Ապրիլի 6-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ եվրոպական կառույցներին ինտեգրման հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովի` սահմանադրական փոփոխությունների նախագծերի քննարկմանհերթական նիստը: Նիստին մասնակցում էին միջազգային կազմակերպությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների, կուսակցություններիներկայացուցիչներ,ՀՀ նախագահի հատուկներկայացուցիչ Արմեն Հարությունյանը:
ԱԺ փոխնախագահ, ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ Սահմանադրության վերջիներկու` «Սահմանադրության ընդունումը, փոփոխումը եւ հանրաքվեն» եւ «Անցումային դրույթներ» գլուխների վերաբերյալերեք նախագծերից միայն կոալիցիայի եւ «Ժողպատգամավոր» խմբի նախագծում կա առաջարկություն` Սահմանադրության 111 հոդվածիցհետո ավելացնել նոր 111.1. հոդվա ծ հետեւյալ բովանդակությամբ. Սահմանադրական փոփոխություններ կարող են նախատեսվել նաեւ օրենքով, որի նախաձեռնությամբ կարող է հանդես գալ Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդը կամ հանրապետության նախագահը։ «Անցումային դրույթներ» գլխում առաջարկություններ չկան:
ՄԱԿ-ի նախագիծը ներկայացնողպատգամավոր Գրիգոր Ղոնջեյանը եզրափակիչ ելույթում նշեց, որ անհրաժեշտ է ԱԺ լիագումար նիստի ընթացքում հավասար պայմաններ ստեղծվել բոլոր նախագծերի քննարկման համար, հստակ սահմանել նախագծերի քննարկմանընթացակարգը: Պարոն Ղոնջեյանը հայտարարեց, որհամեմատելով շարադրված եւ շրջանառության մեջ գտնվողտարբերակները` ՄԱԿ-ը երեք նախագծերը համատեղելու ռեալ հնարավորությունչի տեսնում: ՄԱԿ-ը գտնում է, որ նախագծերին վերջնական գնահատական պետք է տաԱԺ լիագումար նիստը:
Նիստի վերջում, պարոն Թորոսյանը հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացրեց հանձնաժողովի եզրակացության նախագիծ, որը կքննարկվի հանձնաժողովի հաջորդ նիստում:

6 апреля состоялось очередное заседание Временной комиссии НС по вопросам интеграции в европейские структуры по рассмотрению проектов конституционных изменений. В заседании принимали участие представители международных и общественных организаций, партий, специальный представитель Президента РА Армен Арутюнян.
Заместитель Председателя НС, председатель Временной комиссии НС Тигран Торосян отметил, что из трех проектов по последним двум главам Конституции - ,,Принятие, изменение Конституции и Референдум ” и ,,Переходные положения” есть предложение только в проектах коалиции и группы ,,Народный депутат”: дополнить после 111 статьи Конституции новой 111.1 статьей следующего содержания: Внесение конституционных изменений может быть предусмотрено также законом, с инициативой которого могут выступить не менее одной трети общего числа депутатов Национального Собрания или Президент Республики. По главе ,,Переходные положения” предложений нет.
Представляюший проект ОТП депутат Григор Гонджеян в заключительном выступлении отметил, что необходимо создать равные условия для рассмотрения всех проектов в ходе пленарного заседания НС, четко установить процедуру обсуждения проектов. Г-н Гонджеян заявил, что сопоставив изложенный и находящийся в обращении варианты, ОТП не видит реальной возможности совместить три проекта. ОТП считает, что конечную оценку проектов должно дать пленарное заседание НС.
В завершение заседания г-н Торосян внес на рассмотрение Комиссии проект заключения Комиссии, который будет обсужден на следующем заседании Комиссии.