Ծնվել է 1960թ. մարտի 4-ին Մարտունիում:
1981թ. ավարտել է Երեւանի անասնաբուժական-անասնաբուծական ինստիտուտի կաթի եւ կաթնամթերքի տեխնոլոգիա ֆակուլտետը: Ճարտարագետ- տեխնոլոգ:
1981թ. աշխատել է Մարտունու սննդի կոմբինատի գլխավոր ճարտարագետ, 1984-1988թթ.՝ Մարտունու գյուղաշխատողների արհմիության շրջկոմի քարտուղար, նախագահի տեղակալ: 1989-2003թթ.՝ «Հայձուկ» արտադրագիտական միավորման Լիճքի ձկնաբուծական գործարանի տնօրեն: 2003-2007թթ.՝ «Հայձուկ» միավորման «Գոս» ՓԲԸ խորհրդի նախագահ: 2007-2014թթ.՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի բնապահպանական պետական տեսչության Գեղարքունիքի տարածքային բաժնի պետ:

Согомон Сережаевич Согомонян
В 1981 году окончил факультет технологии молока и молочных продуктов Ереванского зоо-ветеринарного института.Инженер-технолог.
1981г. - главный инженер Мартунинского пищевого комбината.
1984-1988гг. – секретарь, заместитель председателя Мартунинского райкома профсоюза сельхозработников. 1989-2003гг. – директор Личкского рыбоводческого завода научно-производственного объединения "Армрыба".
2003-2007гг. – председатель совета ЗАО “Гос” объединения “Армрыба”. 2007-2014гг. – начальник Гегаркуникского территориального отдела государственной экологической инспекции Аппарата Министерства охраны природы.