Ծնվել է 1990թ. մայիսի 15-ին Երեւանում:
2011թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի արեւելագիտության ֆակուլտետի Թուրքիայի բաժինը, 2013թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան:
2012-2013թթ. եղել է ԵՊՀ արեւելագիտության ֆակուլտետի ուսանողական գիտական ընկերության եւ ուսանողական խորհրդի անդամ:
2010-2017թթ. եղել է հայաստանյան մի շարք թերթերի՝ Մերձավոր Արեւելքի, մասնավորապես, Թուրքիայի հարցերով փորձագետ:
11.05.2018-14.01.2019թթ.՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար:
2011թ. հիմնադրել է «Երիտասարդ քաղաքական գործիչների ասոցիացիա» կազմակերպությունը եւ մինչեւ 2015թ. եղել է կազմակերպության փոխնախագահ:
2016 թվականից «Քաղաքացիական կրթության եւ երիտասարդության զարգացման կենտրոնի» հիմնադիր նախագահն է: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ է: 2016 թ.՝ քաղաքական խորհրդի անդամ:
2019թ.՝ Երեւանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 1 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:
2019թ. հունվարի 18-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:

Мхитар Иосифович Айрапетян
В 2011 году окончил отделение тюркологии факультета востоковедения Ереванского государственного университета, в 2013 году – магистратуру того же факультета.
2012-2013гг. – член студенческого научного общества и студенческого совета факультета востоковедения ЕГУ.
2010-2017гг. – эксперт по вопросам Ближнего Востока, в частности Турции, в ряде газет Армении.
11.05.2018-14.01.2019гг. – министр диаспоры РА.
В 2011г. основал организацию “Ассоциация молодых политических деятелей” и до 2015 года был заместителем председателя организации.
С 2016 года является председателем-учредителем “Центра развития гражданского образования и молодежи”. Является членом-учредителем  партии “Гражданский договор”. С 2016 года  - член Политического совета партии.
С 2019 года – председатель Шахматной федерации Еревана.
9 декабря 2018 года избран депутатом НС по избирательному округу N1 территориального избирательного списка блока партий “Мой шаг”.
18 января 2019г. избран председателем Постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта.