Ազգային ժողովը մայիսի 3-ի նիստում շարունակել է 2023 թվականի ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդման եւ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի` որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի 2023 թվականի գործունեության վերաբերյալ տարեկան զեկույցի քննարկումը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում մեծամասնություն կազմող, ինչպես նաեւ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձել են փաստաթղթերում բարձրացված խնդիրներին՝ ընդգծելով, որ դրանցում առկա են իրականությունն արտացոլող գնահատականներ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները դրական են գնահատել հաշվետու ժամանակահատվածում ՄԻՊ աշխատանքը, իսկ ընդդիմադիր խմբակցությունների անդամները՝ բացասական:
Ընդդիմադիր պատգամավորները խոսել են Կիրանցում տեղի ունեցող իրադարձությունների, մարդու իրավունքների խախտումների մասին, հորդորել ՄԻ պաշտպանին այս օրերին ներկա գտնվել այնտեղ եւ աշխատել այդ բնակավայրի բնակչության հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն արտահերթ ելույթում անդրադարձել է ընդդիմադիր պատգամավորների ելույթներում հնչած որոշ տեսակետներին, որոնք վերաբերում էին Կիրանցի դեպքերին: Նա նշել է, որ քաղաքացիների մի հատվածը փակել էր ճանապարհը, մյուսն էլ ցանկացել անցնել այդ ճանապարհով: Ընդգծելով, որ միջպետական ճանապարհը փակելը հարց լուծելու ձեւ չէ՝ նա փաստել է, որ մեկի իրավունքն այդ ճանապարհով անցնելն է, մյուսն էլ իր բողոքի ակցիան է իրականացրել: Ճանապարհը փակած քաղաքացիները հարձակվել են մեքենայի վրա, կոտրել այն: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը խոսել է պետության դերի մասին: «Պետության դերը ո՞րն է, որ գալիս եք մեղադրում եք, որ մեքենան գալիս է, կոտրում են. իրավապահները քայլեր են ձեռնարկում: Իսկ ի՞նչ պետք է անեն: Պետք է թողնեն, որ երկու քաղաքացներ հաշվեհարդա՞ր տեսնեն միմյանց նկատմամբ: Ամեն ինչ պետք է օրենքին համապատասխան կասեցնեն, ինչը հրաշալի արվել է: Անթույլատրելի է, որ քաղաքացիներն իրենց իրավունքներն իրագործելիս մեկը մյուսի մեքենաները կոտրեն»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանն ու անթույլատրելի համարել նման պահվածքն արդարացնող որեւէ խոսույթ: «Չի կարելի մեքենաներ կոտրել, չի կարելի մարդկանց ահաբեկել, չի կարելի ստեր խոսելով ծայրահեղություններն արդարացնել»,- նշել է ԱԺ փոխխոսնակն ու կոչ արել հրաժարվել նման գործելաոճից:
Դիմելով սահմանամերձ համայնքներում բնակվող հայրենակիցներին՝ Հակոբ Արշակյանը վերջիններիս խնդրել է փոխվստահությամբ անցնել այս ճանապարհն ու հավաստիացրել. «Մենք ոչինչ ձեր մեջքի հետեւում չենք անելու, չենք անում: ՀՀ սուվերեն տարածքից որեւէ մետր, միլիմետր, սանտիմետր չի զիջվելու: Դա հնարավոր էլ չէ մեր օրենսդրությամբ, եւ մենք պետք է այս ճանապարհն անցնենք»:
Նիստում ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ ելույթ ունեցող պատգամավորները շնորհավորել են լրագրողական հանրույթի ներկայացուցիչներին Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ: Ռուբեն Ռուբինյանի տեղեկացմամբ այսօր «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հրապարակել է 2024 թվականի զեկույցը, որի համաձայն՝ Հայաստանը խոսքի ազատության բնագավառում վեց կետով բարելավել է դիրքերը՝ 180 երկրների շարքում նախորդ տարվա 49-րդ հորիզոնականի փոխարեն այս տարի զբաղեցնելով 43-րդը:
Քննարկվող հարցի վերաբերյալ տեսակետներ են ներկայացրել խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը: Նա անդրադարձել է սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացին՝ ընդգծելով, որ այն չի իրականացվում համապատասխան միջազգային նորմերի համաձայն: «Խորհրդային Միության ժամանակ ձեւավորված սահմաններն իրատեսական չեն եւ չեն համապատասխանում աշխարհագրական բնական արգելքներին»,- նման կարծիք է հայտնել խմբակցության ղեկավարը եւ հավելել. «Եթե աշխարհագրական բնական արգելքների վրա հենվելով չիրականացնեք սահմանագծումը, ապա հետագայում դա հիմք է հանդիսանալու հակառակորդի կողմից լարումների եւ ագրեսիաների»:
Ներկայացնելով ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության տեսակետը՝ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը կոչ է արել գործընկերներին ՄԻ պաշտպանի զեկույցի քննարկման ժամանակ դրսեւորել հանդուրժողականություն եւ գնահատականներ տալ ոչ թե մարդկանց, այլ երեւույթներին: Անդրադառնալով Սեյրան Օհանյանի հնչեցրած այն ձեւակերպմանը, թե սովետական սահմաններն իրատեսական չեն՝ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է. «Տպավորություն է ստեղծվում, թե դուք ժխտում եք այն սահմանները, որոնք սահմանված են Ալմա-Աթայի հռչակագրով: Սա շատ վտանգավոր մեսիջ է»: Պատգամավորի խոսքով միջազգային իրավունքում սահմանների դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի հստակ կանոնակարգված կանոններ գոյություն չունեն:
Անդրադառնալով Անահիտ Մանասյանի կատարած աշխատանքի վերաբերյալ հնչած շնորհակալական խոսքերին՝ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է՝ պաշտպանի աշխատանքի լավագույն գնահատականը կլինի այն, որ վերջինս շնորհակալություն չլսի մինչեւ պաշտոնավարման ավարտը: «Հավատացնում եմ՝ եթե ամբողջ պաշտոնավարման ընթացքում դուք չլսեք շնորհակալություն ո՛չ իշխանությունից եւ ո՛չ ընդդիմությունից, ձեզ պաշտոնավարման ավարտից հետո շնորհակալություն կհայտնեն բոլորը»,- ամփոփելով ելույթը՝ ասել է պատգամավորը:
Եզրափակիչ ելույթում Անահիտ Մանասյանն անդրադարձել է մի շարք ոլորտներում մարդու իրավունքների խախտումների առնչությամբ պատգամավորների բարձրաձայնած մտահոգություններին, տվել դրանց վերաբերյալ պարզաբանումներ:
«Ազգային ժողովի  կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ ՄԻՊ տարեկան հաղորդումն ու զեկույցն ընդունվել են ի գիտություն:

On May 3, the National Assembly continued the debate of the annual programme on the activity of the RA Human Rights Defender and the state of protection of human rights and freedoms, the debate of the activity for 2023 as a prevention national mechanism.
During the exchange of ideas, the representatives of the ruling faction, as well as the opposition factions touched upon the problems raised in the documents, underlining that there are assessments reflecting the reality in them.
The deputies of the Civil Contract Faction positively evaluated the work of the HRD during the reporting period, and the members of the opposition factions – negatively.
The opposition deputies spoke about the events happening in Kirants, the violations of human rights, urged the HRD in these days to be present there and to work with the population of that settlement.
In his extraordinary speech the RA NA Vice President Hakob Arshakyan touched upon some viewpoints sounded in the opposition deputies’ speeches, which referred to the cases of Kirants. He noted that part of the citizens closed the road, and other part wished to pass through that road. Underlining that closing the inter-state road is not a way of solving an issue, he documented one’s right is to pass that road, and another person carried out a protest action. The citizens, who closed the road attacked the car and broke it. In this context the NA Vice President spoke about the role of the state. “What is the role of the state that you accuse that the car comes, they break? The law enforcement bodies take steps. And what should they do? Should they let that two citizens retaliate towards each other? Everything should be suspended according to law, which was done wonderfully. It is inadmissible that the citizens will break each other’s cars while exercising their rights,” Hakob Arshakyan underscored and considered unacceptable any words justifying such behaviour. “One cannot break cars, cannot terrorize people, cannot justify the extremities speaking lies,” the NA Vice President noted and called on the people to refuse such workstyle.
Addressing the compatriots residing in the border communities, Hakob Arshakyan asked them to pass this road with mutual trust and assured: “We will not do anything behind your back, and we are not doing. Any metre, milimetre, centimetre will not be given up from the sovereign territory of the Republic of Armenia. It is not possible by our legislation, and we should pass this path.”
At the sitting the NA Vice President Ruben Rubinyan and the deputies taking the floor, congratulated the representatives of the journalistic community on World Press Freedom Day. As Ruben Rubinyan informed, today the organization Journalists without borders published the report of 2024, according to which, Armenia improved its positions being the 43rd this year instead of 49 of the previous year among 180 countries.
The representatives of the factions presented viewpoints on the issue under debate.
On behalf of the NA Armenia Faction the Head of the Faction Seyran Ohanyan gave a speech. He referred to the delimitation and demarcation process, underscoring that it is not carried out in accordance with the international norms. “The borders formed during the Soviet Union times are not realistic, and they do not correspond with the geographical natural barriers,” the Head of the Faction expressed such opinion and added: “If do not carry out the demarcation based on geographical natural barriers, then later it will be a basis for tensions and aggressions by the enemy.”
Presenting the viewpoint of the NA Civil Contract Faction, the deputy Vladimir Vardanyan called on his colleagues to show tolerance during the debate of the HRD’s report and to give assessments not to people, but to phenomena. Regarding Seyran Ohanyan’s wording that the Societ borders are not realistic, Vladimir Vardanyan mentioned: “An impression is created that you deny the border, which are defined by Alma-Ata declaration. This is a very dangerous message.” According to the MP, there are no distinctly regulated rules of demarcation and delimitation of borders in the international law.
Touching upon the thankful words sounded on the work done by Anahit Manasyan, Vladimir Vardanyan noted: “I assure you, if during the whole tenure you not hear thanks from the power and from the opposition, then everybody will express thankfulness after the end of your tenure,” the deputy said summing up his speech.
In her closing speech Anahit Manasyan related to the concerns voiced by the deputies regarding the violations of human rights in a number of spheres and gave clarifications on them. In accordance with the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, the annual programme and report of the Human Rights Defender was taken as a note.