ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 1-ին Բրեստ քաղաքում մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմում Բրեստի ամրոցի ազատագրման համար զոհված հայ զինվորների հիշատակը հավերժացնող խաչքարի հանդիսավոր բացմանը: Բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Վիկտոր Գումինսկին: Նշենք, որ խաչքարի բացմանն իրենց աջակցությունն են ցուցաբերել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տաճատ Վարդապետյանը եւ մոսկվաբնակ ջավախքցի բարերար Անդրանիկ Սուրվալյանը:
Էդուարդ Շարմազանովն իր ելույթում նշել է. «Հայաստանը՝ որպես մշակութային արժեքների պահպանման իրական ջատագով, ձգտում է իր նպաստը բերել քրիստոնեական մշակույթի պահպանման ու տարածման գործում, եւ դրա դրսեւորումներից մեկն է նաեւ Բրեստի ամրոցն ազատագրած հայ զինվորների հիշատակին նվիրված այս խաչքարի տեղադրումը:
Այսօր, բացելով հուշարձանը՝ մենք բոլորս սգում ենք ռազմի դաշտում զոհվածների համար:
Հայ ժողովրդի տասնյակ հազարավոր որդիներ մասնակցել են հիտլերյան լծից ազատագրմանը:
Մենք դատապարտում ենք ահաբեկչության եւ այլատյացության բոլոր դրսեւորումները: Ցավով կցանկանայի նշել, որ հայերս՝ որպես հազարամյա մշակութային ժառանգության կրողներ, անգամ 21-րդ դարում ականատես ենք լինում հազարամյա մշակութային ժառանգության ոչնչացմանը, որն անվանել այլ կերպ, քան մշակութային ցեղասպանություն, պարզապես հնարավոր չէ՝ ընդ որում ոչ միայն հայկական, այլ ընդհանրապես քրիստոնեական հոգեւոր արժեքների նկատմամբ: Սրա վառ ապացույցն է ներկայում Ադրբեջանի կազմում գտնվող Նախիջեւանում Ջուղայի եզակի խաչքարերով գերեզմանոցի ոչնչացումը:
Մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի հանցավոր նացիստական դոկտրիններն իրենց բոլոր դրսեւորումներով մնան անցյալում:
Եվ այսօր, տեղադրելով այս խաչքարը՝ մենք կրկին ապացուցում ենք, որ լույսը հաղթում է խավարին, եւ բարությունը հաղթական է»:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հուլիսի 1-ին ընդունել է Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարարության միջազգային անվտանգության քաղաքականության տնօրեն Նիք Գըրին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթրին Լիչը: Ողջունելով հյուրին՝...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 1-ին ներկա է գտնվել Դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին: Շնորհավորելով մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես ասել է. «Դատախազության համակարգի հարգարժան ներկայացուցիչներ, հարգելի բարեկամներ, նախ թույլ տվեք շնորհավորել մ...

1 июля возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация участвовала в городе Бресте в торжественной церемонии открытия   хачкара,  увековечивающего память армянских воинов, павших в Великую Отечественную войну при защите Брестской крепости.   С вступительным словом выступили вице-спикер НС Э.Шармазанов и вице-спикер Палаты представителей НС Беларуси В.Гуминский. Открытию хачкара содействовали депутат НС Т.Вардапетян и московский благотворитель джавахкского происхождения А.Сурвалян.
Э.Шармазанов в своем выступлении отметил: “Армения, как подлинный поборник сохранения культурных ценностей, стремится внести свой вклад в сохранение и распространение христианской культуры, и одним из проявлений этого является     также установление хачкара в память армянских воинов-освободителей Брестской крепости.
Сегодня, открывая памятник, мы все скорбим по павшим на поле боя.
Десятки тысяч сынов армянского народа участвовали в освобождении от гитлеровского ига.
Мы осуждаем все проявления терроризма и ксенофобии. С болью хотел бы отметить, что мы, армяне, как носители тысячелетнего культурного наследия,   и в XXI веке становимся свидетелями уничтожения тысячелетнего культурного наследия, которое просто нельзя назвать иначе, как культурный геноцид, причем не только в отношении армянских, но и   христианских духовных ценностей в целом. Ярким доказательством этому является разрушение уникальных хачкаров кладбища Джуги в находящемся ныне в составе Азербайджана Нахичеване.
Мы должны сделать все возможное, чтобы преступные нацистские доктрины во всех их проявлениях остались в прошлом.
И сегодня, устанавливая этот хачкар, мы вновь доказываем, что свет побеждает тьму, и добро – победно”.
1 июля председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян принял директора политики международной безопасности Министерства обороны Соединенного Королевства Ника Гри. На встрече присутствовала посол Великобритании в РА Кэтрин Лич.Приветствуя гостя, А.Закарян отметил, что Армения высо...
1 июля Председатель НС Г.Саакян присутствовал на торжественном заседании, посвященном Дню работника Прокуратуры.  Поздравляя в связи с профессиональным праздником, спикер парламента, в частности, сказал:“Многоуважаемые представители системы прокуратуры, уважаемые друзья, прежде всего позвольте ...