Անդրանիկ Գրիգորի Քոչարյան
1983թ. ավարտել է Երեւանի պետական պոլիտեխնիկական ինստիտուտի կիբեռնետիկայի ֆակուլտետի ավտոմատ կառավարման համակարգեր բաժինը: Ճարտարագետ: 2000թ.՝ Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը: Իրավաբան:
1983-1990թթ. աշխատել է Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի ճարտարագետ: 1990-1991թթ.՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ: 1991-1995թթ.՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ: 1994-1996թթ.՝ Աղետի գոտում կառավարության արտակարգ լիազոր ներկայացուցիչ: 1999-2000թթ.՝ ՀՀ վարչապետի խորհդական պաշտպանության, ազգային անվտանգության, ներքին գործերի եւ կադրային քաղաքականության հարցերով:
2000-2005թթ.՝ «Հասարակությունն ընդդեմ ահաբեկչության» հկ ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության գծով անկախ փորձագետ: 2008-2009թթ.՝ Երեւանում 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունները քննող փաստահավաք խմբի անդամ, փորձագետ: 2012 թվականից «Ժողովրդավարության, անվտանգության եւ զարգացման հայկական կենտրոն» հկ նախագահն է:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր: ԱԺ «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:
2019-2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք, համապետական ընտրական ցուցակ): ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ:

Андраник Григоревич Кочарян
В 1983г. окончил отделение систем автоматизированного управления факультета кибернетики Ереванского государственного политехнического института. Инженер. В 2000г. окончил юридический факультет Ереванского государственного университета. Юрист.
1983-1990гг. – инженер в Ереванском научно-исследовательском институте математических машин. 1990-1991гг. – первый заместитель министра внутренних дел РА. 1991-1995гг. – первый заместитель министра обороны РА.
1994-1996гг. – Чрезвычайный полномочный представитель Правительства в Зоне бедствия. 1999-2000гг. – советник Премьер-министра РА по вопросам обороны, национальной безопасности, внутренних дел и кадровой политики.
2000-2005гг. – независимый эксперт по национальной безопасности и обороне ОО “Общество против терроризма”. 2008-2009гг. – член, эксперт группы по сбору фактов, изучению событий, имевших место в городе Ереван 1 марта 2008 года.
С 2012г. является председателем ОО “Армянский центр демократии, безопасности и развития”.
1995-1999гг. – депутат НС. Член фракции НС “Республика”. Беспартийный.
2019-2021гг. – депутат НС (общегосударственный избирательный список блока партий “Мой шаг”). Член Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности. Член фракции “Мой шаг”.