ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները` բարեկամական խմբի ղեկավար, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը եւ ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը Վաշինգտոնում հանդիպել են ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հատուկ հարցերով օգնական, Ազգային անվտանգության խորհրդի՝ Եվրոպայի հարցերով ավագ տնօրեն Մայքլ Քարփենթերի հետ:
Մայքլ Քարփենթերը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը եւ ինքնիշխանությանը ու ողջունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման գործընթացը` հիմնված Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա:
Հայ պատգամավորները կարեւորել են ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ բարձր մակարդակի հանդիպումը` ողջունելով ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպական Միության ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդման ու տնտեսական դիվերսիկացիայի հարցում:
Քննարկվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը կարող է դառնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ ավելի լայն տնտեսական համագործակցության կարեւոր բաղկացուցիչ` նպաստելով տարածաշրջանային խաղաղությանն ու բարգավաճմանը:
Մայքլ Քարփենթերը ողջունել է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերը` արձանագրելով, որ Միացյալ Նահանգները Հայաստանի կողքին է` իր ժողովրդավարական զարգացման եւ ինքնիշխանության ամրապնդման գործում:

The members of the RA NA Armenia-USA Friendship Group - the Head of the Friendship Group, the Head of the NA Civil Contract Faction Hayk Konjoryan, the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan, the Chair of the Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan, the Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Tsovinar Vardanyan, the NA deputy Arsen Torosyan and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the United States of America Lilit Makunts met with the Special Assistant to the U.S President Joe Biden, Senior Director for Europe at the U.S. National Security Council Michael Carpenter.
Michael Carpenter reaffirmed the support of the United States to the sovereignty and territorial integrity of Armenia and welcomed the delimitation process between Armenia and Azerbaijan based on Alma-Ata Declaration.
The Armenian MPs highlighted the RA-USA-EU high level meeting held in Brussels on April 5, welcoming the active engagement of the USA and the European Union in strengthening resistance and economic diversification of Armenia.
The Crossroads of Peace project, which can become an important component of regional, as well as wider economic cooperation, was discussed, promoting the regional peace and prosperity.
Michael Carpenter welcomed the steps aimed at strengthening democracy in Armenia, recording that the United States stands by Armenia in its democratic development and strengthening sovereignty.