Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը մայիսի 3-ին հանդիպել է Ղազախստանի նախագահին առընթեր ռազմավարական հետազոտությունների ղազախստանյան ինստիտուտի տնօրեն Երկին Տուկումովին: Հանդիպմանը ներկա են եղել հանձնաժողովի անդամ Խաչատուր Սուքիասյանը եւ մեր երկրում Ղազախստանի դեսպան Բոլատ Իմանբաեւը:
Կողմերն ընդգծել են Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ հաստատված փոխգործակցության բարձր մակարդակը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերում` ընդգծելով հատկապես համագործակցությունը խորհրդարանական ձեւաչափում: Զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ երկկողմ բարեկամական եւ փոխշահավետ հարաբերությունները զարգանում ու խորանում են ի շահ երկու ժողովուրդների եւ պետությունների: Դիտարկվել է Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ համագործակցության հեռանկարային ուղղություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, խոսվել առարկայական պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու անհրաժեշտության մասին:
Խոսելով տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրների մասին` Վաղարշակ Հակոբյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը մեր տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ճանապարհով է ընթանում եւ կարեւորել Ղազախստանի աջակցությունն այս գործընթացի իրականացմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացները, հայ-ղազախական երկկողմ եւ բազմակողմ առեւտրատնտեսական, մշակութային ու քաղաքական փոխգործակցության սերտացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել ՀՀ-ԵՄ, ՀՀ-ՀԱՊԿ եւ ՀՀ-ԵԱՏՄ փոխգործակցությանը: Հանձնաժողովի փոխնախագահը մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի իշխանությունների քայլերը վերոնշյալ ուղղություններով:

On May 3, the Deputy Chair of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Vagharshak Hakobyan met with the Director of the Kazakhst5an Institute for Strategic Studies under the President of Kazakhstan Yerkin Tukumov. The Committee member Khachatur Sukiasyan and the Ambassador of Kazakhstan Bolat Imanbayev attended the meeting.
The sides underscored the high level of cooperation established between Armenia and Kazakhstan in bilateral and multilateral formats, underlining especially the cooperation in the parliamentary format. The interlocutors expressed conviction that the bilateral friendly and mutually beneficial relations are developing and deepening for the benefit of two peoples and states. A large scope of issues on the perspective directions between Armenia and Kazakhstan was observed, the necessity of reaching agreements on subjects was spoken about.
Talking about the regional security problems, Vagharshak Hakobyan assured that Armenia is going on through establishing peace in the region and highlighted the support of Kazakhstan to the implementation of this process.
At the meeting issues on the settlement of the Armenian-Azerbaijani relations, the delimitation and demarcation processes, the rapprochement of the Armenian-Kazakh bilateral and multilateral Kazakh trade-economic, cultural and political cooperation were discussed.
Reference was made to the RA-EU, the RA-CSTO and the RA-EAEU interaction. The Committee Deputy Chair presented in detail the steps of the authorities of Armenia in this direction.