Ապրիլի 6-ին Ազգային ժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների եւ Հայաստանի սոցիալական բարեփոխումների ծրագրի աշխատակիցների հանդիպմանը քննարկվեց հանրապետությունում առողջության առաջնային պահպանման նոր մոդելը, որը ներկայացրեց ծրագրի ղեկավար Տատյանա Մակարովան:Բանախոսը տեղեկացրեց, որ ԱԱՊ  նոր մոդելը ներդրվել է Երեւանի թիվ 17 ու Էրեբունի բժշկական կենտրոնի պոլիկլինիկաներում, Վանաձորի թիվ 4 պոլիկլինիկայում, Լոռու մարզի Դսեղի, Թումանյանի եւ Վահագնիի առողջության կենտրոններում: Ներկայացվեցին մոդելի բովանդակությունը, կատարված աշխատանքների շրջանակները, դրանց իրականացման մեխանիզմներն ու ներդրման ընթացքում կուտակված փորձը:
Հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մխեյանը, կարեւորելով կատարված աշխատանքը, նպատակահարմար համարեց, որ ԱԱՊ բժշկիընտրության, բուժսպասարկման որակի բարելավման եւ մոդելում ներառված մյուս մեխանիզմները մշակելիս նախապես հարցը քննարկվի հանձնաժողովի հետ, քանի որ օրենսդրի կարծիքի եւիրական փաստերի հաշվառմամբ ստեղծվածմոդելը ավելի նպատակային կարող է լինել: Պարոն Մխեյանի գնահատմամբ` տեսական, ծրագրային հիմնավորումները պետք է բխեն իրական փաստերից: Հանձնաժողովի փոխնախագահ Մնացական Պետրոսյանի կարծիքով`կուտակված փորձը պետք է ի մի բերել խնդրին օրենսդրական լուծում տալու համար, քանզի աշխատանքի արդյունավետությունն ու շարունակականությունը պայմանավորված է իրավական փաստաթղթով:
Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց հետագա քննարկումներով ավելի գործնական մոտեցում ցուցաբերելով եւ օրենսդրական լուծումներով ընտանեկան բժշկության համակարգի ներդրումը իրականություն դարձնել ամբողջ հանրապետությունում:
Ապրիլի 6-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ եվրոպական կառույցներին ինտեգրման հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովի` սահմանադրական փոփոխությունների նախագծերի քննարկմանհերթական նիստը: Նիստին մասնակցում էին միջազգային կազմակերպությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների, կուսակցություններիներկայացուցիչներ,ՀՀ նախագա...

6 апреля на встрече членов Постоянной комиссии НС по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы и сотрудниками Программы социальных реформ Армении обсуждалась новая модель первичной охраны здоровья (ПОЗ) в республике, которую представила руководитель программы Т.Макарова. Докладчик сообщила, чтоновая модель ПОЗ внедрена в ереванской поликлинике N17 и поликлинике медцентра “Эребуни”, в ванадзорской поликлинике N4 , в центрах здоровья сел Дсех, Туманян, Ваагни Лорийской области. Представлены были содержание, круг проделанных работ, механизмы их реализации и накопленный в процессе внедрения опыт.
Председатель комиссии Гагик Мхеян, отметив важность проделанной работы, счел целесообразным, чтобы при разработке включенных в модель механизмов выбора врача ПОЗ, улучшения качества медобслуживания и др. вопрос обсуждался совместно с комиссией, так как модель, созданная с учетом мнения законодателя и реальных фактов, может быть более целевой. По оценке г-на Мхеяна, теоретические, программные обоснования должны опираться на реальные факты. По мнению зампредседателя комиссии Мнацакана Петросяна, для законодательного решения проблемы накопленный опыт надо обобщить, так как эффективность и преемственность работы обусловлены правовыми документами.
Была достигнута договоренность посредством последующих обсуждений, проявляя более деловой подход и вынося законодательные решения, сделать реальностью внедрение ПОЗ во всей республике.
6 апреля состоялось очередное заседание Временной комиссии НС по вопросам интеграции в европейские структуры по рассмотрению проектов конституционных изменений. В заседании принимали участие представители международных и общественных организаций, партий, специальный представитель Президента РА Армен...