Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Շահգելդյանը ապրիլի 6-ին խորհրդարանում հանդիպեց պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող` Լիտվայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Գեդեմինաս Կիրկիլասի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ:
Խորհրդարանի հանձնաժողովի նախագահը, ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ Հայաստանի եւ Լիտվայի հարաբերությունները ձեւավորվել են դեռեւս պատմական ժամանակներում: Նա բարձրաստիճան հյուրի այցը հայկական խորհրդարան գնահատում է որպես կարծիքներ փոխանակելու եւ համագործակցության եզրեր գտնելու լավ հնարավորություն:
Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարարը գոհունակությամբ ընդգծեց Եվրամիությանը եւ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցելու` հայկական կողմի ձգտումը:Նա նաեւ ողջունում է հայ խաղաղապահներին Իրաք ուղարկելու Հայաստանիքաղաքականությունը` նշելով, որ Լիտվան հակամարտության գրեթե բոլոր տարածքներում ներկայացված է իր խաղարարար ջոկատներով: Լիտվական կողմը պատրաստ էռազմական բնագավառում ունեցած իր ձեռքբերումներն ու փորձը կիսել հայ գործընկերների հետ, ասում է Գեդեմինաս Կիրկիլասը, հատկապես որ իր երկիրը գտնվում է զինված ուժերի համակարգը բարեփոխելու փուլում:
Մհեր Շահգելդյանը կարեւորում է պաշտպանության բնագավառում փորձի փոխանակման առաջարկը` հաշվի առնելով, որ Լիտվան ստեղծել է արեւմտյան եւ ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանող զինուժ: Պրն. Շահգելդյանը, որ հանդիսանում է նաեւ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկականպատվիրակության ղեկավար, գտնում է, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում մեծ դերակատարություն պետք է ունենան նաեւ երկու երկրների խորհրդարանները, այս դեպքում` պաշտպանության հարցերով զբաղվող հանձնաժողովները: Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ Հայաստանը շարժվում է եվրաինտեգրման ճանապարհով եւ դա սոսկ ցանկության արդյունք չէ, այլ պայմանավորված է պատմական ու կրոնական իրողություններով: Զրույցի ընթացքում նաեւ անդրադարձ եղավ պաշտպանության համակարգի ֆինանսավորման ու դրա պլանավորման խնդրին, այս ոլորտի նկատմամբ քաղաքացիական եւ խորհրդարանական վերահսկողության հարցերին: Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության թեմայով` Մհեր Շահգելդյանը ընդգծեց, որ, ի տարբերություն ադրբեջանական կողմի ռազմատենչ հայտարարությունների, Հայաստանը խնդրի լուծումը տեսնում բանակցային գործընթացի արդյունքում ընդհանուր հայտարարի գալու մեջ: Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարարն այս առիթով նկատեց, որ քաղաքականության մեջ չկան անլուծելի խնդիրներ. լուծման համար պետք է կամք եւ ցանկություն:
Հանդիպման ընթացքում խոսվեց նաեւ «Ընդլայնվող Եվրոպա. նոր հարեւաններ» ծրագրի շրջանակներում համագործակցելու մասին: Լիտվան առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում Հարավկովկասյան երկրների վրա: Դրանով պայմանավորված` տարածաշրջանային երեք երկրների համար Թբիլիսիում շուտով կբացվի Լիտվայի Հանրապետության դեսպանատունը, որտեղ կաշխատի նաեւ ռազմական կցորդ:
Թեեւ մեր պատվիրակությունները համագործակցում են ՆԱՏՕ-ի ԽՎ շրջանակներում,հանդիպումները պետք է առավել հաճախ եւ հարաբերություններն ավելի բարեկամական դարձնել,ասում է Մհեր Շահգելդյանը ու հավելում, որ «մարդկային հարաբերությունները քաղաքականության մեջ մեծ տեղ ունեն»:

6 апреля председатель Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС Мгер Шахгельдян встретился в парламенте с членами делегации, возглавляемой находящимся в Армении с официальным визитом министром национальной обороны Литовской Республики Гедиминасом Киркиласом.
Председатель парламентской комиссии, приветствуя гостей, отметил, что отношения между Арменией и Литвой сформировались еще в исторические времена. Он оценивает визит высокого гостя в армянский парламент как хорошую возможность для обмена мнениями и нахождения граней сотрудничества.
Министр нацобороны Литвы с удовлетворением подчеркнул стремление Армении к сотрудничеству с Евросоюзом и НАТО. Он также приветствует политику Армении по отправке миротворцев в Ирак, отмечая, что Литва почти во всех конфликтных местах представлена миротворческими отрядами. Литовская сторона в военной сфере готова поделиться с армянскими партнерами своими имеющимися достижениями и приобретенным опытом, говорит Г.Киркилас, тем более, что его страна находится на этапе реформирования системы вооруженных сил.
М.Шахгельдян придает важное значение предложению обмена опытом в оборонной сфере, учитывая, что Литва создала соответствующие западным и натовским стандартам вооруженные силы. Г-н Шахгельдян, являясь руководителем армянской делегации в ПА НАТО, считает, что в развитии двухсторонних отношений свою роль должны сыграть также парламенты двух стран, в данном случае – комиссии, занимающиеся оборонными вопросами. Председатель комиссии отметил, что Армения движется по пути евроинтеграции и это не результат сугубо желания, а обусловлено историческими и религиозными реальностями. В ходе беседы были затронуты также проблемы финансирования и планирования оборонной системы, вопросы гражданского и парламентского контроля этой сферы. Говоря о карабахском конфликте, М.Шахгельдян подчеркнул, что, в отличие от воинственных призывов азербайджанской стороны, Армения видит решение проблемы в приходе к общему знаменателю в результате переговорного процесса. Министр нацбезопасности Литвы в этой связиотметил, что в политике нет неразрешимых проблем – необходимы воля и желание.
В ходе встречи говорилось также о сотрудничестве в рамках программы “Расширенная Европа: новые соседи”. Литва уделяет особое внимание странам Южнокавказского региона. Обусловленное этим, для трех стран региона в Тбилиси вскоре откроется посольство Литовской Республики, где будет работать также военный атташе.
Хотя наши делегации сотрудничают в рамках ПА НАТО, встречи следует сделать более частыми, а отношения более дружескими, говорит М.Шахгельдян и добавляет, что “человеческие отношения в политике занимают большое место”.