Քննարկվեցին նախադպրոցական եւ հատուկ կրթության խնդիրները
Նոյեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Շելդոն Եթին: Հանդիպմանը մասնակցում էր  Աժ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի անդամ Հեղինե Բիշարյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նախադպրոցական հիմնարկների վերականգնման, նախադպրոցական եւ հատուկ կրթության կազմակերպման հարցերում համագործակցության հնարավորությունները:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ շրջանառության մեջ է եւ շուտով կընդունվի նախադպրոցական կրթության մասին օրենքը: Պարոն Եթըպատրաստակամություն հայտնեց աջակցել` նշելով, որ Համաշխարհային բանկի հետ գործակցությամբ` կարող են ապահովել նախադպրոցական կրթության բովանդակային եւ ֆինանսական հարցերը: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց այս խնդիրներով համատեղ քննարկում կազմակերպելու շուրջ:
Հատուկ կրթության կարիք ունեցող երեխաներին կրթության մատչելիության ապահովման նպատակով արդեն իսկ ընդունվել է «Հատուկ կրթության մասին» օրենքը: Նշվեց, որ 2006-ին  Հայաստանում կբացվի հաշմանդամների ուսուցման եւ վերապատրաստման կենտրոն, որի արդյունավետ աշխատանքի ապահովման համար, համաշխարհային փորձի ուսումնասիրմամբ, պայմանանավորվածություն ձեռքբերվեց համագործակցել ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հետ:

Problems of Pre-School and Special Education Discussed
On November 11 RA NA President Artur Baghdasaryan received Shaldon Yett, UNICEF Director of the Armenian Office. The meeting attended Heghine Bisharyan, member of NA Committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs.
During the meeting the possibilities of cooperation on restoration of pre-school institutions, organizing pre-school and special education were discussed.
NA President Artur Baghdasaryan noted that the law on Pre-school Education is in circulation and will be adopted soon. Mr. Yett expressed his readiness to assist, noting in co-operation of the World Bank, they can provide the essential and financial issues of pre-school education. An agreement was reached to organize a joint discussion on these problems.
The law “On Special Education” has already been adopted in order to provide accessibility of education to the children needing special education. It was noted that in 2006 in Armenia a center of education and retraining of the disabled will be opened, for the efficient work of which, by the study of world experience, an agreement was reached to cooperate with UNICEF.