ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հոկտեմբերի 19-ին ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետեր Պրիպուտենին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ-ում Սլովակիայի գլխավոր պատվավոր հյուպատոս Գագիկ Մարտիրոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները խոսել են Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահի՝ Հայաստան առաջիկա այցի մասին՝ նշելով, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հետագա համագործակցությանը:
Կարեւորվել է այն հանգամանքը, որ ընտրություններից հետո Սլովակիայի խորհրդարանում արդեն ձեւավորվել է Հայաստանի հետ բարեկամական խումբ: Արտակ Զաքարյանը ողջունել է խմբի գործունեությունը եւ հույս հայտնել, որ Հայասատանի խորհրդարանական ընտրություններից հետո երկու երկրների բարեկամական խմբերը կակտիվացնեն համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին. Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ներկա փուլի բանակցությունների ընթացքը: Կարեւորվել է այն հանգամանքը, որ ներկայում ԵՄ խորհրդում նախագահում է Սլովակիան:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, եւս կարեւորել է Սլովակիայի խորհրդարանի ղեկավարի առաջիկա այցը Հայաստան:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը ԵԽԽՎ-ում, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում, Միջխորհրդարանական միությունում եւ Եվրոպական խորհրդարանում:
Արտակ Զաքարյանը դեսպանի խնդրանքով ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական մի շարք խնդիրներ:
Հոկտեմբերի 19-ին խորհրդարանը շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունել նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական փաթեթները եւ օրինագծերը, վավերացրել միջազգային պայմանագրերը: Պատգամավորները 104 կողմ, 4 դեմ եւ 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունել են նաեւ «ՀՀ ընտր...
ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ՝ հոկտեմբերի 20-ին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 20-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` օրակարգում ունենալով «ՀՀ կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին» հարցը : ...

On October 19, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Slovakia Peter Priputen. The General Consul of Slovakia to the RA Gagik Martirosyan also attended the meeting.
In the course of the meeting the interlocutors talked about the upcoming visit to Armenia of the Speaker of the Slovakian Parliament, noting that it will give a new impetus to the further cooperation between the parliaments of the two countries.
The fact that after the elections a Friendship Group with Armenia had been formed in the Parliament of Slovakia was highlighted. Artak Zakaryan welcomed the activities of the Group and expressed hope that after the parliamentary elections of Armenia the Friendship Groups of the two countries will activate the cooperation in all directions.
During the meeting the parties also touched upon Armenia-European Union relations: Artak Zakaryan presented the procedure of the current phase negotiations of the RA-EU cooperation. The fact that at present Slovakia presides over in EU Council was emphasized.
Thanking Artak Zakaryan for the reception, the Ambassador also attached importance to the upcoming visit of the Head of the Slovakian Parliament to Armenia.
The interlocutors highlighted the cooperation of the parliamentarians of the two countries in PACE, OSCE PA, Inter-Parliamentary Union and the European Parliament.
At the Ambassador’s request, Artak Zakaryan presented a number of problems concerning inner and foreign policies.
On October 19, the parliament continued the work of the extraordinary sitting and by voting passed the legislative packages and bills debated on the previous day, ratified the international treaties. The deputies with 104 for, 4 against and 1 abstained correlation in the first reading also passed th...
RA NA Extraordinary Sitting on October 20
By the decision of the RA NA Speaker Galust Sahakyan, under Article 70 of the RA Constitution, at the initiative of the RA Government, on October 20 at 12:00 an extraordinary sitting of the RA National Assembly will be convened having on the agenda the item on the Approval of the RA Government Progr...