Նոյեմբերի 19-ին  ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ  Արմեն Գեւորգյանն ընդունել  է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին:
Ողջունելով դեսպանին` Արմեն Գեւորգյանն արդյունավետ եւ հեռանկարային է գնահատել  բարեկամ Չինաստանի հետ  համագործակցությունը, ընդգծել կայուն եւ խաղաղ տարածաշրջան ունենալու անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է նոյեմբերի 16-ին հայ-ադրբեջանական սահմանում Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած հերթական  ագրեսիային` անթույլատրելի համարելով խնդիրների լուծումը ռազմական ճանապարհով: Դեսպանն իր հերթին  կարեւորել է տարածաշրջանում խնդիրների խաղաղ ճանապարհով կարգավորումը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ փաստել են` 2022 թվականին լրանում է Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, եւ անցած տարիների ընթացքում հայ-չինական հարաբերությունները եղել են բարեկամական, զարգացող եւ արդյունավետ:  Սակայն, ըստ նրանց, դեռեւս կա չօգտագործված ներուժ տարբեր ոլորտներում:
Քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին եւ դրանց ընդլայնմանը, միջխորհրդարանական  եւ  տնտեսական կապերի զարգացման հեռանկարներին, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը, Հայաստանում ներդրումներ կատարելու  հնարավորությանը, ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարի, ինչպես նաեւ  ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի վերաբերյալ:

On November 19, the Chair of the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Armen Gevorgyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Armenia Fan Yong.
Welcoming the Ambassador, Armen Gevorgyan evaluated effective and perspective the cooperation with friendly China, underlined the necessity of having stable and peaceful region. In this context he touched upon another aggression carried out by the sub-units of the Azerbaijani armed forces on the Armenian-Azerbaijani border on November 16, considering inadmissible the solution of the problems through military means. The Ambassador in his turn highlighted the settlement of the problems in the region through peaceful means.
The interlocutors affirmed with satisfaction that in 2022, the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Armenia and China would turn, and during the past years the Armenian-Chinese relations had been friendly, developing and effective. However, according to them, there is still unused potential in different spheres.
Issues regarding the bilateral relations and their expansion, the perspectives of the development of inter-parliamentary and economic ties, the de-blockading of the regional communications, the opportunity of making investments in Armenia and the cooperation within the framework of the EAEU. Ideas were exchanged on the fight against coronavirus pandemic, as well as on other issues of common interest.