Նոյեմբերի 2-ին կայացել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որի ընթացքում Կառավարության ներկայացուցիչները բարձրաձայնել են իրենց ղեկավարած կառույցներին «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով նախատեսված միջոցները եւ իրականացվելիք ծրագրերը:
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը նշել է, որ կառույցի պահպանման ծախսերին կուղղվի 588 մլն դրամ, Շուռնուխ համայնքում նոր թաղամասի կառուցմանը՝ 420 մլն դրամ: Զեկուցողի տեղեկացմամբ՝ նոր թաղամասում կկառուցվի 13 բնակելի տուն, կբարեկարգվեն ճանապարհները:
Կոմիտեի կարողությունների զարգացման եւ տեխնիկական հագեցվածության ապահովման համար կհատկացվի 1 մլն 155 հազար դրամ. գումարով ձեռք կբերվեն նոր համակարգիչներ:
Արմեն Ղուլարյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են վթարային շենքերի վերակառուցման անհրաժեշտությանը, ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից շինթույլտվությունների տրամադրման ընթացակարգի պարզեցմանն ու դյուրինացմանը եւ այլն:

On November 2, the joint sitting of the NA Standing Committees on Economic Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs was held, during the sitting, the representatives of the Government voiced about the means envisaged by the RA draft law on the RA State Budget for 2022 and the programmes to be implemented to the structures headed by them.
The Chairman of the Urban Development Committee Armen Ghularyan has noted that 588mln AMD will be directed to the expenditures for the maintenance of the structure, and 420mln AMD – for the construction of the new neighbourhood in Shurnukh community. According to the rapporteur, 13 residential houses will be built in the new neighbourhood, the roads will be improved.
1.155.000 AMD will be allocated for the development of the capacities of the committee and technical equipment: new computers will be bought.
Armen Ghularyan answered to the deputies’ questions related to the necessity of reconstruction of the emergency buildings, simplification and facilitation of the procedure for issuing construction permits from the viewpoint of investment attraction and etc.