ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներն ապրիլի 30-ին հանդիպել են Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի հետ:
Հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով՝ քանի դեռ Արցախը ներկայացված չէ միջազգային կառույցներում, ՀՀ խորհրդարանն Արցախի ձայնն է այդ կազմակերպություններում: Նա հավելել է, որ ինքը եւ բազմաթիվ պատգամավորներ Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգի խնդիրները մշտապես բարձրաձայնում են հնարավոր բոլոր միջազգային հարթակներում: Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ իր գլխավորած հանձնաժողովը պատրաստ է արդյունավետ համագործակցել Արցախի ՄԻՊ-ի հետ:
Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրել է արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խնդիրները, դրանց վերհանման հարցում կարեւորել ՀՀ Ազգային ժողովի եւ քաղհասարակության դերակատարությունը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ ՄԻՊ-ի եւ ԱԺ հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությունը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա խնդիրների վերհանման եւ լուծման հարցում: Այս համատեքստում բանախոսը տեղեկացրել է, որ արդեն իսկ արդյունավետ փոխգործակցություն է ձեւավորվել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի եւ նրա աշխատակազմի հետ:
Արտակ Բեգլարյանի խոսքով՝ չճանաչվածությամբ եւ Ադրբեջանի հայատյաց ու ապակառուցողական քաղաքականության պատճառով Արցախը միջազգային հանրությունից կտրված է, ինչը բացասաբար է ազդում մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա: Այս համատեքստում Արցախի ՄԻ պաշտպանն առանձնացրել է պետական մարմինների եւ քաղաքացիական հասարակության թույլ կարողությունների ու ռեսուրսների սակավության հարցը, որտեղ լրջագույն պատճառ է միջազգային շփումների պակասը: «Արցախի եւ Հայաստանի տարբեր գերատեսչությունների միջեւ կա սերտ համագործակցություն եւ փորձի փոխանակումը տեղի է ունենում այս խողովակով»,-ասել է ՄԻ պաշտպանը՝ ընդգծելով, որ նույնը չի կարելի ասել քաղհասարակության մասով. Հայաստանում գործող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններն այս առումով ակտիվ չեն:
Արտակ Բեգլարյանի գնահատմամբ՝ այն հանգամանքը, որ Արցախի Հանրապետություն դեռեւս մուտք չեն գործել եվրոպական եւ ՄԱԿ-ի համապատասխան մշտադիտարկման մարմինները, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները, դա հանգեցնում է մարդու իրավունքների խախտումների, մասնավորապես կրթական, առողջապահական, սոցիալական ոլորտներում:
Արցախի ՄԻ պաշտպանը տեղեկացրել է, որ իրենց կողմից իրականացվում է ուսումնասիրություն՝ արձանագրելու համար մարդու իրավունքների այն խախտումները, որոնք պայմանավորված են Արցախի չճանաչվածությամբ եւ Ադրբեջանի վարքով: Նշվել է, որ ամբողջական փաթեթը՝ կոնկրետ օրինակներով ու խնդիրներով, կտրամադրվի ԱԺ հանձնաժողովին, այն հնարավորություն կտա միջազգային հարթակներում առավել համակարգված ներկայացնել խնդիրները:
Նաիրա Զոհրաբյանն առաջարկել է հանձնաժողովի հետ աշխատանքի օրակարգ ձեւավորել՝ հենվելով ընդունված միջազգային կոնվենցիաների վրա, որոնք վավերացրել է նաեւ Ադրբեջանը: Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում դիմելու է ՀՀ ԱԺ նախագահին՝ խնդրելով հրավիրել միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ հասկանալու համար միջազգային կառույցներում ներկայացվելիք խնդիրների համակարգված օրակարգը:
Հանձնաժողովի անդամներն իրենց ելույթներում եւ հարցադրումներում կարեւորել են միջազգային կառույցներում աշխատանքային ծրագրի կազմումը, Հայաստանի եւ Արցախի քաղհասարակության ներկայացուցիչների համագործակցությունը, խոսել ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման հիմքերի մասին: Արտակ Բեգլարյանն իրազեկել է, որ առաջիկայում Արցախի եւ ՀՀ քաղհասարակության կազմակերպությունների ֆորում կազմակերպելու նպատակ կա:

30 апреля члены Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам встретились с Защитником прав человека Республики Арцах А.Бегларяном.
По словам председателя постоянной комиссии Н.Зограбян, до тех пор, пока Арцах не представлен в международных структурах, голос Арцаха в этих организациях представляет парламент Республики Армения. Она добавила, что и сама, и многие депутаты всегда поднимают на всевозможных международных платформах проблемы внешнеполитической повестки дня Арцаха. Н.Зограбян подчеркнула, что возглавляемая ею комиссия готова продуктивно сотрудничать с омбудсменом Арцаха.
А.Бегларян представил проблемы защиты прав арцахцев, подчеркнул роль НС и гражданского общества Армении в этом вопросе. Он выразил уверенность, что тесное сотрудничество с Защитником прав человека Армении и комиссией – дополнительный стимул для озвучивания и разрешения проблем. В этом контексте докладчик сообщил, что уже сложилось эффективное взаимодействие с омбудсменом Армении и его аппаратом.
По словам А.Бегларяна, Арцах из-за непризнанности, армянофобской и деструктивной политики Азербайджана оторван от международного сообщества, что негативно отражается на защите прав человека. В этом русле он отметил скромные возможности и ресурсы государственных органов и гражданского общества, когда ощущается серьезный недостаток международных контактов Арцаха.   “Между различными ведомствами Арцаха и Армении налицо тесное сотрудничество и обмен опытом налаживается именно по этому каналу”, - заметил   Защитник прав человека Арцаха, подчеркнув, что того же нельзя сказать по части гражданского общества. Функционирующие в Армении организации гражданского общества в этом плане довольно пассивны.
По наблюдениям А.Бегларяна, факт, что Республика Арцах еще не включена в соответствующие мониторинговые органы Европы и ООН, международные правозащитные организации, приводит к нарушениям прав человека, в частности в образовательной, здравоохранительной, социальной сферах.
Защитник прав человека Арцаха проинформировал, что ими изучаются нарушения прав человека, обусловленные непризнанностью Арцаха и поведением Азербайджана. Отмечено, что полный пакет, с конкретными примерами и проблемами, будет предоставлен комиссии НС Армении, что позволит более согласованно представить проблемы на международной арене.
Н. Зограбян предложила сформировать с комиссией рабочую повестку дня, опираясь на принятые международные конвенции, ратифицированные также Азербайджаном. П редседатель комиссии сообщила, что вскоре обратится к Председателю НС РА с просьбой пригласить представителей международных организаций – для   их ознакомления с согласованной повесткой проблем, представляемых в международные структуры.
Члены комиссии в своих выступлениях и поднимаемых вопросах подчеркнули важность составления в международных структурах рабочих планов, сотрудничества представителей гражданского общества Армении и Арцаха, говорили об основах развития и упрочения демократии. Г-н Бегларян сообщил, что   намечается также проведение форума организаций гражданского общества Арцаха и Армении.