Ծնվել է 1975թ. նոյեմբերի 8-ին Ալավերդիում:
1997թ. ավարտել է Խ.Աբովյանի անվան ՀՊՄԻ պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետի պատմության բաժինը, 2000թ.` ՀՊՄԻ հայոց պատմության ամբիոնի ասպիրանտուրան, 2006թ.` Եվրոպայի խորհրդին կից Մոսկվայի քաղաքական հետազոտությունների դպրոցը: Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու:
1995թ. հիմնադրել է Ալավերդու «Զարթոնք»ուսանողական միությունը:
1997-1999թթ. եղել է ՀՊՄԻ ուսանողական գիտական ընկերության ղեկավար: 1999-2002թթ. աշխատել է թիվ 159 կրթահամալիրի ուսուցիչ:
2002-2005թթ. եղել է ՀՊՄԻ ուսանողական խորհրդի նախագահ, ռեկտորի օգնական, ՀՊՄՀ հայոց պատմության ամբիոնի դասախոս, ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության փոխնախագահ:
2005թ. մայիսին առաջադրվել է Ալավերդու քաղաքապետի թեկնածու, 2005-2007թթ. եղել է ՀՀ վարչապետի օգնական: 2013 թվականից ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքական ինստիտուտների եւ գործընթացների ամբիոնի դոցենտ է:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-11.07.2008թթ.` Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 11.07.2008-06.12.2011թթ.` Ազգային ժողովի սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 06.12.2011-31.05.2012թթ.` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն»խմբակցության անդամ: ՀՀԿ մամուլի խոսնակ: 2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ: «Հանրապետական»(ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ մամուլի խոսնակ:
2017թ. մայիսի 19-ին ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով եւ մրցանակով (2003թ.), «Հայկյան» մրցանակով («Ուսանողական ինքնակառավարման մարմնի լավագույն ղեկավար»անվանակարգ, 2005թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2006թ., ՊՆ), «Անդրանիկ Օզանյան» (2008թ., ՊՆ) մեդալներով, «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե հուշամեդալով (2009թ.), ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվոգրով եւ հուշամեդալով (2011թ.), Երեւանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով (2013թ.), ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պատվոգրով (2013թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (2015թ.), ԱՊՀ ՄԽՎ «Համագործակցություն» շքանշանով (2015թ.):
Գիտական, հրապարակախոսական հոդվածների, «Գարեգին Նժդեհը եւ ռազմական մանկավարժության հիմնահարցերը» մենագրության հեղինակ է։

В 1997г. окончил отделение истории историко-географического факультета АГПИ им. Х.Абовяна, в 2000г. – аспирантуру кафедры истории Армении АГПУ, в 2006г.- Московскую школу политических исследований при Совете Европы. Кандидат педагогических наук. В 1995г. основал студенческий союз "Зартонк" г.Алаверди.
В 1997-1999гг. - руководитель студенческого научного общества АГПИ. В 1999-2002гг. - учитель в образовательном комплексе N159. В 2002-2005гг. - председатель студенческого Совета, помощник ректора АГПИ, преподаватель кафедры истории Армении АГПИ, заместитель председателя молодежной организации РПА.
В 2007-2012гг. - депутат Национального Собрания (пропорциональная избирательная система, РПА). 19.06.2007-11.07.2008гг. - член Постоянной комиссиипо вопросам европейской интеграции НС  , 11.07.2008-06.12.2012гг. - член Постоянной комисси по социальным вопросам НС. 06.12.2011-31.05.2012гг. - заместитель Председателя НС РА. Пресс-секретарь РПА.
19 мая 2017 г. избран заместителем Председателя Национального Собрания Республики Армения.
Удостоен Благодарственной грамоты и премии Премьер-министра РА (2003г.), премии “Айкян” (в номинации “Лучший руководитель органа студенческого самоуправления”, 2005), награжден медалями “Гарегин Нжде” (2006г., МО), “Андраник Озанян” (2008г., МО), Золотой памятной медалью "Фритьоф Нансен" (2009г.), Почетной грамотой и Памятной медалью Межпарламентской Ассамблеи СНГ (2011г.), золотой медалью мэра Еревана (2013г.), Почетной грамотой Парламентской Ассамблеи ОДКБ (2013г.), Памятной медалью “20 лет СДЕ” (2014г.), орденом МПА СНГ “Содружество” (2015г.) и медалью "Мхитар Гош" (2015г.).