Ապրիլի 6-ին Ազգային ժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների եւ Հայաստանի սոցիալական բարեփոխումների ծրագրի աշխատակիցների հանդիպմանը քննարկվեց հանրապետությունում առողջության առաջնային պահպանման նոր մոդելը, որը ներկայացրեց ծրագրի ղեկավար Տատյանա Մակարովան:Բանախոսը տեղեկացրեց, որ ԱԱՊ  նոր մոդելը ներդրվել է Երեւանի թիվ 17 ու Էրեբունի բժշկական կենտրոնի պոլիկլինիկաներում, Վանաձորի թիվ 4 պոլիկլինիկայում, Լոռու մարզի Դսեղի, Թումանյանի եւ Վահագնիի առողջության կենտրոններում: Ներկայացվեցին մոդելի բովանդակությունը, կատարված աշխատանքների շրջանակները, դրանց իրականացման մեխանիզմներն ու ներդրման ընթացքում կուտակված փորձը:
Հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մխեյանը, կարեւորելով կատարված աշխատանքը, նպատակահարմար համարեց, որ ԱԱՊ բժշկիընտրության, բուժսպասարկման որակի բարելավման եւ մոդելում ներառված մյուս մեխանիզմները մշակելիս նախապես հարցը քննարկվի հանձնաժողովի հետ, քանի որ օրենսդրի կարծիքի եւիրական փաստերի հաշվառմամբ ստեղծվածմոդելը ավելի նպատակային կարող է լինել: Պարոն Մխեյանի գնահատմամբ` տեսական, ծրագրային հիմնավորումները պետք է բխեն իրական փաստերից: Հանձնաժողովի փոխնախագահ Մնացական Պետրոսյանի կարծիքով`կուտակված փորձը պետք է ի մի բերել խնդրին օրենսդրական լուծում տալու համար, քանզի աշխատանքի արդյունավետությունն ու շարունակականությունը պայմանավորված է իրավական փաստաթղթով:
Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց հետագա քննարկումներով ավելի գործնական մոտեցում ցուցաբերելով եւ օրենսդրական լուծումներով ընտանեկան բժշկության համակարգի ներդրումը իրականություն դարձնել ամբողջ հանրապետությունում:
Ապրիլի 6-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ եվրոպական կառույցներին ինտեգրման հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովի` սահմանադրական փոփոխությունների նախագծերի քննարկմանհերթական նիստը: Նիստին մասնակցում էին միջազգային կազմակերպությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների, կուսակցություններիներկայացուցիչներ,ՀՀ նախագա...

Discussion in Standing Committee
On April 6th during the meeting of the members of the NA Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment, and experts from the Armenia Social Transition Program the new model of Primary Health Care (PHC) was discussed.Tatyana Makarova, ASTP Health Team Leader. The speaker informed that PHC new model has been implemented in the Polyclinic # 17 in and Erebouni Medical Center in Yerevan, Polyclinic # 4 in Vanadzor and in Health Centers of Dsegh, Tumanian and Vahagni villages of Lori marz. The content of the PHC model, the scope of the work, their implementation mechanisms and the experience learnt from the implementation of the new PHC model were presented.
Highlighting the work done, Gagik Mkheyan, Committee Chairman, found expedient that, before developing mechanisms of open enrolment with PHC physicians, medical services quality improvement and other mechanisms in the model will be discussed with the Committee.Taking into account the opinion of the legislative body and real facts, the created model can be more functional. As Mr. Mkheyan assessed, the theoretical and program bases should be based on real facts. As to Mnatsakan Petrosyan, Deputy Committee Chairman, the accumulated experience should be brought together to solve the problem in a legislative way, as the effectiveness and the continuity of the work is conditioned by the legal document.
On April 6 Mher Shahgeldyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defence, National Security and Internal Affairs met in the parliament with the members of the delegation headed by Gediminas Kirkilas, Minister of National Defence of the Republic of Lithuania, who were on an official visit in Arm...
Key Problems of the Disabled Discussed
On April 6 Hranush Hakobyan, Chairwoman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth met Michael Collins, director of the school of the blind in Boston and adviser Denis Lolley. The guests informed that their institution implements international programmes connected with the...
On April 6, the regular meeting of discussion of the drafts of the constitutional amendments of RA NA Ad-hoc Committee on Matters of Integration in European Structures was held. Representatives of international organizations and NGOs, RA President’s special representative Armen Harutyunyan attended ...