Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Կարոլոս Պապուլիասի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում` Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ հայ եւ հույն ժողովուրդների բարեկամությունը պայմանավորված է դարերի խորքից եկող փոխադարձ հարգանքով, պատմական ընդհանուր անցյալով, հոգեւոր եւ մշակութային արժեքների, ազգային հատկանիշների ընդհանրությամբ: ՀՀ ԱԺ նախագահի կարծիքով` Հունաստանի նախագահի այցը Հայաստան նույնպես կնպաստի հայ-հունական բարեկամության եւ քաղաքական երկխոսության առավել խորացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հայ-հունական միջպետական համագործակցության հետագա ընդլայնման եւ խորացման հարցում առանձնահատուկ դեր է վերապահում օրենսդիր մարմինների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը եւ հետագա ընդլայնմանը: Նա գոհունակությամբ փաստել է, որ այսօր հայ-հունական միջխորհրդարանական հարաբերությունները բավական ակտիվորեն են զարգանում: Երկու երկրների խորհրդարաններում գործում են պատգամավորական բարեկամության խմբեր, սակայն դրանց գործունեությունն ու պատվիրակությունների փոխայցելությունները ակտիվացնելու անհրաժեշտություն կա եւ ակնկալիք նույնպես, որ խորհրդարանական բարեկամության խմբերի միջեւ համագործակցությունը կծավալվի նույն արդյունավետությամբ` շարունակելով արդեն իսկ ձեւավորված ավանդույթը:
Ըստ ՀՀ ԱԺ նախագահի` Հայաստանը շահագրգիռ է խթանելու միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը ոչ միայն երկկողմ հարթությունում, այլեւ բազմակողմ եւ առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս տարբեր միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպությունների խորհրդարանական հարթակներում, մասնավորապես Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի, ՍԾՏՀ, ինչպես նաեւ Եվրանեսթում բարեկամ պատվիրակությունների համագործակցությանը:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ մտահոգիչ է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հունական պատվիրակության ղեկավար Դորա Բակոյանիսի գործունեությունը, որի ջանքերի շնորհիվ շրջանառության մեջ դրվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ մի փաստաթուղթ: Դա արվել էր առանց Հայաստանի պատվիրակության հետ խորհրդակցելու: Խորհրդարանի ղեկավարի կարծիքով` ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման քննարկումները Եվրոպայի խորհրդի հարթակ տեղափոխելը վտանգավոր է եւ մեծապես կվնասի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ երկու երկրների առջեւ ծառացած մարտահրավերների` Լեռնային Ղարաբաղի եւ կիպրոսյան հիմնախնդիրների շուրջ Հայաստանի եւ Հունաստանի դիրքորոշումները միմյանց չեն հակասում, ինչից ելնելով էլ հայկական կողմն իր մշտական աջակցությունն է ցուցաբերել կիպրոսյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացներում եւ համանման աջակցություն է ակնկալում հունական կողմից ԼՂ հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով` Հայաստանը կարեւորում է Հունաստանի հետ համագործակցությունը նաեւ Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների ձեւաչափում եւ հաստատակամ է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում:
Գալուստ Սահակյանը մտահոգություն է հայտնել Միջին Արեւելքում, մասնավորապես Սիրիայում եւ Իրաքում, տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ, որոնք վտանգում են արեւելյան քրիստոնեական քաղաքակրթությունը: Նա փաստել է, որ հայ եւ հույն ժողովուրդները չեն կարող հանգիստ ապրել, երբ տառապում են իրենց հայրենակիցները, որոնք դարձել են ծայրահեղականների եւ նրանց սատարող որոշ պետությունների զոհ: Հունաստանը եւ Հայաստանը պետք է միասնական ջանքեր ձեռնարկեն Միջին Արեւելքում ապրող քրիստոնյաներին օգնելու ուղղությամբ:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության մասին` Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները ձգտում են այն լուծել խաղաղ ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Դա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միակ ընդունելի ձեւաչափն է: Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ու տարեցտարի ավելի ուժգնացող սպառազինությունների կուտակումը լուրջ սպառնալիք է ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության համար:
Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին` ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այդ հարաբերությունների կարգավորումը կարեւոր է ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային համատեքստում, եւ միջազգային հանրությանը հայտնի է, որ Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել կառուցողական նախաձեռնություններով:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի մասին` Գալուստ Սահակյանը երախտագիտությամբ շեշտել է, որ Հունաստանի խորհրդարանն առաջիններից մեկն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ շնորհակալություն է հայտնել 2014 թվականի սեպտեմբերի 9-ին Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագծի ընդունման կապակցությամբ: Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ 2015 թվականին կազմակերպվելիք միջոցառումներին Հունաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ներկայությունը կլինի հույն ժողովրդի` համամարդկային արժեքներին անմնացորդ նվիրվածության ամենախոսուն վկայությունը:
Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Կարոլոս Պապուլիասը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, խոսել է հույն եւ հայ ժողովուրդների բազմադարյան բարեկամության մասին: Նա նշել է, որ դարերի ընթացքում երկու ժողովուրդները զորակցել ու սատարել են միմյանց` պայքարելով ընդհանուր թշնամիների դեմ: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը` Հունաստանի Հանրապետության նախագահը նշել է, որ Հունաստանի դիրքորոշումը հստակ է այդ հարցում, իսկ տիկին Դորա Բակոյանիսը շեղվել է պետության պաշտոնական դիրքորոշումից, եւ այդ մոտեցումը կդատապարտվի հունական կառավարության կողմից: Հունաստանի նախագահը նշել է, որ ինչպես հայերը, այնպես էլ հույները ցանկանում են քաղաքակիրթ հարաբերություններ պահպանել հարեւան երկրների հետ, որը ոչ միշտ է հաջողվում:
Կարոլոս Պապուլիասը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու պետությունների համագործակցության խորացման գործում: Նա օրինակելի է համարել երկու պետությունների ռազմական համագործակցությունը եւ նշել, որ շատ անելիք կա առեւտրատնտեսական համագործակցության ոլորտում: Հունաստանի նախագահի կարծիքով` իր այցը նույնպես կնպաստի Հունաստանի եւ Հայաստանի բարեկամության եւ համագործակցության սերտացմանը:

30 сентября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую президентом Греческой Республики Каролосом Папулиасом. Приветствуя высоких гостей в НС, Г.Саакян отметил, что дружба армянского и греческого народов обусловлена идущими из глубины веков взаимным уважением, общим историческим прошлым, общностью духовных и культурных ценностей, национальных признаков. По мнению Председателя НС, визит президента Греции в Армению также будет способствовать еще большему углублению армяно-греческой дружбы и политического диалога.
Председатель НС отметил, что в дальнейшем расширении и углублении армяно-греческого межгосударственного сотрудничества Армения особую роль отводит развитию и расширению отношений между законодательными органами. Он с удовлетворением констатировал, что сегодня армяно-греческие межпарламентские связи развиваются довольно активно. В парламентах обеих стран действуют группы депутатской дружбы, однако чувствуется необходимость активизации их деятельности и взаимных поездок делегаций; налицо ожидания к еще большей эффективности сотрудничества между группами дружбы – в продолжение уже сложившихся традиций.
По Г.Саакяну, Армения заинтересована не только в стимулировании межпарламентского взаимодействия в двусторонней плоскости, но и придает особое и многостороннее значение сотрудничеству дружественных делегаций на парламентских аренах различных международных и региональных организаций, в частности в Совете Европы, ОБСЕ, НАТО, ПАЧЭС, а также в Евронест.
Спикер парламента выразил озабоченность деятельностью главы греческой делегации в ПАСЕ Доры Бакоянис, усилиями которой дан ход документу по Нагорно-Карабахскому конфликту. Это было сделано без консультаций с делегацией Армении. По мнению главы НС РА,   перенос дебатов по мирному урегулированию НК-конфликта на площадку Совета Европы опасен и существенно повредит процессу мирного урегулирования.
Председатель НС РА отметил, что по стоящим перед обеими странами вызовам – Нагорно-Карабахской и Кипрской проблемам – позиции Армении и Греции не противоречат друг другу, исходя из чего армянская сторона оказывала свою постоянную поддержку в процессах урегулирования Кипрской проблемы и ожидает аналогичного содействия греческой стороны в вопросе НК.
По словам Председателя НС, Армения осознает важность сотрудничества с Грецией также в формате отношений с Евросоюзом и тверда в решимости последовательно углублять и расширять отношения с ЕС.
Г.Саакян выразил обеспокоенность событиями на Ближнем Востоке, в частности в Сирии и Ираке, угрожающими восточнохристианской цивилизации. Он отметил, что армянский и греческий народы не могут жить спокойно, когда страдают их соотечественники, ставшие жертвой экстремистов и поддерживающих их некоторых государств. Греция и Армения должны предпринять совместные усилия для поддержки живущих на Ближнем Востоке христиан.
Говоря о НК-конфликте, Г.Саакян отметил, что власти Армении стремятся решить его мирным путем, под эгидой Минской группы ОБСЕ. Это единственно приемлемый формат урегулирования конфликта. Развязанное и растущее из года в год накопление Азербайджаном вооружения – серьезная угроза безопасности и стабильности не только Южного Кавказа, но и всего региона.
Обратившись к отношениям Армения – Турция, Председатель НС РА отметил, что урегулирование этих отношений важно как в региональном, так и в международном контексте, и международному сообществу известно, что Армения всегда выступала с конструктивными инициативами.
Говоря о 100-й годовщине Геноцида армян, Г.Саакян с признательностью особо выделил, что парламент Греции одним из первых признал преступление века и поблагодарил за принятие парламентом Греции 9 сентября 2014 г. законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян. В завершение встречи Председатель НС РА отметил, что присутствие высоких должностных лиц Греции на организуемых в 2015 г. мероприятиях явится самым красноречивым свидетельством беспредельной верности греческого народа общечеловеческим ценностям.
Президент Греческой Республики Каролос Папулиас, поблагодарив за прием, говорил о многовековой дружбе греческого и армянского народов. Он отметил, что веками два народа поддерживали друг друга, борясь против общих врагов. Обратившись к НК-конфликту,   президент подчеркнул, что позиция Греции в данном вопросе четкая, а г-жа Бакоянис отклонилась от официальной позиции государства, и этот подход будет осужден греческим правительством. Президент Греции отметил, что как греки, так и армяне желают сохранения цивилизованных отношений с соседними странами, что не всегда удается.
Каролос Папулиас подчеркнул роль парламентской дипломатии в углублении сотрудничества между двумя государствами. Он назвал образцовым военное сотрудничество двух государств и отметил, что есть еще немало дел в сфере торгово-экономического сотрудничества. По мнению президента Греции, его визит посодействует упрочению дружбы и сотрудничества Греции и Армении.