Քննարկվեցին նախադպրոցական եւ հատուկ կրթության խնդիրները
Նոյեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Շելդոն Եթին: Հանդիպմանը մասնակցում էր  Աժ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի անդամ Հեղինե Բիշարյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նախադպրոցական հիմնարկների վերականգնման, նախադպրոցական եւ հատուկ կրթության կազմակերպման հարցերում համագործակցության հնարավորությունները:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ շրջանառության մեջ է եւ շուտով կընդունվի նախադպրոցական կրթության մասին օրենքը: Պարոն Եթըպատրաստակամություն հայտնեց աջակցել` նշելով, որ Համաշխարհային բանկի հետ գործակցությամբ` կարող են ապահովել նախադպրոցական կրթության բովանդակային եւ ֆինանսական հարցերը: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց այս խնդիրներով համատեղ քննարկում կազմակերպելու շուրջ:
Հատուկ կրթության կարիք ունեցող երեխաներին կրթության մատչելիության ապահովման նպատակով արդեն իսկ ընդունվել է «Հատուկ կրթության մասին» օրենքը: Նշվեց, որ 2006-ին  Հայաստանում կբացվի հաշմանդամների ուսուցման եւ վերապատրաստման կենտրոն, որի արդյունավետ աշխատանքի ապահովման համար, համաշխարհային փորձի ուսումնասիրմամբ, պայմանանավորվածություն ձեռքբերվեց համագործակցել ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հետ:

Обсуждены задачи дошкольного и специального образования
11 ноября Председатель НС РА Артур Багдасарян принял руководителя Армянского офиса   Детского фонда ООН Шелдона Эта. На встрече присутствовала член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Эгине Бишарян.
В ходе встречи обсуждались возможности сотрудничества по вопросам восстановления   дошкольных учреждений, организации дошкольного и специального образования.
Председатель НС А.Багдасарян отметил, что в обращении и вскоре будет принят закон о дошкольном образовании. Г-н Эт выразил готовность содействовать, подчеркнув, что при содействии Всемирного банка могут обеспечить вопросы содержания и финансовой поддержки дошкольного образования. Достигнута была договоренность об организации совместного обсуждения этих задач.
С целью обеспечения доступности образования   детям, нуждающимся в спецобразовании, уже принят закон “О специальном образовании”. Было отмечено, что в 2006 г. в Армении откроется Центр обучения и переподготовки инвалидов, для обеспечения эффективной работы которого, с изучением мирового опыта, достигнута договоренность о сотрудничестве с Детским фондом ООН.