Ազգային ժողովը մայիսի 3-ի նիստում շարունակել է 2023 թվականի ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդման եւ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի` որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի 2023 թվականի գործունեության վերաբերյալ տարեկան զեկույցի քննարկումը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում մեծամասնություն կազմող, ինչպես նաեւ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձել են փաստաթղթերում բարձրացված խնդիրներին՝ ընդգծելով, որ դրանցում առկա են իրականությունն արտացոլող գնահատականներ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները դրական են գնահատել հաշվետու ժամանակահատվածում ՄԻՊ աշխատանքը, իսկ ընդդիմադիր խմբակցությունների անդամները՝ բացասական:
Ընդդիմադիր պատգամավորները խոսել են Կիրանցում տեղի ունեցող իրադարձությունների, մարդու իրավունքների խախտումների մասին, հորդորել ՄԻ պաշտպանին այս օրերին ներկա գտնվել այնտեղ եւ աշխատել այդ բնակավայրի բնակչության հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն արտահերթ ելույթում անդրադարձել է ընդդիմադիր պատգամավորների ելույթներում հնչած որոշ տեսակետներին, որոնք վերաբերում էին Կիրանցի դեպքերին: Նա նշել է, որ քաղաքացիների մի հատվածը փակել էր ճանապարհը, մյուսն էլ ցանկացել անցնել այդ ճանապարհով: Ընդգծելով, որ միջպետական ճանապարհը փակելը հարց լուծելու ձեւ չէ՝ նա փաստել է, որ մեկի իրավունքն այդ ճանապարհով անցնելն է, մյուսն էլ իր բողոքի ակցիան է իրականացրել: Ճանապարհը փակած քաղաքացիները հարձակվել են մեքենայի վրա, կոտրել այն: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը խոսել է պետության դերի մասին: «Պետության դերը ո՞րն է, որ գալիս եք մեղադրում եք, որ մեքենան գալիս է, կոտրում են. իրավապահները քայլեր են ձեռնարկում: Իսկ ի՞նչ պետք է անեն: Պետք է թողնեն, որ երկու քաղաքացներ հաշվեհարդա՞ր տեսնեն միմյանց նկատմամբ: Ամեն ինչ պետք է օրենքին համապատասխան կասեցնեն, ինչը հրաշալի արվել է: Անթույլատրելի է, որ քաղաքացիներն իրենց իրավունքներն իրագործելիս մեկը մյուսի մեքենաները կոտրեն»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանն ու անթույլատրելի համարել նման պահվածքն արդարացնող որեւէ խոսույթ: «Չի կարելի մեքենաներ կոտրել, չի կարելի մարդկանց ահաբեկել, չի կարելի ստեր խոսելով ծայրահեղություններն արդարացնել»,- նշել է ԱԺ փոխխոսնակն ու կոչ արել հրաժարվել նման գործելաոճից:
Դիմելով սահմանամերձ համայնքներում բնակվող հայրենակիցներին՝ Հակոբ Արշակյանը վերջիններիս խնդրել է փոխվստահությամբ անցնել այս ճանապարհն ու հավաստիացրել. «Մենք ոչինչ ձեր մեջքի հետեւում չենք անելու, չենք անում: ՀՀ սուվերեն տարածքից որեւէ մետր, միլիմետր, սանտիմետր չի զիջվելու: Դա հնարավոր էլ չէ մեր օրենսդրությամբ, եւ մենք պետք է այս ճանապարհն անցնենք»:
Նիստում ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ ելույթ ունեցող պատգամավորները շնորհավորել են լրագրողական հանրույթի ներկայացուցիչներին Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ: Ռուբեն Ռուբինյանի տեղեկացմամբ այսօր «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հրապարակել է 2024 թվականի զեկույցը, որի համաձայն՝ Հայաստանը խոսքի ազատության բնագավառում վեց կետով բարելավել է դիրքերը՝ 180 երկրների շարքում նախորդ տարվա 49-րդ հորիզոնականի փոխարեն այս տարի զբաղեցնելով 43-րդը:
Քննարկվող հարցի վերաբերյալ տեսակետներ են ներկայացրել խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը: Նա անդրադարձել է սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացին՝ ընդգծելով, որ այն չի իրականացվում համապատասխան միջազգային նորմերի համաձայն: «Խորհրդային Միության ժամանակ ձեւավորված սահմաններն իրատեսական չեն եւ չեն համապատասխանում աշխարհագրական բնական արգելքներին»,- նման կարծիք է հայտնել խմբակցության ղեկավարը եւ հավելել. «Եթե աշխարհագրական բնական արգելքների վրա հենվելով չիրականացնեք սահմանագծումը, ապա հետագայում դա հիմք է հանդիսանալու հակառակորդի կողմից լարումների եւ ագրեսիաների»:
Ներկայացնելով ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության տեսակետը՝ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը կոչ է արել գործընկերներին ՄԻ պաշտպանի զեկույցի քննարկման ժամանակ դրսեւորել հանդուրժողականություն եւ գնահատականներ տալ ոչ թե մարդկանց, այլ երեւույթներին: Անդրադառնալով Սեյրան Օհանյանի հնչեցրած այն ձեւակերպմանը, թե սովետական սահմաններն իրատեսական չեն՝ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է. «Տպավորություն է ստեղծվում, թե դուք ժխտում եք այն սահմանները, որոնք սահմանված են Ալմա-Աթայի հռչակագրով: Սա շատ վտանգավոր մեսիջ է»: Պատգամավորի խոսքով միջազգային իրավունքում սահմանների դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի հստակ կանոնակարգված կանոններ գոյություն չունեն:
Անդրադառնալով Անահիտ Մանասյանի կատարած աշխատանքի վերաբերյալ հնչած շնորհակալական խոսքերին՝ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է՝ պաշտպանի աշխատանքի լավագույն գնահատականը կլինի այն, որ վերջինս շնորհակալություն չլսի մինչեւ պաշտոնավարման ավարտը: «Հավատացնում եմ՝ եթե ամբողջ պաշտոնավարման ընթացքում դուք չլսեք շնորհակալություն ո՛չ իշխանությունից եւ ո՛չ ընդդիմությունից, ձեզ պաշտոնավարման ավարտից հետո շնորհակալություն կհայտնեն բոլորը»,- ամփոփելով ելույթը՝ ասել է պատգամավորը:
Եզրափակիչ ելույթում Անահիտ Մանասյանն անդրադարձել է մի շարք ոլորտներում մարդու իրավունքների խախտումների առնչությամբ պատգամավորների բարձրաձայնած մտահոգություններին, տվել դրանց վերաբերյալ պարզաբանումներ:
«Ազգային ժողովի  կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ ՄԻՊ տարեկան հաղորդումն ու զեկույցն ընդունվել են ի գիտություն:

3 мая на заседании НС продолжилось обсуждение ежегодного сообщения о деятельности Защитника прав человека РА (ЗПЧ), состояния защиты прав и свобод человека, а также годового доклада о деятельности ЗПЧ как национального превентивного механизма в 2023 г.
В ходе обмена мнениями представители большинства, а также оппозиционных фракций коснулись затронутых в документах вопросов, подчеркнув, что налицо оценки, отражающие реальность.
Депутаты фракции “Гражданский договор” позитивно оценили работу омбудсмена за отчетный период, члены же оппозиционных фракций – негативно.
Оппозиционные депутаты затронули инциденты в селе Киранц, нарушения прав человека и призвали ЗПЧ присутствовать там в эти дни и работать с местным населением.
Вице-спикер НС А.Аршакян в своем внеочередном выступлении коснулся некоторых мнений, высказанных в выступлениях депутатов от оппозиции, касающихся селения Киранц. Подробно представив сложившуюся на месте ситуацию, А.Аршакян счел недопустимыми любые выступления, оправдывающие незаконное поведение. "Нельзя ломать машины, нельзя терроризировать людей, нельзя оправдывать экстремизм ложью", - заявил зампредседателя парламента, призвав отказаться от подобной практики решения вопросов.
Обращаясь к соотечественникам, проживающим в приграничных общинах, А.Аршакян попросил их пройти этот путь с обоюдным доверием, заверив: “Мы не будем ничего делать за вашей спиной, мы этого не делаем. Ни один метр, миллиметр или сантиметр суверенной территории Республики Армения не будет уступлен. Это невозможно по нашему законодательству, и мы должны пройти этот путь”.
Вице-спикер НС Р.Рубинян и выступающие депутаты на заседании поздравили представителей журналистского сообщества в связи с Всемирным днем свободы печати. По Рубиняну, организация "Репортеры без границ" сегодня опубликовала доклад за 2024 г., согласно которому Армения улучшила свои позиции в сфере свободы слова на шесть пунктов, заняв среди 180 стран в этом году 43-е место вместо 49-го в прошлом году.
Депутаты от фракций НС представили свои мнения по обсуждаемому вопросу.
От фракции “Армения” выступил С.Оганян. Он коснулся процесса демаркации и делимитации, подчеркнув, что он не осуществляется согласно соответствующим международным нормам. "Границы, сформированные при Советском Союзе, нереалистичны и не соответствуют естественным географическим рельефам", - отметил руководитель фракции, добавив: “Если не провести демаркацию на основе естественных географических барьеров, то в будущем это станет основой для напряженности и агрессии со стороны противника”.
Представляя точку зрения фракции "Гражданский договор", депутат В.Варданян призвал своих коллег в ходе обсуждения доклада омбудсмена проявлять толерантность и оценивать не людей, а явления. Касаясь заявления С.Оганяна о том, что советские границы нереалистичны, В.Варданян заметил: “Создается впечатление, что вы отрицаете границы, определенные Алма-Атинской декларацией. Это очень опасный месседж" . По словам депутата, в международном праве нет четко регламентированных правил демаркации и делимитации границ.
В.Варданян, касаясь слов благодарности за работу, проделанную А.Манасян, отметил, что лучшей оценкой работы ЗПЧ будет, если он не услышит их до завершения своих полномочий. "Заверяю, если за весь срок полномочий вы не удостоитесь признательности ни от власти, ни от оппозиции, то после окончания срока вас все поблагодарят", - обобщил выступление депутат.
В заключение А.Манасян коснулась обеспокоенности депутатов в связи с нарушениями прав человека в ряде сфер, дала по ним пояснения.
Согласно конституционному закону “Регламент НС”, ежегодное сообщение и доклад ЗПЧ приняты к сведению.