Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Կարոլոս Պապուլիասի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում` Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ հայ եւ հույն ժողովուրդների բարեկամությունը պայմանավորված է դարերի խորքից եկող փոխադարձ հարգանքով, պատմական ընդհանուր անցյալով, հոգեւոր եւ մշակութային արժեքների, ազգային հատկանիշների ընդհանրությամբ: ՀՀ ԱԺ նախագահի կարծիքով` Հունաստանի նախագահի այցը Հայաստան նույնպես կնպաստի հայ-հունական բարեկամության եւ քաղաքական երկխոսության առավել խորացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հայ-հունական միջպետական համագործակցության հետագա ընդլայնման եւ խորացման հարցում առանձնահատուկ դեր է վերապահում օրենսդիր մարմինների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը եւ հետագա ընդլայնմանը: Նա գոհունակությամբ փաստել է, որ այսօր հայ-հունական միջխորհրդարանական հարաբերությունները բավական ակտիվորեն են զարգանում: Երկու երկրների խորհրդարաններում գործում են պատգամավորական բարեկամության խմբեր, սակայն դրանց գործունեությունն ու պատվիրակությունների փոխայցելությունները ակտիվացնելու անհրաժեշտություն կա եւ ակնկալիք նույնպես, որ խորհրդարանական բարեկամության խմբերի միջեւ համագործակցությունը կծավալվի նույն արդյունավետությամբ` շարունակելով արդեն իսկ ձեւավորված ավանդույթը:
Ըստ ՀՀ ԱԺ նախագահի` Հայաստանը շահագրգիռ է խթանելու միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը ոչ միայն երկկողմ հարթությունում, այլեւ բազմակողմ եւ առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս տարբեր միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպությունների խորհրդարանական հարթակներում, մասնավորապես Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի, ՍԾՏՀ, ինչպես նաեւ Եվրանեսթում բարեկամ պատվիրակությունների համագործակցությանը:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ մտահոգիչ է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հունական պատվիրակության ղեկավար Դորա Բակոյանիսի գործունեությունը, որի ջանքերի շնորհիվ շրջանառության մեջ դրվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ մի փաստաթուղթ: Դա արվել էր առանց Հայաստանի պատվիրակության հետ խորհրդակցելու: Խորհրդարանի ղեկավարի կարծիքով` ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման քննարկումները Եվրոպայի խորհրդի հարթակ տեղափոխելը վտանգավոր է եւ մեծապես կվնասի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ երկու երկրների առջեւ ծառացած մարտահրավերների` Լեռնային Ղարաբաղի եւ կիպրոսյան հիմնախնդիրների շուրջ Հայաստանի եւ Հունաստանի դիրքորոշումները միմյանց չեն հակասում, ինչից ելնելով էլ հայկական կողմն իր մշտական աջակցությունն է ցուցաբերել կիպրոսյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացներում եւ համանման աջակցություն է ակնկալում հունական կողմից ԼՂ հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով` Հայաստանը կարեւորում է Հունաստանի հետ համագործակցությունը նաեւ Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների ձեւաչափում եւ հաստատակամ է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում:
Գալուստ Սահակյանը մտահոգություն է հայտնել Միջին Արեւելքում, մասնավորապես Սիրիայում եւ Իրաքում, տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ, որոնք վտանգում են արեւելյան քրիստոնեական քաղաքակրթությունը: Նա փաստել է, որ հայ եւ հույն ժողովուրդները չեն կարող հանգիստ ապրել, երբ տառապում են իրենց հայրենակիցները, որոնք դարձել են ծայրահեղականների եւ նրանց սատարող որոշ պետությունների զոհ: Հունաստանը եւ Հայաստանը պետք է միասնական ջանքեր ձեռնարկեն Միջին Արեւելքում ապրող քրիստոնյաներին օգնելու ուղղությամբ:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության մասին` Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները ձգտում են այն լուծել խաղաղ ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Դա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միակ ընդունելի ձեւաչափն է: Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ու տարեցտարի ավելի ուժգնացող սպառազինությունների կուտակումը լուրջ սպառնալիք է ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության համար:
Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին` ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այդ հարաբերությունների կարգավորումը կարեւոր է ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային համատեքստում, եւ միջազգային հանրությանը հայտնի է, որ Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել կառուցողական նախաձեռնություններով:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի մասին` Գալուստ Սահակյանը երախտագիտությամբ շեշտել է, որ Հունաստանի խորհրդարանն առաջիններից մեկն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ շնորհակալություն է հայտնել 2014 թվականի սեպտեմբերի 9-ին Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագծի ընդունման կապակցությամբ: Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ 2015 թվականին կազմակերպվելիք միջոցառումներին Հունաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ներկայությունը կլինի հույն ժողովրդի` համամարդկային արժեքներին անմնացորդ նվիրվածության ամենախոսուն վկայությունը:
Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Կարոլոս Պապուլիասը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, խոսել է հույն եւ հայ ժողովուրդների բազմադարյան բարեկամության մասին: Նա նշել է, որ դարերի ընթացքում երկու ժողովուրդները զորակցել ու սատարել են միմյանց` պայքարելով ընդհանուր թշնամիների դեմ: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը` Հունաստանի Հանրապետության նախագահը նշել է, որ Հունաստանի դիրքորոշումը հստակ է այդ հարցում, իսկ տիկին Դորա Բակոյանիսը շեղվել է պետության պաշտոնական դիրքորոշումից, եւ այդ մոտեցումը կդատապարտվի հունական կառավարության կողմից: Հունաստանի նախագահը նշել է, որ ինչպես հայերը, այնպես էլ հույները ցանկանում են քաղաքակիրթ հարաբերություններ պահպանել հարեւան երկրների հետ, որը ոչ միշտ է հաջողվում:
Կարոլոս Պապուլիասը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու պետությունների համագործակցության խորացման գործում: Նա օրինակելի է համարել երկու պետությունների ռազմական համագործակցությունը եւ նշել, որ շատ անելիք կա առեւտրատնտեսական համագործակցության ոլորտում: Հունաստանի նախագահի կարծիքով` իր այցը նույնպես կնպաստի Հունաստանի եւ Հայաստանի բարեկամության եւ համագործակցության սերտացմանը:

On September 30 the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the delegation led by the President of Greece Karolos Papoulias. Welcoming the high-ranking guests in the RA National Assembly, Galust Sahakyan has noted that the Armenian and Greek peoples’ friendship is conditioned by the mutual respect coming from the depth of centuries, common historical past, commonalities of spiritual and cultural values and national features. In the RA NA Speaker’s opinion, the visit of the President of Greece to Armenia will also promote further deepening of the Armenian-Greek friendship and political dialogue.
The RA NA Speaker has mentioned that Armenia reserves a special role to the development and further expansion of relations between the legislative bodies in the extension and deepening of the Armenian-Greek inter-state cooperation. He has documented with satisfaction that today the Armenian-Greek inter-parliamentary relations are rather actively developing. There function Parliamentary Friendship Groups in the parliaments of the two countries, but there is a necessity of intensifying their activities and activating the delegations’ mutual visits, as well as an expectation that the cooperation between the Parliamentary Friendship Groups will develop with the same efficiency, continuing the already formed tradition.
According to the RA NA Speaker, Armenia is concerned in boosting the inter-parliamentary cooperation not only at the bilateral but also multilateral level, and pays special attention to the cooperation in different international and regional platforms of mainly the friendly delegations of the Council of Europe, OSCE, NATO, BSEC, as well as in Euronest.
Galust Sahakyan has noted that the activity of the Head of the Greek Delegation to the PACE Dora Bakoyanis, due to whose efforts a document on Nagorno Karabakh conflict was put into circulation. It has been done without consulting with the Armenian Delegation. In the opinion of the Head of the parliament, the moving the NK conflict peaceful settlement discussions to the Council of Europe platform is dangerous, and will greatly harm the peaceful settlement process.
The RA NA Speaker has mentioned that the challenges the two countries are facing: the positions of Armenia and Greece over the problems of Nagorno Karabakh and Cyprus do not contradict each other, and stemming from it the Armenian side has always shown its permanent support in the processes of the Cyprus problem settlement and expects a similar support from the Greek side in the NK issue.
In the RA NA Speaker’s word, Armenia highlights the cooperation with Greece also in the format of relations with the European Union and is resolute to continuously deepen and extend the relations with the European Union.
Galust Sahakyan has expressed concern over the events taking place in the Middle East, particularly, in Syria and Iraq, which endanger the Eastern Christian civilization. He has documented that the Armenian and Greek nations cannot live in peace, when their compatriots suffer, and who have become the victims of extremists and some states backing them. Greece and Armenia should make united efforts in helping the Christians living in the Middle East.
Talking about the NK conflict, Galust Sahakyan has noted that the Armenian authorities seek to solve it through peaceful means under the aegis of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. That is the only admissible format for the Nagorno Karabakh conflict settlement. The unleashed and year by year intensifying accumulation of armament by Azerbaijan is a serious threat not only to the South Caucasus, but also to the security and stability of the whole region.
Referring to the Armenia-Turkey relations, the RA NA Speaker has noted that the regulation of those relations is important not only in the regional, but also in the international context, and it is known for the international community that Armenia has always come up with constructive initiatives.
Speaking about the centenary of the Armenian Genocide, Galust Sahakyan has stressed with gratitude that the Hellenic Parliament has been among the firsts to recognize the Armenian Genocide and has thanked them for the adoption of the bill defining criminal responsibility for denying genocides by the Hellenic Parliament on September 9, 2014. Galust Sahakyan has stated that the presence of the high ranking officials of Greece in the events to be organized in 2015 will be the most speaking evidence of the Greek people’s selfless devotion to the all-human values.
Thanking for the reception, the President of the Republic of Greece Karolos Papoulias has talked about the Greek and the Armenian nations’ centuries-old friendship. He has noted that through many centuries the two peoples have backed and supported each other, fighting against common enemies. Touching upon the NK conflict, the President of the Republic of Greece has mentioned that the position of Greece is distinct towards that issue, and Mrs Dora Bakoyanis has deviated from the official position of the state, and that approach will be condemned by the Greek Government.
The President of Greece has noted that both the Armenians and the Greeks wish to preserve civilized relations with neighbouring countries though not always successfully.
Karolos Papoulias has highlighted the role of the parliamentary diplomacy in deepening of cooperation between the two states. He has considered the military cooperation of the two states to be exemplary and has noted that there is still a lot to be done in the sphere of trade-economic cooperation. In the opinion of the President of Greece, his visit will also contribute to the rapprochement of friendship and cooperation between Greece and Armenia.