Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը մայիսի 3-ին հանդիպել է Ղազախստանի նախագահին առընթեր ռազմավարական հետազոտությունների ղազախստանյան ինստիտուտի տնօրեն Երկին Տուկումովին: Հանդիպմանը ներկա են եղել հանձնաժողովի անդամ Խաչատուր Սուքիասյանը եւ մեր երկրում Ղազախստանի դեսպան Բոլատ Իմանբաեւը:
Կողմերն ընդգծել են Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ հաստատված փոխգործակցության բարձր մակարդակը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերում` ընդգծելով հատկապես համագործակցությունը խորհրդարանական ձեւաչափում: Զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ երկկողմ բարեկամական եւ փոխշահավետ հարաբերությունները զարգանում ու խորանում են ի շահ երկու ժողովուրդների եւ պետությունների: Դիտարկվել է Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ համագործակցության հեռանկարային ուղղություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, խոսվել առարկայական պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու անհրաժեշտության մասին:
Խոսելով տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրների մասին` Վաղարշակ Հակոբյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը մեր տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ճանապարհով է ընթանում եւ կարեւորել Ղազախստանի աջակցությունն այս գործընթացի իրականացմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացները, հայ-ղազախական երկկողմ եւ բազմակողմ առեւտրատնտեսական, մշակութային ու քաղաքական փոխգործակցության սերտացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել ՀՀ-ԵՄ, ՀՀ-ՀԱՊԿ եւ ՀՀ-ԵԱՏՄ փոխգործակցությանը: Հանձնաժողովի փոխնախագահը մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի իշխանությունների քայլերը վերոնշյալ ուղղություններով:

3 мая заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции В.Акопян встретился с директором Казахстанского института стратегических исследований при президенте Казахстана Е.Тукумовым. На встрече присутствовали член комиссии Х.Сукиасян и посол Казахстана в РА Б.Иманбаев.
Стороны подчеркнули высокий уровень сотрудничества между Арменией и Казахстаном в двустороннем и многостороннем форматах, особо выделив взаимодействие в парламентском формате. Собеседники выразили уверенность, что двусторонние дружественные и взаимовыгодные отношения развиваются и углубляются на благо как народов, так и государств. Обсужден широкий круг вопросов, касающихся перспективных направлений сотрудничества между РА и Казахстаном, необходимость достижения предметных договоренностей.
Коснувшись проблем региональной безопасности, В.Акопян заверил, что Армения движется по пути установления мира в нашем регионе, подчеркнул важность содействия Казахстана в реализации данного процесса.
На встрече обсуждены процессы урегулирования армяно-азербайджанских отношений, демаркации и делимитации границы между РА и Азербайджаном, вопросы сближения армяно-казахстанского двустороннего и многостороннего торгово-экономического, культурного и политического взаимодействия.
Затронуты вопросы взаимодействия РА с ЕС, ОДКБ и ЕАЭС. Зампредседателя комиссии подробно представил шаги властей Армении в указанных направлениях.