ՀՍԿԻՉ-ԴՐԱՄԱՐԿՂԱՅԻՆ ՄԵՔԵՆԱՆԵՐԻ ԿԻՐԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման, օգտագործման, գրանցման եւ հաշվառման հետ կապված հարցերը, ինչպես նաեւ դրանց նկատմամբ հսկողությունը եւ սահմանում է սույն օրենքի խախտման համար պատասխանատվությունը:
Հոդված 2. Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառումը կարգավորող իրավական ակտերը
Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառումը կարգավորող իրավական ակտերը ներառում են սույն օրենքը, հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառմանը վերաբերող Հայաստանի Հանրապետության այլ օրենքները, օրենքով նախատեսված դեպքերում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումները, ինչպես նաեւ իրավական այլ ակտեր:
1. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող իրավաբանական անձանց, դրանց առանձնացված ստորաբաժանումների (մասնաճյուղերի, ներկայացուցչությունների), Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող օտարերկրյա կազմակերպությունների առանձնացված ստորաբաժանումների (մասնաճյուղերի, ներկայացուցչությունների), (այսուհետ՝ կազմակերպություններ) եւ անհատ ձեռնարկատերերի վրա:
2. Սույն օրենքը չի տարածվում Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկերի (ներառյալ` դուստր բանկերի), դրանց մասնաճյուղերի, ներկայացուցչությունների, գործառնական գրասենյակների (կետերի), օտարերկրյա բանկերի` Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող մասնաճյուղերի եւ ներկայացուցչությունների, վարկային կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ արտարժույթի առք ու վաճառքի գործառնություններ իրականացնող անձանց վրա` այդ գործունեության մասով:
ՀՍԿԻՉ-ԴՐԱՄԱՐԿՂԱՅԻՆ ՄԵՔԵՆԱՆԵՐԻ ԿԻՐԱՌՄԱՆ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐԸ
Հոդված 4. Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառումը
1. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից մանրածախ վաճառք իրականացնելիս կամ բնակչությանը ծառայություններ մատուցելիս կանխիկ դրամով իրականացվող դրամական հաշվարկների բոլոր դեպքերում հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառումը, սույն հոդվածի 3-րդ մասում նշված ժամանակացույցին համապատասխան, պարտադիր է, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի:
2. Գործունեության կամ գործունեության իրականացման (գտնվելու) վայրի առանձնահատկություններից ելնելով՝ կանխիկ դրամով դրամական հաշվարկներ կատարելիս կազմակերպությունների համար հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառումը պարտադիր չէ հետեւյալ գործունեության տեսակների մասով`
ա) բնակչությանը կոմունալ ծառայությունների մատուցման, պայմանով, որ դրանց դիմաց կանխիկ դրամով դրամական հաշվարկներ իրականացնելիս վճարողին տրամադրվում է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով վճարումը հավաստող փաստաթուղթ.
բ) կրպակներում թերթերի եւ ամսագրերի վաճառքի, պայմանով, որ թերթերի եւ ամսագրերի իրացման տեսակարար կշիռը գերազանցում է ապրանքաշրջանառության ծավալի 50 տոկոսը: Թերթերի եւ ամսագրերի իրացումից հասույթի հաշվառումն իրականացվում է առանձնացված կարգով.
գ) վիճակախաղի տոմսերի վաճառքի.
դ) ավտոմոբիլային, ջրային, երկաթուղային, օդային տրանսպորտով երթեւեկելու համար երթեւեկության տոմսերի վաճառքի.
ե) ուսումնական դասընթացների անցկացման ընթացքում հանրակրթական եւ դրանց հավասարեցված այլ ուսումնական հաստատությունների աշակերտներին եւ աշխատակիցներին սննդով ապահովման.
զ) առեւտրի իրականացման վայրերում (առեւտրի կենտրոններում, սպառողական ապրանքների շուկաներում, գյուղատնտեսական արտադրանքի շուկաներում, տոնավաճառներում եւ ցուցահանդես-վաճառքի անցկացման վայրերում) գտնվող բաց վաճառասեղաններից գյուղատնտեսական արտադրանքի եւ քաղաքացիներին սեփականության իրավունքով պատկանող գործածության մեջ եղած անձնական օգտագործման իրերի վաճառքի.
է) ձեռքի սայլակներից, զամբյուղներից, արկղերից (ներառյալ` մթնոլորտային տեղումներից պոլիէթիլենային թաղանթով կամ այլ նյութերով պաշտպանված) պարենային եւ ոչ պարենային ապրանքների (բացառությամբ այնպիսի ապրանքների, որոնք պահանջում են պահպանման եւ վաճառքի հատուկ պայմաններ) շրջիկ եւ շրջածախ մանրածախ վաճառքի.
ը) գյուղական բնակավայրերի մանկաբարձական-բուժական կետերում գտնվող դեղատներից դեղանյութերի վաճառքի.
թ) կրպակներից ոչ ոգելից խմիչքների լցնովի վաճառքի.
ժ) բուսական յուղի եւ կշռովի բանջարաբոստանային մշակաբույսերի, ինչպես նաեւ ցիստեռններից (տակառներից) լցնովի գարեջրի եւ կվասի վաճառքի.
ժա) Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով գրանցված կրոնական կազմակերպությունների կողմից կրոնական պարագաների իրացման եւ կրոնական ծիսակատարությունների ծառայությունների մատուցման.
ժբ) փոստային ծառայությունների դիմաց վճարումը հավաստող փոստային վճարման պետական նշանների (փոստային նամականիշերի եւ այլ նշանների) անվանական արժեքով իրացման.
ժգ) նոտարական եւ փաստաբանական ծառայությունների իրականացման.
ժդ) փոստային եւ սուրհանդակային գործունեության իրականացման.
ժե) փորձագիտական բնագավառում գիտահետազոտական, գիտատեխնիկական եւ գիտամեթոդական աշխատանքների իրականացման:
3. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից մանրածախ վաճառք իրականացնելիս կամ բնակչությանը ծառայություններ մատուցելիս կանխիկ դրամով իրականացվող դրամական հաշվարկների դեպքում հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառումը`
ա) 2005 թվականի հունվարի 1-ից պարտադիր է գործունեության հետեւյալ ոլորտների համար`
խաղատների եւ /կամ շահումով խաղերի կազմակերպում,
բաղնիքների եւ ցնցուղարանների կազմակերպում,
ստացիոնար տեղակայված լիցքավորման կայաններում (կետերում) բենզինի, դիզելային վառելիքի եւ բնական ու հեղուկ գազի վաճառք,
խանութների եւ տաղավարների (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ցանկում ընդգրկված հեռավոր, սահմանամերձ, բարձրլեռնային, լեռնային, մինչեւ 1000 բնակիչ ունեցող գյուղական բնակավայրերում գտնվող խանութների եւ տաղավարների) միջոցով իրականացվող առեւտրական գործունեություն,
Երեւան քաղաքում 7մ2, իսկ այլ վայրերում 10մ2 գերազանցող ընդհանուր մակերես ունեցող կրպակների (բացառությամբ գյուղական բնակավայրերում գտնվող) միջոցով իրականացվող առեւտրական գործունեություն,
հյուրանոցային ծառայությունների մատուցում,
սպասարկման սրահ ունեցող օբյեկտներում հանրային սննդի կազմակերպում,
դեղատնային գործունեություն,
վերգետնյա տրանսպորտային միջոցներով (ավտոկրպակներ, մոտոկրպակներ, ավտոսայլակներ, մոտոսայլակներ, կցորդներ, կիսակցորդներ եւ համանման այլ շարժական կետեր) իրականացվող մանրածախ առեւտրի (բացառությամբ գյուղատնտեսական արտադրանքի, թերթերի, ամսագրերի, լցնովի գարեջրի, կվասի, կաթի, թանի, կերոսինի, բենզինի եւ /կամ դիզելային վառելիքի, հեղուկ գազի վաճառքի) գործունեություն.
բ) 2005 թվականի ապրիլի 1-ից պարտադիր է գործունեության հետեւյալ ոլորտների համար`
Երեւան քաղաքի տարածքում գտնվող առեւտրի իրականացման վայրերում (առեւտրի կենտրոններում, սպառողական ապրանքների շուկաներում, գյուղատնտեսական արտադրանքի շուկաներում, տոնավաճառներում եւ ցուցահանդես-վաճառքի անցկացման վայրերում) կրպակներից, վրաններից եւ ապրանքների ցուցադրումն ու պահպանումն ապահովող կահավորված այլ վաճառատեղերից, ինչպես նաեւ առեւտրի իրականացման վայրերի մշտական շինություններում վաճառասեղաններից ապրանքների (բացառությամբ գյուղատնտեսական արտադրանքների եւ քաղաքացիներին սեփականության իրավունքով պատկանող գործածության մեջ եղած անձնական օգտագործման իրերի) վաճառք,
մարզաառողջարարական համալիրների, հանգստյան տների կազմակերպում,
հիվանդանոցների եւ ամբուլատոր բուժհիմնարկների կողմից ծառայությունների մատուցում,
գեղեցկության սրահների կազմակերպում.
գ) 2007 թվականի հոկտեմբերի 1-ից պարտադիր է գործունեության հետեւյալ ոլորտների համար`
Երեւան քաղաքում 7մ2, իսկ այլ վայրերում (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ցանկում ընդգրկված հեռավոր, սահմանամերձ, բարձրլեռնային, լեռնային, մինչեւ 1000 բնակիչ ունեցող գյուղական բնակավայրերի) 10մ2 չգերազանցող ընդհանուր մակերես ունեցող կրպակների միջոցով իրականացվող առեւտրական գործունեություն,
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ցանկում ընդգրկված հեռավոր, սահմանամերձ, բարձրլեռնային, լեռնային, մինչեւ 1000 բնակիչ ունեցող գյուղական բնակավայրերում գտնվող խանութների, տաղավարների եւ 10մ2 գերազանցող ընդհանուր մակերես ունեցող կրպակների միջոցով իրականացվող առեւտրական գործունեություն.
դ) 2010 թվականի հունվարի 1-ից պարտադիր է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ցանկում ընդգրկված հեռավոր, սահմանամերձ, բարձրլեռնային, լեռնային, մինչեւ 1000 բնակիչ ունեցող գյուղական բնակավայրերում գտնվող մինչեւ 10մ2 ընդհանուր մակերես ունեցող կրպակների միջոցով իրականացվող առեւտրական գործունեության համար.
ե) 2006 թվականի հուլիսի 1-ից պարտադիր է սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասում եւ 3-րդ մասի «ա»-«դ» կետերում չնշված գործունեության այլ ոլորտների համար:
Հեռավոր, սահմանամերձ, բարձրլեռնային, լեռնային, մինչեւ 1000 բնակիչ ունեցող գյուղական բնակավայրերի ցանկերը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մինչեւ 2005 թվականի հուլիսի 1-ը:
Հոդված 5. Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման պարտադիր պահանջները
Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից կիրառվող հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման կանոնները սահմանվում են սույն օրենքով: Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներին ներկայացվող պահանջները, գրանցման կարգը եւ շահագործման կանոնները հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 6. Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման կանոնները
Հայաստանի Հանրապետությունում հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների պարտադիր կիրառմամբ գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունները եւ անհատ ձեռնարկատերերը կանխիկ դրամով դրամական հաշվարկները պետք է իրականացնեն`
ա) սույն օրենքի 8-րդ հոդվածում նշված` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի թույլատրած հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներով.
բ) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով հարկային մարմնի գրանցած եւ կապարակնքած հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներով.
գ) հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի մոդելին ներկայացվող պարտադիր տեխնիկական պահանջները բավարարող հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներով.
դ) դրամական միջոցների պատշաճ հաշվառումը (վերահսկողական ժապավենի եւ ֆիսկալային հիշողության ֆիքսումը) ապահովող հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներով:
Հոդված 7. Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ կիրառող անձանց պարտականությունները
Կազմակերպությունները եւ անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք կիրառում են հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ, պարտավոր են`
ա) իրականացնել հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների գրանցումը հարկային մարմիններում.
բ) կիրառել այնպիսի հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ, որոնք բավարարում են սույն օրենքով եւ իրավական այլ ակտերով հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներին ներկայացվող կիրառման կանոններին.
գ) օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրականացնել հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ձեռքբերման, շահագործման հանձնելու եւ կիրառելու հետ կապված փաստաթղթերի վարումը եւ պահպանումը, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 9-րդ հոդվածով նախատեսված հսկողության իրականացման նպատակով ապահովել հարկային մարմինների պաշտոնատար անձանց անարգել մուտքը դեպի համապատասխան հսկիչ-դրամարկղային մեքենան եւ տրամադրել սույն պարբերությունում նշված փաստաթղթերը:
Հոդված 8. Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման թույլատրումը
Հայաստանի Հանրապետությունում հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի յուրաքանչյուր մոդելի կիրառման թույլատրումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը, որը վարում է կիրառման համար թույլատրվող հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի մոդելների գրանցամատյանը:
Հոդված 9. Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման հսկողությունը
1. Հարկային մարմինները`
ա) իրականացնում են սույն օրենքի կիրառման նկատմամբ հսկողություն.
բ) իրականացնում են կազմակերպություններում եւ անհատ ձեռնարկատերերի մոտ հասույթի լիարժեք հաշվառման հսկողություն.
գ) ստուգում են հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներին վերաբերող փաստաթղթերը, անհրաժեշտության դեպքում պահանջելով տվյալներ եւ այլ տեղեկություններ, բացատրություններ, տեղեկանքներ, որոնք անմիջականորեն առնչվում են իրենց իրավասության շրջանակներում իրականացվող ստուգման նպատակներին.
դ) անցկացնում են հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կտրոնների տրամադրման ստուգումներ այն անձանց մոտ, որոնց համար հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառումը պարտադիր է համաձայն սույն օրենքի.
ե) օրենքով սահմանված կարգով եւ սույն օրենքով սահմանված դեպքերում նշանակում են տուգանքներ:
2. Սույն օրենքի 11-րդ հոդվածով սահմանված տուգանքների կիրառումից գոյացած գումարների 10 տոկոսի չափով մասհանումների հաշվին կազմավորվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության հատուկ ֆոնդ, որի միջոցները ծախսվում են`
ա) հսկիչ գնումների ֆինանսավորման համար.
բ) սույն հոդվածով սահմանված հսկողական գործառույթների իրականացման ֆինանսավորման համար:
Սույն կետում նշված ֆինանսավորման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆՆ ՕՐԵՆՔԻ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐԸ ԽԱԽՏԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
Հոդված 10. Պատասխանատվությունն օրենքի պահանջները խախտելու համար
Սույն օրենքի, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 5-րդ հոդվածում նշված կարգերի պահանջների խախտումն առաջացնում է պատասխանատվություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված կարգով:
Հոդված 11. Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման եւ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների միջոցով դրամական հաշվարկների կանոնները չպահպանելը
1. Սույն օրենքով սահմանված դեպքերում հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառումը պարտադիր լինելու դեպքում կանխիկ դրամով դրամական գործարքներ իրականացնելու վայրում հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի բացակայության համար կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը տուգանվում է հարյուր հիսուն հազար դրամի չափով:
Տուգանքը նշանակելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում սույն մասի առաջին պարբերությունում նշված խախտումը կրկնելու դեպքում կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը տուգանվում է երեք հարյուր հազար դրամի չափով, եւ նրա գործունեությունն այդ մասով կասեցվում է մինչեւ սահմանված կարգով հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի ներդրումը:
2. Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների գրանցման կարգի եւ /կամ շահագործման կանոնների խախտմամբ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման համար կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը տուգանվում են յոթանասունհինգ հազար դրամի չափով:
Տուգանքը նշանակելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում, սույն մասի առաջին պարբերությունում նշված խախտումն առաջին անգամ կրկնելու դեպքում կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը տուգանվում է հարյուր հիսուն հազար դրամի չափով, եւ նրա գործունեությունն այդ մասով կասեցվում է 5 օրով: Գործունեության կասեցման հիմքերի վերաբերյալ հայտարարությունը փակցվում է գնորդների եւ հաճախորդների համար տեսանելի տեղում:
Տուգանքը նշանակելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում, սույն մասի երկրորդ պարբերությունում նշված խախտումը երկրորդ եւ ավելի անգամ կրկնելու դեպքում կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը տուգանվում է երեք հարյուր հազար դրամի չափով, եւ նրա գործունեությունն այդ մասով կասեցվում է 10 օրով: Գործունեության կասեցման հիմքերի վերաբերյալ հայտարարությունը փակցվում է գնորդների եւ հաճախորդների համար տեսանելի տեղում: Սույն մասում նշված խախտումը թույլ տված կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի ցանկը հարկային մարմնի ղեկավարի կողմից ենթակա է հրապարակման` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Սույն հոդվածով սահմանված գործունեության կասեցումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության պետի համապատասխան որոշման հիման վրա:
Սույն հոդվածով սահմանված տուգանքը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի կողմից խախտման փաստն արձանագրելուց հետո երկամսյա ժամկետում չմուծելու դեպքում, կրկնապատկվում է:

ГЛАВА 2. ОБЯЗАТЕЛЬНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ, СВЯЗАННЫЕ С ПРИМЕНЕНИЕМ КОНТРОЛЬНО-КАССОВЫХ АППАРАТОВ
Настоящий Закон регулирует вопросы, связанные с внедрением, использованием, регистрацией и учетом контрольно-кассовых аппаратов на территории Республики Армения, а также контроль за ними и устанавливает ответственность за нарушение настоящего Закона.
Статья 2. Правовые акты, регулирующие применение контрольно-кассовых аппаратов
Правовые акты, регулирующие применение контрольно-кассовых аппаратов, включают настоящий Закон, иные относящиеся к применению контрольно-кассовых аппаратов законы Республики Армения, в предусмотренных законом случаях - постановления Правительства Республики Армения, а также иные правовые акты.
1. Действие настоящего Закона распространяется на действующих на территории Республики Армения юридических лиц, их выделенные подразделения (филиалы, представительства), на действующие на территории Республики Армения выделенные подразделения (филиалы, представительства) иностранных организаций (далее – организации) и на индивидуальных предпринимателей.
2. Настоящий Закон не распространяется на Центральный банк Республики Армения, действующие на территории Республики Армения банки (включая дочерние банки), их филиалы, представительства, операционные офисы (пункты), действующие на территории Республики Армения филиалы и представительства иностранных банков, кредитные организации, а также на лиц, осуществляющих операции по купле-продаже иностранной валюты, - в части этой деятельности.
ОБЯЗАТЕЛЬНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ, СВЯЗАННЫЕ С ПРИМЕНЕНИЕМ КОНТРОЛЬНО-КАССОВЫХ АППАРАТОВ
Статья 4. Применение контрольно-кассовых аппаратов
1. Применение организациями и индивидуальными предпринимателями контрольно-кассовых аппаратов в соответствии с указанным в части 3 настоящей статьи графиком является обязательным во всех случаях произведения наличных денежных расчетов при осуществлении розничной продажи или оказании услуг населению на территории Республики Армения, за исключение случаев, указанных в части 2 настоящей статьи.
2. В силу специфики деятельности или особенностей места (местонахождения) осуществления деятельности применение организациями контрольно-кассовых аппаратов при произведении наличных денежных расчетов не является обязательным в части следующих видов деятельности:
а) оказания коммунальных услуг населению при условии выдачи плательщику в установленном законодательством порядке документа, удостоверяющего платеж при осуществлении ими наличных денежных расчетов;
б) продажи газет и журналов в киосках при условии, что удельный вес реализации газет и журналов в объеме их товарооборота составляет свыше 50 процентов. Учет выручки от реализации газет и журналов ведется в раздельном порядке;
в) продажи лотерейных билетов;
г) продажи проездных билетов для следования автомобильным, водным, железнодорожным, воздушным транспортом;
д) обеспечения питанием учащихся и работников общеобразовательных и приравненных к ним иных учебных заведений во время учебных занятий;
е) торговли сельскохозяйственной продукцией с открытых прилавков в местах, отведенных для осуществления торговли ( торговых центрах, рынках потребительских товаров, рынках сельскохозяйственной продукции, местах проведения ярмарок и выставок-продаж), и бывшими в употреблении предметами личного пользования, принадлежащими гражданам на праве собственности;
ж) передвижной и разносной мелкорозничной торговли продовольственными и непродовольственными товарами (за исключением товаров, требующих специальных условий хранения и продажи) с ручных тележек, корзин, коробок (в том числе защищенных от атмосферных осадков полиэтиленовой пленкой или иными материалами);
з) продажи в сельских населенных пунктах лекарственных препаратов в аптеках, расположенных в фельдшерско-акушерских пунктах;
и) торговли в киосках безалкогольными напитками в розлив;
к) торговли растительным маслом и вразвес огородно-бахчевыми культурами, а также пива и кваса в розлив из цистерн (бочек);
л) реализации предметов религиозного культа, оказания услуг по проведению религиозных обрядов религиозными организациями, зарегистрированными в установленном законом Республики Армения порядке;
м) продажи по номинальной стоимости государственных знаков почтовой оплаты (почтовых марок и иных знаков), подтверждающих оплату услуг почтовой связи;
н) осуществления нотариальных и адвокатских услуг;
о) осуществления почтовой и фельдъегерской деятельности;
п) осуществления научно-исследовательских, научно-технических и научно-методических работ в области экспертизы.
3. В случае произведения организациями и индивидуальными предпринимателями наличных денежных расчетов при осуществлении розничной торговли или оказании услуг населению на территории Республики Армения применение контрольно-кассовых аппаратов:
а) является обязательным с 1 января 2005 года в следующих сферах деятельности:
организация игорных домов и (или) игр с выигрышем,
организация бань и душевых,
продажа бензина, дизельного топлива и природного и жидкого газа в стационарных заправочных станциях (пунктах),
торговая деятельность, осуществляемая через магазины и павильоны (за исключением магазинов и павильонов, находящихся в отдаленных, приграничных, высокогорных, горных сельских населенных пунктах, сельских населенных пунктах, имеющих до 1000 жителей, включенных в перечень, установленный Правительством Республики Армения),
торговая деятельность, осуществляемая через киоски, общая площадь которых в городе Ереване превышает 7м2 , а в других местах – 10м2 (за исключением киосков, находящихся в сельских населенных пунктах),
оказание гостиничных услуг,
организация общественного питания в объектах, имеющих зал обслуживания,
аптечная деятельность,
розничная торговая деятельность (за исключением продажи сельскохозяйственной продукции, газет, журналов, пива, кваса, молока, тана, керосина, бензина и (или) дизельного топлива в розлив, жидкого газа), осуществляемая посредством наземных транспортных средств (автолавки, мотолавки, автотележки, мототележки, прицепы, полуприцепы и прочие аналогичные передвижные пункты);
б) является обязательным с 1 апреля 2005 года в следующих сферах деятельности:
торговля товарами в киосках, п?латках и других обеспечивающих показ и сохранность товаров обустроенных торговых местах в находящихся на территории города Еревана местах осуществления торговли (торговых центрах, на рынках потребительских товаров, рынках сельскохозяйственной продукции, ярмарках и в местах проведения выставок-продаж), а также торговля товарами (за исключением сельскохозяйственной продукции и бывшими в употреблении предметами личного пользования, принадлежащими гражданам на праве собственности) с прилавков в постоянных помещениях мест осуществления торговли,
организация спортивно-оздоровительных комплексов и домов отдыха,
оказание услуг больницами и амбулаторными медицинскими учреждениями,
организация салонов красоты;
в) является обязательным с 1 октября 2007 года в следующих сферах деятельности:
торговая деятельность, осуществляемая через киоски, общая площадь которых в городе Ереване не превышает 7м2 , а в других местах –10м2 (за исключением отдаленных, приграничных, высокогорных, горных сельских населенных пунктов, сельских населенных пунктов, имеющих до 1000 жителей, включенных в перечень, установленный Правительством Республики Армения),
торговая деятельность, осуществляемая через магазины, павильоны, киоски с общей площадью, превышающей 10м2 , находящиеся в отдаленных, приграничных, высокогорных, горных сельских населенных пунктах, сельских населенных пунктах, имеющих до 1000 жителей, включенных в перечень, установленный Правительством Республики Армения;
г) является обязательным с 1 января 2010 года в торговой деятельности, осуществляемой через киоски с общей площадью до 10 м2 , находящиеся в отдаленных, приграничных, высокогорных, горных сельских населенных пунктах, сельских населенных пунктах, имеющих до 1000 жителей, включенных в перечень, установленный Правительством Республики Армения,
д) является обязательным с 1 июля 2006 года в других сферах деятельности, не указанных в части 2 и пунктах ,,а" - ,,г" части 3 статьи 4 настоящего Закона.
Перечень отдаленных, приграничных, высокогорных, горных сельских населенных пунктов, сельских населенных пунктов, имеющих до 1000 жителей, устанавливается Правительством Республики Армения до 1 июля 2005 года.
Статья 5. Обязательные требования к применению контрольно-кассовых аппаратов
Правила применения контрольно-кассовых аппаратов, используемых организациями и индивидуальными предпринимателями, устанавливаются настоящим Законом. Требования к контрольно-кассовым аппаратам, порядок их регистрации и правила эксплуатации утверждаются Правительством Республики Армения.
Статья 6. Правила применения контрольно-кассовых аппаратов
Организации и индивидуальные предприниматели, осуществляющие в Республике Армения деятельность с обязательным применением контрольно-кассовых аппаратов, должны производить наличные денежные расчеты:
а) с использованием указанных в статье 8 настоящего Закона контрольно-кассовых аппаратов, разрешенных уполномоченным органом государственного управления Правительства Республики Армения;
б) с использованием контрольно-кассовых аппаратов, зарегистрированных и опломбированных налоговым органом в порядке, установленном Правительством Республики Армения;
в) с использованием контрольно-кассовых аппаратов, отвечающих обязательным техническим требованиям, предъявляемым к модели контрольно-кассового аппарата;
г) с использованием контрольно-кассовых аппаратов, обеспечивающих надлежащий учет денежных средств (фиксирование на контрольной ленте и в фискальной памяти).
Статья 7. Обязанности лиц, применяющих контрольно-кассовые аппараты
Организации и индивидуальные предприниматели, применяющие контрольно-кассовые аппараты, обязаны:
а) осуществлять регистрацию контрольно-кассовых аппаратов в налоговых органах;
б) применять контрольно-кассовые аппараты, отвечающие правилам применения, предъявляемым настоящим Законом и иными правовыми актами к контрольно-кассовым аппаратам;
в) осуществлять в установленном законодательством порядке ведение и хранение документации, связанной с приобретением, вводом в эксплуатацию и применением контрольно-кассовых аппаратов, а также обеспечивать должностным лицам налоговых органов беспрепятственный доступ к соответствующему контрольно-кассовому аппарату и предоставлять указанную в настоящем абзаце документацию в целях осуществления контроля, предусмотренного статьей 9 настоящего Закона.
Статья 8. Разрешение на применение контрольно-кассовых аппаратов
Разрешение на применение каждой модели контрольно-кассового аппарата в Республике Армения дает уполномоченный орган государственного управления Правительства Республики Армения, которым ведется реестр моделей контрольно-кассовых аппаратов, разрешенных к применению.
Статья 9. Контроль за применением контрольно-кассовых аппаратов
1. Налоговые органы:
а) осуществляют контроль за применением настоящего Закона;
б) осуществляют контроль за полнотой учета выручки в организациях и у индивидуальных предпринимателей;
в) проверяют документацию, относящуюся к контрольно-кассовым аппаратам, при необходимости истребуют данные и иные сведения, объяснения, справки, непосредственно связанные с целями осуществляемой в пределах их компетенции проверки;
г) проводят проверки выдачи чеков контрольно-кассовых аппаратов лицами, применение контрольно-кассовых аппаратов которыми является обязательным согласно настоящему Закону;
д) налагают штрафы в установленном законом порядке и в случаях, установленных настоящим Законом.
2. За счет отчислений в размере 10 процентов от сумм, возникших вследствие применения установленных статьей 11 настоящего Закона штрафов, образуется специальный фонд Государственной налоговой службы при Правительстве Республики Армения, средства которого расходуются:
а) на финансирование контрольных закупок;
б) на финансирование осуществления контрольных функций, установленных настоящей статьей.
Порядок указанного в настоящем пункте финансирования устанавливается Правительством Республики Армения.
ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НАРУШЕНИЕ ТРЕБОВАНИЙ ЗАКОНА
Статья 10. Ответственность за нарушение требований Закона
Нарушение требований настоящего Закона, а также требований к порядку, указанному в статье 5 настоящего Закона, влечет ответственность в порядке, установленном законами Республики Армения.
Статья 11. Несоблюдение правил применения контрольно-кассовых аппаратов и осуществления денежных расчетов с использованием контрольно-кассовых аппаратов
1. За отсутствие контрольно-кассовых аппаратов в месте осуществления денежных сделок наличными деньгами при обязательном применении контрольно-кассовых аппаратов организация или индивидуальный предприниматель в установленных настоящим Законом случаях штрафуется в размере ста пятидесяти тысяч драмов.
В случае повторения в течение года после назначения штрафа нарушения, указанного в абзаце первом настоящей части, организация или индивидуальный предприниматель штрафуется в размере трехсот тысяч драмов и их деятельность в этой части приостанавливается до применения в установленном порядке контрольно-кассового аппарата.
2. За применение контрольно-кассовых аппаратов с нарушением порядка регистрации и (или) правил эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов организация или индивидуальный предприниматель штрафуются в размере семидесяти пяти тысяч драмов.
В случае повторения в первый раз в течение года после назначения штрафа нарушения, указанного в абзаце первом настоящей части, организация или индивидуальный предприниматель штрафуются в размере ст? пятидесяти тысяч драмов и их деятельность в этой части приостанавливается на 5 дней. Объявление об основаниях приостановления деятельности вывешивается на видимом для покупателей и клиентов месте.
В случае повторения указанного в абзаце втором настоящей части нарушения дважды и более в течение года после назначения штрафа организация или индивидуальный предприниматель штрафуются в размере трехсот тысяч драмов и их деятельность в этой части приостанавливается на 10 дней. Объявление об основаниях приостановления деятельности вывешивается на видимом для покупателей и клиентов месте. Перечень организаций и индивидуальных предпринимателей, допустивших указанное в настоящей части нарушение, подлежит опубликованию руководителем налогового органа в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Приостановление установленной настоящей статьей деятельности осуществляется на основании соответствующего решения начальника Государственной налоговой службы при Правительстве Республики Армения в порядке, установленном законом Республики Армения.
Установленный настоящей статьей штраф в случае неуплаты в двухмесячный срок после фиксирования факта нарушения уполномоченным органом государственного управления Правительства Республики Армения удваивается.
Статья 12. Вступление настоящего Закона в силу
Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2005 года.
ЗР-129
24.12.2004 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О применении контрольно-кассовых аппаратов"
20.05.2005 О внесении дополнения в Закон Республики Армения "О применении контрольно-кассовых аппаратов"
13.11.2007 О внесении дополнений в Закон Республики Армения "О применении контрольно-кассовых аппаратов"
21.08.2008 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О применении контрольно-кассовых аппаратов"
23.10.2008 О внесении дополнения в Закон Республики Армения "О применении контрольно-кассовых аппаратов"
27.11.2008 О внесении дополнения и изменений в Закон Республики Армения "О применении контрольно-кассовых аппаратов"