ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն ապրիլի 30-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի Արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ զինված ուժերի ու Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովների անդամ Ռոնան Լը Գլյոյին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին:
Կողմերն ընդգծել են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների բարձր մակարդակն ու կարեւորել դրանց հետագա խորացումը: Երկկողմ փոխգործակցության համատեքստում առանձնակի արժեւորվել է խորհրդարանական կապերի դերն ու նշանակությունը:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային իրավիճակին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել «Եվրոպական խաղաղության գործիքի» անհրաժեշտությանը, ընդգծվել է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերակատարությունը:
Վլադիմիր Վարդանյանը երախտագիտություն է հայտնել ֆրանսիացի գործընկերներին հայանպաստ ակտիվ գործունեության համար, վստահեցրել, որ մեր երկիրը փորձում է առավել մոտ լինել Եվրոպային: Նշելով, որ տարածաշրջանում իրադրությունը զգայուն է՝ հանձնաժողովի նախագահը կարծիք է հայտնել, որ հայկական կողմն ակնկալում է օժանդակություն, որը հնարավորություն կտա վերականգնել ուժերի հավասարակշռությունը Հարավային Կովկասում: «Աշխատում ենք խաղաղության ճանապարհով ընթանալ, որ կարողանանք Հայաստանում ունենալ կայուն եւ երկարատեւ խաղաղություն»,- ընդգծել է Վլադիմիր Վարդանյանը:

30 апреля руководитель группы дружбы НС Армения-Франция, председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян встретился с членом комиссий Сената Французской Республики по внешним связям, обороне, вооруженным силам и по делам Европы Ронаном Ле Глио. На встрече также присутствовал посол Франции в Армении Оливье Декотиньи.
Стороны подчеркнули высокий уровень армяно-французских отношений, важность их дальнейшего углубления. В контексте двустороннего сотрудничества особо выделены роль и значение парламентских связей.
Обсуждены вопросы сотрудничества РА-ЕС, региональная ситуация. Отмечена необходимость создания “Европейского инструмента мира”, подчеркнута роль гражданской наблюдательной миссии ЕС.
В.Варданян выразил признательность французским партнерам за активную проармянскую деятельность, заверив, что наша страна стремится быть ближе к Европе. Отметив, что ситуация в регионе чувствительная, председатель комиссии подчеркнул, что армянская сторона рассчитывает на помощь, которая позволит восстановить баланс сил на Южном Кавказе. "Стремимся двигаться мирным путем – для   достижения в Армении стабильного и долгосрочного мира", - подчеркнул В.Варданян.