Ծնվել է 1955թ. նոյեմբերի 21-ին Արթիկ քաղաքում։
1981-1986թթ. աշխատել է Արթիկի շրջխորհրդի գործկոմում` որպես հրահանգիչ, 1986-1988թթ.՝ Հոռոմի տրիկոտաժի ֆաբրիկայում` տնօրեն, 1988-1999թթ.՝ Արթիկի գուլպայի ֆաբրիկայում` փոխտնօրեն։
1994թ. ապրիլ-օգոստոս ամիսներին մասնակցել է Արցախի պաշտպանությանը:
1999-2003թթ. մայիսի 30-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): Ազգային ժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ։ «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ։
2003-2005թթ. եղել է Շիրակի մարզպետի տեղակալ, 2005-2006թթ.` ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ: 2006-2008թթ. «Օրինաց երկիր» կուսակցությունում կատարել է կուսակցական աշխատանք:
2008թ. ապրիլի 23-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Օրինաց երկիր» կուսակցությունից: «Օրինաց երկիր» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ։

Artsruni Aghajanyan was born on November 21, 1955 in Artik.
1981-1986 he worked as an instructor in the executive committee of Artik Regional Council. 1986-1988 – director of Horom hosiery. 1988-1999 – deputy director of Artik hosiery factory.
In April-August 1994 he participated in the Artsakh defense battles.
1999-2003 - deputy of the National Assembly (proportional electoral system, Country of Law Party). He was a member of the NA Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environmental Protection. He was a member of the Country of Law Faction.
2003-2005 he was deputy governor of Shirak region. 2005-2006 – RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs. 2006-2008 he was engaged in the activities of the Country of Law Party.
On April 23, 2008 he was elected a deputy of the National Assembly from the proportional electoral system of Country of Law Party. He is a member of the political board of the Country of Law Party.