Հայ-ալբանական քաղաքական համագործակցությունը զարգացման լավ երաշխիքներ ունի
Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունեցին Ալբանիայի նախագահը, խորհրդարանի նախագահը,  վարչապետը:
Ալբանիայի խորհրդարանի նախագահ Ժոզեֆինա Տոպալիի հետ առանձնազրույցի ժամանակ տիկին Տոպալին Աժ նախագահին իրազեկեց 2005-ի հուլիսին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների մասին, որոնց արդյունքում ձեւավորված նոր խորհրդարանն ընտրել է երկրի նախագահին, երկրի կոալիցիոն կառավարությունը բաղկացած է ընտրություններում առավել ձայներ ստացած չորս կուսակցություններից:Նա կարեւորեց այն փաստը, որ Ալբանիան ՍԾՏՀ ԽՎ-ում նախագահությունը հանձնում է Հայաստանին եւ վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանը իր նախագահության ընթացքում լուրջ ներդրում կունենա տարածաշրջանին հուզող հարցերի լուծման մեջ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց հայ-ալբանական խորհրդարանական կապերի հաստատումը, տարածաշրջանային համագործակցությունը եւ միջազգային կառույցներում փոխգործակցությունը, այցից հետո երկու խորհրդարաններում կստեղծվեն պատգամավորական բարեկամության խմբեր: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց միջխորհրդարանական համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման մասին: Փոխադարձաբար արժեւորվեցին պաշտոնական եւ աշխատանքային հանդիպումները, տեղեկատվության ու օրենսդրական փորձի փոխանակումը:
ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունեց Ալբանիայի նախագահ Ալֆրեդ Մոիսիուն: Հանդիպման առանցքում քաղաքականհարաբերությունների հաստատումն ու զարգացումն էր: Նշվեց, որ գլոբալացվող աշխարհում համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում ստեղծում է զարգացման հիմքեր: Երկկողմանիորեն կարեւորվեց քաղաքական կամքի դրսեւորումը, որի առկայությամբ առավել դյուրին են զարգանում առեւտրատնտեսական հարաբերությունները: Պարոն Մոիսիուն Ազգային ժողովի նախագահի այցը որակեց իբրեւ լավ խթան հարաբերությունների զարգացման համար:
Ալբանիայի վարչապետ Սալի Բերիշայի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-ալբանական առեւտրատնտեսական հարաբերություններին առնչվող խնդիրներ: Պարոն Բերիշան, որ իր խոսքերով հետաքրքրված է տարածաշրջանի ու Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ, հավաստիացրեց, որ աշխարհագրական դիրքը եւ ալբանական օրենսդրությունը շահավետ փոխհարաբերությունների համար բավարար հիմքեր տալիս են, նշվեցին զբոսաշրջության, էներգետիկայի, բնական հարստությունների շահագործման, փոխադարձ ներդրումների հնարավորությունները, քննարկվեցին փոխադարձ այցելությունների եւ բիզնես ֆորումի կազմակերպման հնարավորությունները, որի ընթացքում երկու երկրների գործարարները կծանոթանան միմյանց օրենսդրությանն ու տնտեսական հնարավորություններին:
23.11.2005
ՍԾՏՀ ԽՎ 26-րդ նստաշրջանը Տիրանայում
Նոյեմբերի 23-ինԱլբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայի Կոնֆերանսների կենտրոնում բացվեց ՍԾՏՀ ԽՎ 26-րդ նստաշրջանը` Ալբանիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ, ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ Ժոզեֆինա Տոպալիի ելույթով: Տիկին Տոպալին անդրադարձավ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի անցած ճանապարհին եւ նշեց անելիքները`  կարեւորելով վեհաժողովի դերը Ս...
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ելույթը ՍԾՏՀ ԽՎ 26-րդ լիագումար նիստում
ՀԱՐԳԱՐԺԱՆ ՊԱՐՈՆ ՆԱԽԱԳԱՀՀԱՐԳԱՐԺԱՆ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՆԵՐՆՍՏԱՇՐՋԱՆԻ ՄԱՍՆԱԿԻՑՆԵՐՏԻԿՆԱՅՔ ԵՎ ՊԱՐՈՆԱՅՔԹույլ տվեք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից ողջունել գլխավոր ասամբլեայի մասնակիցներին: Ինձ համար հատկապես հաճելի է մասնակցել ասամբլեային եւ ես ցանկանում եմ իմ շնորհակալություն հայտնել ՍԾ...

The Armenian-Albanian Political Cooperation Has Good Guarantees of Development
In Tirana, the capital of Albania, the delegation headed by RA NA Speaker Artur Baghdasaryan received the President of Albania, President of the Parliament and the Prime Minister.
During the private talk with Josefina Topalli, the Speaker of the Albanian Parliament, Mrs. Topalli informed the NA Speaker about the parliamentary elections being held in July 2005, in the result of which the newly formed parliament has chosen the president of the country, the coalition government of the country consists of four parties, which gained more votes in the elections. He highlighted the fact that Albania hands over the presidency of PABSEC to Armenia and expressed confidence that during its presidency Armenia will have its serious contribution to the region in solving the issues of concern.
NA Speaker Artur Baghdasaryan highlighted the establishment of the Armenian-Albanian ties, the regional cooperation and the partnership in international structures. After the visit parliamentary friendship groups will be created in two parliaments. An agreement was reached on signing an agreement on inter-parliamentary cooperation. Bith sides evaluated the official and working meetings, the exchange of information and legislative experience.
Alfred Moisiu, the President of Albania, received the delegation headed by NA Speaker Artur Baghdasaryan. The establishment and development of the political relations were discussed at the meeting. It was noted that in the globalizing world the cooperation in different spheres creates bases for development. Both sides highlighted the revelation of the political will, with which the trade-economic relations develop more easily. Mr. Moisiu evaluated the visit of NA Speaker as a good impetus for the development of relations.
During the meeting with Sali Berisha, Prime Minister of Albania problems pertaining the Armenian-Albanian trade-economic relations were discussed. Mr. Berisha, who is interested in the development of the relations with the region and Armenia, ensured that the geographical position and the Albanian legislation give enough bases for beneficial relations. They noted the possibilities of tourism, power, operating the natural wealth, investments of mutual investments. Both sides discussed the possibilities of visits and organization of business forums, during which the businessmen of two countries will get familiarized with the legislation and economic possibilities.
23.11.2005
PABSEC 26th Session in Tirana
On November 23 in the Centre of Conferences of Tirana, capital of Albania, the PABSEC 26th session was opened with the speech of Josephina Topalli, Speaker of the Parliament of Albania, PABSEC President. Mrs. Topalli elaborated on the passed road of PABSEC and mentioned the works to be done, highlig...
NA President Artur Baghdasaryan’s Speech at 26th PABSEC Plenary Session
Honorable Mr. President!Honorable Colleagues!Participants of the Session!Ladies and Gentlemen!Let me welcome the participants of the General Assembly in the name of the National Assembly of the Republic of Armenia and personally me. It’s especially pleasant for me to participate in the Assembly and ...