Ծնվել է 1977թ. մայիսի 18-ին քաղաք Քաջարանում:
1994-1999թթ. սովորել է Երեւանի Ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտում եւ ստացել է տնտեսագետի որակավորում:
1999թ. ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության տնտեսագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ասպիրանտուրան: 1999 թվականին հանդիսացել է «ԱՎՍԱՓ» ՍՊԸ-ի խորհրդի նախագահ:
2000-2002թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության պետական գույքի կառավարման նախարարության մոնիտորինգի եւ աուդիտի վարչության մոնիտորինգի բաժնի պետ:
2003թ. պաշտպանել է գիտական թեզ եւ ստացել տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2003-2004թթ. աշխատել է «Զանգեզուր Մայնինգ» ընկերության գործադիր տնօրեն:
2004-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 52 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 38 ընտրատարածք): 19.06.2007-07.05.2008թթ.` Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 07.05.2008-05.02.2010թթ.` մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 05.02.2010-31.05.2012թթ.` տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:

Ваге Максимович Акобян
В 1999г. поступил в аспирантуру Института экономических исследований Министерства финансов и экономики Республики Армения. В 1999 году являлся председателем совета ООО "АВСАП".
2000-2002гг. - начальник отдела мониторинга управления мониторинга и аудита Министерства управления государственным имуществом Республики Армения.
В 2003г. защитил диссертацию и получил ученую степень кандидата экономических наук.
2003-2004гг. - исполнительный директорй общества "Зангезур Майнинг".
2004-2007гг. - депутат НС (избирательный округ №52). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Во фракциях и депутатской группе не состоял. Беспартийный.
2007-2012гг,. - депутат НС (избирательный округ №38). 19.06.2007-07.05.2008гг. - член Постоянной комиссия по государственно-правовым вопросам НС, 07.05.2008 - 05.02.2010гг. - член Постоянной комиссия по защите прав человека и общественным вопросам НС, с 05.02.2010-31.05.2012гг. - член Постоянной комиссии по экономическим вопросам НС.