Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը մայիսի 7-ին հանդիպել է Մալթայի արտաքին գործերի եւ եվրոպական հարցերի ու առեւտրի նախարարության գլոբալ հարցերի, միջազգային զարգացման եւ տնտեսական հարցերի գծով գլխավոր տնօրեն Նեւիլ Ակուիլինայի եւ Ավստրիայում Մալթայի դեսպանի հետ:
Ողջունելով հյուրերին` Մարիա Կարապետյանը կարեւորել է երկու երկրների համագործակցությունը` ներառյալ ԵԱՀԿ շրջանակում:
Պատգամավորը ներկայացրել է Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերները եւ դրանց լուծմանն ուղղված Հայաստանի քայլերը, ինչպես նաեւ այդ ուղղությամբ միջազգային հանրության եւ, մասնավորապես, ԵԱՀԿ-ի կողմից աջակցության հնարավոր ճանապարհները, անդրադարձել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը, խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին պայմանագրին, այդ ուղղությամբ հայկական կողմի քայլերին, ինչպես նաեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացին:
Մարիա Կարապետյանը բարձրաձայնել է նաեւ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը:
Հայաստանի խորհրդարանականը խոսել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի եւ դրա ընձեռած հնարավորությունների մասին: Մարիա Կարապետյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանային հաղորդակցությունները պետք է բացվեն հավասարության եւ փոխադարձության, ինչպես նաեւ երկրների ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքների ներքո:
Մալթայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ընդգծել է, որ վերջին տարիներին ընդլայնվել է Մալթայի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցությունը: Նա պատրաստակամություն  է հայտնել շարունակել փոխգործակցությունն ինչպես ԵԱՀԿ-ում Մալթայի ընթացող նախագահության ընթացքում, այնպես էլ երկկողմ ձեւաչափով:

7 мая член делегации НС РА в ПА ОБСЕ М.Карапетян встретилась с генеральным директором по глобальным вопросам, международному развитию и экономике Министерства иностранных дел, по вопросам Европы и торговле Мальты Нэвиллом Акуилиной, а также с послом Мальты в Австрии.
Приветствуя гостей, М.Карапетян подчеркнула важность сотрудничества двух стран, в том числе в рамках ОБСЕ.
Депутат представила вызовы безопасности Армении и шаги РА по их решению, а также возможные пути содействия международного сообщества, в частности ОБСЕ, в этом направлении, коснулась урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, договора об установление мира, межгосударственных отношений и шагов армянской стороны на этом пути, а также к процессу демаркации и делимитации.
М.Карапетян также подняла вопрос возвращения армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане.
Армянский парламентарий представила разработанную Правительством РА программу "Перекресток мира" и предоставляемые ею возможности. М.Карапетян подчеркнула, что региональные коммуникации должны быть открыты на основе принципов равенства и взаимности, а также суверенитета и территориальной целостности стран.
Представитель мальтийского МИД, поблагодарив за прием, подчеркнул, что сотрудничество между Мальтой и Арменией в последние годы расширилось. Он выразил готовность продолжить взаимодействие как в ходе действующего председательства Мальты в ОБСЕ, так и в двустороннем формате.