ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հոկտեմբերի 19-ին ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետեր Պրիպուտենին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ-ում Սլովակիայի գլխավոր պատվավոր հյուպատոս Գագիկ Մարտիրոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները խոսել են Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահի՝ Հայաստան առաջիկա այցի մասին՝ նշելով, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հետագա համագործակցությանը:
Կարեւորվել է այն հանգամանքը, որ ընտրություններից հետո Սլովակիայի խորհրդարանում արդեն ձեւավորվել է Հայաստանի հետ բարեկամական խումբ: Արտակ Զաքարյանը ողջունել է խմբի գործունեությունը եւ հույս հայտնել, որ Հայասատանի խորհրդարանական ընտրություններից հետո երկու երկրների բարեկամական խմբերը կակտիվացնեն համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին. Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ներկա փուլի բանակցությունների ընթացքը: Կարեւորվել է այն հանգամանքը, որ ներկայում ԵՄ խորհրդում նախագահում է Սլովակիան:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, եւս կարեւորել է Սլովակիայի խորհրդարանի ղեկավարի առաջիկա այցը Հայաստան:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը ԵԽԽՎ-ում, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում, Միջխորհրդարանական միությունում եւ Եվրոպական խորհրդարանում:
Արտակ Զաքարյանը դեսպանի խնդրանքով ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական մի շարք խնդիրներ:
Հոկտեմբերի 19-ին խորհրդարանը շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունել նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական փաթեթները եւ օրինագծերը, վավերացրել միջազգային պայմանագրերը: Պատգամավորները 104 կողմ, 4 դեմ եւ 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունել են նաեւ «ՀՀ ընտր...
ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ՝ հոկտեմբերի 20-ին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 20-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` օրակարգում ունենալով «ՀՀ կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին» հարցը : ...

19 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям  А.Закарян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Словацкой Республики Петера Припутена. На встрече присутствовал  также главный почетный консул Словакии в РА Г.Мартиросян.
В ходе встречи собеседники коснулись предстоящего визита в Армению председателя парламента Словакии, отметив, что это придаст новый импульс дальнейшему сотрудничеству парламентов двух стран.
Подчеркнуто, что после выборов в парламенте Словакии создана группа дружбы с Арменией. А.Закарян приветствовал деятельность группы и выразил надежду, что после парламентских выборов в РА группы дружбы двух стран активизируют сотрудничество во всех направлениях.
На встрече затронуты также отношения Армения – Евросоюз: А.Закарян представил нынешний этап переговоров по сотрудничеству РА – ЕС. Подчеркнута важность фактора председательства Словакии в Совете ЕС.
Посол, поблагодарив за прием, также отметил важность предстоящего визита в Армению председателя парламента Словакии.
Собеседники особо выделили сотрудничество парламентов двух стран в ПАСЕ, ПА ОБСЕ, Межпарламентском Союзе и Европарламенте.
По просьбе посла, А.Закарян представил ряд внутри- и внешнеполитических проблем Армении.
19 октября парламент продолжил работу внеочередного заседания и голосованием принял все обсуждавшиеся в предшествовавший день законодательные пакеты и законопроекты, ратифицировал международные договоры. Депутаты в соотношении голосов 104 “за”, 4 – “против” и 1 “воздержавшийся” в первом чтении приня...
Внеочередное заседание НС – 20 октября
По решению Председателя НС Г.Саакяна, согласно ст.70 Конституции РА, по инициативе Правительства РА 20 октября, в 12.00 часов, созывается внеочередное заседание НС. В повестке дня – вопрос “Об одобрении программы Правительства РА”.    ...