The rapporteur noted that the amendments and addenda refer to the rates of state duty charged for the actions fulfilled by the customs authority and the rendering services, which since 2020 have not been changed. It is proposed to comply those norms with the rates established by the Customs Code.
It is designed to separate the charging state duty for the customs operation by the customs authorities according to the kinds of customs declarations –product distribution, passenger and transport. It is proposed to establish state duty payment terms for each case, applicable duty rates for the temporary protection.
Two new state duties are also established for observing the route of vehicles with location devices. They will be applied later, when the services will be rendered.
Artur Manukyan informed that it is designed for observing the route of one vehicle with location device irrespective of weight set a duty with the amount of 5000 AMD.
The framework of the privileges exempting from the state duty is also specified. Before the arrival of the goods the one implementing the foreign economic activity presenting preliminary information will be exempted from the state duty for filling in a transit declaration inside the country.
The member of the NA Standing Committee on Economic Affairs Hovik Aghazaryan presented the endorsement of the Committee and called on his colleagues to vote for the draft.