ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 12-ին հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի լեհ-հայկական պատգամավորական խմբի ղեկավար Թադեուժ Վոժնիակի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով լեհ խորհրդարանականներին՝ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ հայ-լեհական հարաբերություններն ավանդաբար բարձր մակարդակի վրա են եւ համագործակցությունը դարերի պատմություն ունի: Անդրադառնալով երկու ժողովուրդների ընդհանրություններին՝ Արմեն Աշոտյանը համոզմունք է հայտնել, որ հայերը լեհ ժողովրդի նկատմամբ ամենաջերմ զգացումներն ունեն:
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգի պայմաններում բարձրացել է հանձնաժողովի դերակատարությունը խորհրդարանական դիվանագիտության հետ կապված: Նա առանձնակի կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Լեհաստանի Սենատի համանման հանձնաժողովների համատեղ նիստերի անցկացումը:
Անդրադառնալով անվտանգության ապահովման խնդիրներին՝ բանախոսը նշել է, որ ի տարբերություն Եվրոպայի, որը բազմաթիվ պատերազմներ է տեսել, միլիոնավոր մարդկանց կյանքի գնով այսօր համերաշխության ու խաղաղության մթնոլորտ է ձեւավորել, հայերը, նույնպես թանկ վճարելով տարածաշրջանում ազատ ու անկախ ապրելու գինը, դեռեւս չեն հասել այդ կայուն ու խաղաղ վերջնանպատակին: Ըստ բանախոսի՝ Հայաստանի անվտանգության ապահովումը վեր է ներքաղաքական զարգացումներից: Նա հույս է հայտնել, որ լեհական կողմը միջխորհրդարանական հարթակներում լավագույնս կներկայացնի հայ ժողովրդի շահերը:
Արմեն Աշոտյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի համագործակցության զարգացումն ու խորացումը ԵՄ անդամ երկրների, այդ թվում Լեհաստանի հետ: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին ու դրա իրականացման կարեւորությանը: Այս հարցում հանձնաժողովի նախագահը կարծիք է հայտնել, որ բարեփոխումների իրականացման գործընթացում տարբեր ոլորտներում լեհական հաջողված փորձը գրավիչ կլինի Հայաստանի համար:
Թադեուժ Վոժնիակն ընդգծել է, որ Լեհաստանը բարեկամ երկիր է եւ պատրաստ է բոլոր նախաձեռնությունների իրականացման, այդ թվում ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կյանքի կոչման հարցում լինել Հայաստանի կողքին: Խորհրդարանականն անհրաժեշտ է համարել թե արտաքին եւ թե ներքին անվտանգության ապահովմանն ուղղված քայլերը: Նա հավաստիացրել է, որ իր երկիրը միջազգային տարբեր հարթակներում, ինչպես նաեւ ԵՄ անդամ առանձին երկրների հետ հարաբերությունների զարգացման հարցում պատրաստ է աջակցել Հայաստանին:

12 июня председатель Постоянной комиссии НС А.Ашотян встретился с делегацией во главе с председателем польско-армянской депутатской группы Сейма Республики Польша Тадеушем Вожняком.
Приветствуя польских парламентариев, А.Ашотян подчеркнул, что армяно-польские отношения традиционно на высоком уровне и история сотрудничества насчитывает века. Обратившись к общностям двух народов,   он отметил самые теплые чувства армян к польскому народу.
По мнению А.Ашотяна, в условиях парламентского правления роль комиссии в контексте парламентской дипломатии существенно повысилась. Он особо отметил необходимость проведения совместных заседаний внешнеполитических комиссий НС РА и Сената Польши.
Коснувшись проблем обеспечения безопасности, А.Ашотян заметил, что, в отличие от Европы, видевшей множество войн и ценой миллионов жизней людей сформировавшей сегодня атмосферу согласия и мира, армяне, также дорого заплатившие за свободную и независимую жизнь в регионе, все еще не достигли стабильной и мирной конечной цели.   Обеспечение безопасности Армении, по мнению председателя комиссии, превыше внутриполитических развитий. Он выразил надежду, что польская сторона на межпарламентских площадках будет наилучшим образом представлять армянские интересы.
А.Ашотян высоко оценил развитие и углубление сотрудничества Армении со странами-членами ЕС, в том числе с Польшей. Обратившись к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, он подчеркнул важность его реализации. По мнению председателя комиссии, в процессе проведения реформ в различных сферах польский успешный опыт может оказаться привлекательным для Армении.
Тадеуш Вожняк подчеркнул, что Польша – дружественная страна, готовая быть рядом с Арменией в реализации всех инициатив, в том числе в претворении в жизнь Соглашения РА – ЕС. Парламентарий отметил необходимость шагов по обеспечению как внешней, так и внутренней безопасности. Он заверил, что Польша готова содействовать Армении на различных международных площадках, а также в развитии отношений с отдельными государствами-членами ЕС.