ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 20-ի նիստում քննարկել է ««Էներգետիկայի բնագավառում եւ էներգասպառման ոլորտում պետական տեխնիկական վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ պայմանագրով եւ օրենսդրությամբ նախատեսված կանոնակարգումներով մի շարք տեխնիկական կանոնակարգեր այլեւս չեն գործելու, ուստի անհրաժեշտություն կա այդ տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանվող պահանջներն ու պայմանները սահմանել այլ իրավական ակտերով: ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով էներգետիկայի բնագավառում եւ էներգասպառման ոլորտում բնականոն գործունեության եւ պետական տեխնիկական վերահսկողության իրականացման համար կստեղծվեն իրավական հիմքեր:
«Հայաստանի Հանրապետության՝ «Տրանսպորտային միջոցի անձնագրի (տրանսպորտային միջոցի ամրաշրջանակի անձնագրի) եւ ինքնագնաց մեքենայի ու տեխնիկայի այլ տեսակների անձնագրի միասնական ձեւերի ներդրման եւ էլեկտրոնային անձնագրերի համակարգերի կազմակերպման մասին» 2014 թվականի օգոստոսի 15-ի համաձայնագրին միանալու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրինագիծը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների տարածքում տրանսպորտային միջոցի անձնագրի (տրանսպորտային միջոցի ամրաշրջանակի անձնագրի) եւ ինքնագնաց մեքենայի ու տեխնիկայի այլ տեսակների անձնագրի միասնական ձեւերի ներդրման եւ էլեկտրոնային անձնագրերի համակարգերի կազմակերպման նպատակով նախատեսվում է միասնական տեղեկատվական դաշտի ստեղծում: Կլինեն տեղեկատվության հասանելիության միասնական պայմաններ, տեղեկատվության ամբողջականության պահպանման կենտրոնացված համակարգ, ինչպես նաեւ տվյալների ստուգման ու մշտադիտարկման հավասար հնարավորություններ ու տրանսպորտային միջոցների էլեկտրոնային անձնագրերի տրամադրման ու ձեւակերպման միանման համակարգ: Վարոս Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ կա վերապահում մեր երկրի համար. համաձայնագրի ազդեցությունը չի տարածվում ՀՀ զինված ուժերի, այլ զորքերի տրանսպորտային միջոցների, ինքնագնաց մեքենաների եւ տեխնիկայի այլ տեսակների ու հատուկ ծառայությունների տրանսպորտային միջոցների վրա:

At October 20 sitting, the NA Standing Committee on Economic Affairs debated the legislative package the legislative package on Amending the law on State Technical Control in the Spheres of Energy and Energy Consumption and on Energy.
The Inspection Bodies’ Bureau Coordination Head of the Office of the Staff of the RA Prime MinisterArtur Asoyan has noted that by the EEU treaty and the regulations designed by the legislation a number of technical regulations will not function anymore, so there is no need to establish the requirements and conditions with other legal acts being set by those technical regulations. Legal bases will be created for the implementation of the regular activity in the spheres of energy and energy consumption and the state technical control.
The RA Deputy Minister of Economy Varos Simonyan presented for debate the bill on Ratifying the Protocol on Joining the Agreement of August 15, 2014 on Organization of the Investment of the United Forms of Transport Means Passport and Self-Propelled Car and the Other Kinds of Technique Passport. A creation of the united information field is designed for the organization of the systems of the Investment of the United Forms of Transport Means Passport and Self-Propelled Car and the Other Kinds of Technique Passport and the electronic passports. United conditions of the information accessibility, a centralized system of the information integrity preservation, as well as the equal opportunities for the data checking and monitoring and the provision of the transport means electronic passports and a united system of formulation. Varos Simonyan has informed that there is reservation for our country: the influence of the Agreement is not spread on the RA armed forces, the transport means of other troops, on the self-propelled and other kinds of technique and the transport means of the special services will be.