Խորհրդարանի մարտի 19-ի նիստում քննարկվեց ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Ելույթներից եւ հարցուպատասխանից հետո եզրափակիչ ելույթում Վլադիմիր Վարդանյանն անդրադարձավ փաթեթի կարգավորումների ընդունումից հետո դատավորների կողմից գրավը չկիրառելուն վերաբերող մտահոգություններին:
«Եթե դատավորը համոզված է, որ գրավը խափանման այն միջոցն է, որը թույլ է տալու հասնել արդարադատության, ապա պետք է կիրառի այն: Սա մեր երկիրն է, մեր արդարադատության համակարգը եւ, այո՛, այդ համակարգը պետք է լինի անկախ, արդյունավետ ու չենթարկվի ոչ գործադրին, ոչ օրենսդրին եւ ոչ էլ դրսի որեւէ ուժի»,-ընդգծեց Վարդանյանը:
Օրենսդրական փաթեթն ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ գրավոր առաջարկները, ինչպես նաեւ գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացությունը ներկայացնելու համար սահմանվել է երեքական ժամ:

At March 19 sitting of the Parliament, the law on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law of the RA Judicial Code and the legislative package on Making Amendments and Addenda to a number of enclosed laws were debated.
In his final speech, after the speeches and Q & A session, Vladimir Vardanyan touched upon the concerns on the disuse of the bail by the judges after the adoption of the package regulations.
“If a judge is convinced that the bail is a precautionary measure which will let getting justice then should apply it. This is our country, our justice system, and yes, the system must be independent, efficient and not obey the executive and the legislative bodies or any outside force,” Vardanyan underlined.
The legislative package passed in the first reading.
Three hours were fixed for the written proposals related to the package passed in the first reading, as well as presenting the endorsement of the Head Committee