Պաշտոնական այցով Հունգարիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 14-ին եղել է Հունգարիայի խորհրդարանում ու հանդ...
«Սեւանա լճի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունն առաջացել է օրենքի դրույթներից մեկի կիրառման փուլում: Այս մասին ա...
Համաձայնագրի կնքման համար հիմք են հանդիսացել 2019 թվականին ուժի մեջ մտած` «Եվրասիական տնտեսական միության եւ դրա անդամ պետությունների` մի կողմից, եւ Իր...
Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխություն կատարել ՀՀ հարկային օրենսգրքում: Առաջարկն Ազգային ժողովի նոյեմբերի 14-ի նիստում ներկայացրել է Էկոնոմիկայի նա...
Ազգային ժողովը նոյեմբերի 14-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք նախագծեր: «Քրեական վարույթներով իրավական օգնության մասին» եւ կից օրինագծեր...
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է ամրագրել լիազորող նորմ, որը հնարավորություն կտա սահմանելու հիվանդանոցային պայմաններում որոշ տեսակների բժշկական օգնության...
Առաջարկվող փոփոխությունների նպատակը պայմանավորված է Կառավարության միջոցառումների ծրագրով եւ հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարությամբ, հանրայ...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 14-ին մասնակցել է «Մեկ ձայն» անկախ դպրոցների հայկական ասոցիացիայի կազմակերպած ՀՀ ոչ պետական դպրոցների...
Հիմնական նպատակը վարձատրության ֆոնդերի արդյունավետ կառավարումն է եւ հանրային ծառայողների համար երաշխիքի սահմանումը: Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի աշխա...

Alen Simonyan meets with NA President of Hungary
On November 14, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan being on an official visit in Hungary was in the parliament of Hungary and met...
14.11.2024
It is proposed to define a number of directions of state support and some tax privileges in the sector of high technologies
The purpose of the drafts is to revise the framework of state support toolsets and tax privileges for the high-tech sector, as well as research activi...
Addenda to draft law on RA State Budget 2024
In the framework of the implementation and development of mobile broadband 5G technology in our country, including the provision of radio frequency re...
Legislative initiative aimed at improving business environment
The purpose of the legislative initiative is to reduce additional administrative and financial costs, improve the business environment, especially for...
Committee to be empowered to monitor compliance with rules of conduct and conflict of interest regulations for officials of investigative bodies
With the package of drafts, it is proposed to extend the functions of the Corruption Prevention Commission to investigative bodies, the Heads of Anti-...
Final speech by RA Prime Minister Nikol Pashinyan on Draft State Budget 2025
On November 14, the parliament continued the debate on the Draft State Budget 2025.The RA Prime Minister Nikol Pashinyan gave a final speech on the ma...
NA factions express their positions on Draft State Budget of next year
On November 14, the debate of the draft law on State Budget of the Republic of Armenia 2025 continued in the parliament. The NA factions expressed the...
13.11.2024
Parliament continues debating RA Draft State Budget 2025
At November 13 sitting, the National Assembly continued the debate on draft law on State Budget of the Republic of Armenia 2025.The Chair of the NA St...
12.11.2024
Issue of public interest on Armenian Prisoners of Wars being held in Azerbaijan debated
On November 12, at the NA sitting pursuant to Article 123 of the constitutional law the NA Rules of Procedure and by the demand of at least one third ...