Ծնվել է 1978թ. նոյեմբերի 18-ին Երեւանում:
2000թ. ավարտել է Երեւանի դատական փորձաքննությունների ինստիտուտը: 2008թ.` ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի եւ իրավունքի ինստիտուտի ասպիրանտուրան: Իրավագետ-փորձագետ:
2000-2002թթ. դասավանդել է Երեւանի դատական փորձաքննությունների ինստիտուտում, 2005-2007թթ.` Հյուսիսային համալսարանում: 2002-2004թթ. եղել է «Հասարակական երկխոսության եւ զարգացումների կենտրոն» ՀԿ ծրագրերի համակարգող, 2004-2008թթ.՝ գործադիր տնօրեն: 2005-2009թթ.` «Էլեկտրաապարատ» ԲԲԸ իրավախորհրդատու, 2008-2012թթ.` «Առաջին հիփոթեքային ընկերություն» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության իրավախորհրդատու: 2009-2012թթ.՝ «Միջազգային խորհրդատվական խումբ» ՓԲԸ տնօրեն: 2015 թվականից դասավանդում է Հյուսիսային համալսարանում:
2001 թվականից ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ է, փաստաբան:
2017 թվականից՝ «Այլընտրանքային նախագծեր խումբ» ՀԿ համահիմնադիր անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ԲՀԿ): ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ:

Элинар Суриковна Варданян
2000-2002гг. - преподаватель Ереванского института судебных экспертиз, 2005-2007гг. – преподаватель Северного университета.
2002-2004гг. – координатор программ, 2004-2008гг. - исполнительный директор ОО “Центра общественного диалога и развития”.
2005-2009гг. – юрист-консультант  ОАО “Электроаппарат”, 2008-2012 гг. - юрист-консультант Универсальной кредитной организации "Первая ипотечная компания". 2009-2012гг. – директор ЗАО “Международная консультативная группа”.
С 2015 года -  преподаватель Северного университета.
С 2001 года является членом Палаты адвокатов РА, адвокат.
С 2017г. – соучредитель член ОО “Группа альтернативных программ”.
2012-2017гг. депутат НС ( пропорциональная избирательная система, “Процветающая Армения”). Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам. Член фракции “Процветающая Армения”.
20 июня 2021г. избрана депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Айастан” (“Армения”).