Արսեն Լեւոնի Ջուլֆալակյան
2008թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը, 2010թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: 2015թ. ավարտել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ասպիրանտուրան: Պատմական գիտությունների թեկնածու:
1998 թվականից զբաղվում է հունահռոմեկան ոճի ըմբշամարտով: Եվրոպայի (2009թ.) եւ աշխարհի (2014թ.) չեմպիոն է, աշխարհի գավաթակիր (2010թ.), օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր (2012թ.): Երեք օլիմպիական խաղերի (Պեկին՝ 2008թ., Լոնդոն՝ 2012թ., Ռիո՝ 2016թ.) մասնակից է, Հայաստանի լավագույն մարզիկ (2012թ.): Սպորտի վաստակավոր վարպետ է (2012թ.), Ըմբշամարտի համաշխարհային ֆեդերացիայի մարզիկների հանձնաժողովի անդամ: 2019թ. ընտրվել է Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ:
Պարգեւատրվել է «Վազգեն Սարգսյան» (2010թ., ՊՆ), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ (2012թ.) եւ 1-ին աստիճանի (2014թ.), ԵՊՀ ոսկե (2014թ.) մեդալներով:

Родился 8 мая 1987г. в Ленинакане (ныне – Гюмри).
В 2008г. окончил факультет международных отношений Ереванского государственного университета, в 2010г. – магистратуру того же факультета. В 2015 году окончил факультет международных отношений ЕГУ. Кандидат исторических наук.
С 1998 года занимается греко-римской борьбой. Чемпион Европы (2009г.) и мира (2014г.), призер кубка мира (2010г.), обладатель серебряной медали Олимпийских игр 2012г. Участник трех олимпийских игр (Пекин 2008г., Лондон՝ 2012г., Рио՝ 2016г.), признан лучшим спортсменом Армении (2012г.). Заслуженный мастер спорта (2012г.), член комиссии спортсменов Всемирной федерации борьбы. В 2019 г. избран председателем Попечительского совета Государственного института физической культуры и спорта Армении.
Награжден медалями “Вазген Саркисян” (2010г., МО), “За заслуги перед Отечеством” 2-й степени (2012г.) и 1-й степени (2014г.), Золотой медалью ЕГУ (2014г.).