Ծնվել է 1975թ. նոյեմբերի 8-ին Ալավերդիում:
1997թ. ավարտել է Խ.Աբովյանի անվան ՀՊՄԻ պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետի պատմության բաժինը, 2000թ.` ՀՊՄԻ հայոց պատմության ամբիոնի ասպիրանտուրան, 2006թ.` Եվրոպայի խորհրդին կից Մոսկվայի քաղաքական հետազոտությունների դպրոցը: Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու:
1995թ. հիմնադրել է Ալավերդու «Զարթոնք»ուսանողական միությունը:
1997-1999թթ. եղել է ՀՊՄԻ ուսանողական գիտական ընկերության ղեկավար: 1999-2002թթ. աշխատել է թիվ 159 կրթահամալիրի ուսուցիչ:
2002-2005թթ. եղել է ՀՊՄԻ ուսանողական խորհրդի նախագահ, ռեկտորի օգնական, ՀՊՄՀ հայոց պատմության ամբիոնի դասախոս, ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության փոխնախագահ:
2005թ. մայիսին առաջադրվել է Ալավերդու քաղաքապետի թեկնածու, 2005-2007թթ. եղել է ՀՀ վարչապետի օգնական: 2013 թվականից ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքական ինստիտուտների եւ գործընթացների ամբիոնի դոցենտ է:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-11.07.2008թթ.` Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 11.07.2008-06.12.2011թթ.` Ազգային ժողովի սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 06.12.2011-31.05.2012թթ.` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն»խմբակցության անդամ: ՀՀԿ մամուլի խոսնակ: 2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ: «Հանրապետական»(ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ մամուլի խոսնակ:
2017թ. մայիսի 19-ին ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով եւ մրցանակով (2003թ.), «Հայկյան» մրցանակով («Ուսանողական ինքնակառավարման մարմնի լավագույն ղեկավար»անվանակարգ, 2005թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2006թ., ՊՆ), «Անդրանիկ Օզանյան» (2008թ., ՊՆ) մեդալներով, «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե հուշամեդալով (2009թ.), ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվոգրով եւ հուշամեդալով (2011թ.), Երեւանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով (2013թ.), ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պատվոգրով (2013թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (2015թ.), ԱՊՀ ՄԽՎ «Համագործակցություն» շքանշանով (2015թ.):
Գիտական, հրապարակախոսական հոդվածների, «Գարեգին Նժդեհը եւ ռազմական մանկավարժության հիմնահարցերը» մենագրության հեղինակ է։

Born on November 8, 1975 in Alaverdi.
1997 - Graduated from the Division of History of the Historical - Geographical faculty of the Kh. Abovian Armenian State Pedagogical Institute.
2000 - Postgraduate student of the Chair of the History of Armenia of the Armenian State Pedagogical Institute.
2006 - Sharmazanov also finished studies at the Moscow School of Political Research under the auspices of the Council of Europe. Candidate of Pedagogical Sciences.
1995 - Founded the “Zartonk” student Union in Alaverdi.
1997 - 1999 - Head of the Students’ Scientific Association of the Armenian State Pedagogical Institute (ASPI).
1999 - 2002 - Teacher of the educational complex #159.
2002 - 2005 - Chairman of the Students’ Board of the Armenian State Pedagogical Institute, Rector’s assistant, lecturer in the Chair of Armenian History in Armenian State Pedagogical University, and Deputy Chairman of the Youth Organization of the Republican Party of Armenia.
May 2005 - Nominated candidate for Mayor of Alaverdi.
Since 2013 - The Associate Professor of the Chair of Political Institutions and Docent of the YSU Faculty of International Relations.
June 19, 2007 - July 11 - 2008 - Member of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly.
July 11, 2008 - December 06, 2011 - Member of the Standing Committee on Social Affairs of the National Assembly.
December 06, 2011 - May 31 - 2012 - Vice Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia. Member of the “Republican Party of Armenia” faction. RPA Media Speaker.
2012 - 2017 - Elected Deputy of the National Assembly (proportional electoral system RPA). Vice Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia. Member of the RPA faction. RPA Media Speaker.
April 2, 2017 - Elected Deputy of the National Assembly by the RPA national electoral list.
May 19, 2017 - Elected Vice Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia.
2003 - Awarded the Prime Minister’s letter of thanks and prize.
2005 - Awarded the “Haykyan” prize (“the best leader of the students’ self - government body”).
2006 - Awarded with the "Garegin Nzhdeh'' Medal of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
2008 - Awarded with the "Andranik Ozanyan" Medal (MD).
2009 - Awarded with the "Fridtjof Nansen" commemorative Gold Medal.
2011 - Awarded with the CIS Inter - Parliamentary Assembly Diploma and commemorative Medal.
2013 - Awarded with the Gold Medal of the Mayor of Yerevan and CSTO PA Diploma.
2015 - Awarded the “Mkhitar Gosh” Medal.
2015 - Awarded the “Cooperation” Order of CIS Inter - Parliamentary Assembly.
Author of scientific - journalistic articles; the author of the monologue “Garegin Nzhdeh and the Key Issues of Military Pedagogics.”