Ապրիլի 6-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ եվրոպական կառույցներին ինտեգրման հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովի` սահմանադրական փոփոխությունների նախագծերի քննարկմանհերթական նիստը: Նիստին մասնակցում էին միջազգային կազմակերպությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների, կուսակցություններիներկայացուցիչներ,ՀՀ նախագահի հատուկներկայացուցիչ Արմեն Հարությունյանը:
ԱԺ փոխնախագահ, ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ Սահմանադրության վերջիներկու` «Սահմանադրության ընդունումը, փոփոխումը եւ հանրաքվեն» եւ «Անցումային դրույթներ» գլուխների վերաբերյալերեք նախագծերից միայն կոալիցիայի եւ «Ժողպատգամավոր» խմբի նախագծում կա առաջարկություն` Սահմանադրության 111 հոդվածիցհետո ավելացնել նոր 111.1. հոդվա ծ հետեւյալ բովանդակությամբ. Սահմանադրական փոփոխություններ կարող են նախատեսվել նաեւ օրենքով, որի նախաձեռնությամբ կարող է հանդես գալ Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդը կամ հանրապետության նախագահը։ «Անցումային դրույթներ» գլխում առաջարկություններ չկան:
ՄԱԿ-ի նախագիծը ներկայացնողպատգամավոր Գրիգոր Ղոնջեյանը եզրափակիչ ելույթում նշեց, որ անհրաժեշտ է ԱԺ լիագումար նիստի ընթացքում հավասար պայմաններ ստեղծվել բոլոր նախագծերի քննարկման համար, հստակ սահմանել նախագծերի քննարկմանընթացակարգը: Պարոն Ղոնջեյանը հայտարարեց, որհամեմատելով շարադրված եւ շրջանառության մեջ գտնվողտարբերակները` ՄԱԿ-ը երեք նախագծերը համատեղելու ռեալ հնարավորությունչի տեսնում: ՄԱԿ-ը գտնում է, որ նախագծերին վերջնական գնահատական պետք է տաԱԺ լիագումար նիստը:
Նիստի վերջում, պարոն Թորոսյանը հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացրեց հանձնաժողովի եզրակացության նախագիծ, որը կքննարկվի հանձնաժողովի հաջորդ նիստում:

On April 6, the regular meeting of discussion of the drafts of the constitutional amendments of RA NA Ad-hoc Committee on Matters of Integration in European Structures was held. Representatives of international organizations and NGOs, RA President’s special representative Armen Harutyunyan attended the sitting.
Tigran Torosyan, NA Vice Speaker, Chairman of the Ad-hoc Committee noted there is a proposal from three drafts only in the coalition and “People’s Deputy” group on the last two chapters of the Constitution – “The Adoption, of Constitution, Amendments and Referendum” and “Provisions for the Transitional Period” – after the Article 111 of Constitution add a new  Article 111.1 with the following content: Constitutional amendments may be also prescribed by law, by the initiative of which at least one-third of the total number of Deputies of the National Assemblyor the President of the Republic will be introduced. There are no proposals in the “Provisions for the Transitional Period.”
Grigor Ghonjeyan, an MP representing the ULP draft noted in his final speech stated that it is necessary to create equal conditions for the discussion of all drafts during the NA plenary session, specify distinctly the procedure of draft discussion. Mr. Ghonjeyan stated that comparing the composed versions and having them in circulation: ULP doesn’t see real opportunity to compare the three drafts. ULP finds that the NA plenary session shall give final assessment to the drafts.
At the end of the sitting, Mr. Torosyan submitted the draft conclusion of the committee, which will be discussed at the next sitting of the committee.